logo

24 Eylül 2022

KAPİTALİZM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Kapitalizm kuralına göre, emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek arzı ve sermaye arzı, serbest piyasaya yapılır. Emek talebi ve sermaye talebi, serbest piyasaya yapılır. Emek ve sermaye, sendikalarla örgütlenir. Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde, emek-sermaye bütünlüğüne göre, yerini alır. Siyasi partiler, emek partisi, sermaye partisi ve merkez partisi olduğunu belirtir.

     Kapitalizmin bir kuralı da okulda eğitim olur. Avrupa’da kiliselerin dışında ya da yanında okullar açıldı. Dini bilgi ve dünya bilgisi bütünlüğüne göre bu okullarda eğitim verildi. Devlet ve belediyeler, dini bilgi ve dünya bilgisi bütünlüğünü öğreten okullar açtılar. Mabetlerde sadece ibadet yapılmaya başlandı. Kur’an kurslarının Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, okullarda açılması gerekir.

     Amerikalı eğitimci Dawey, okulda atölye, atölyede okul açılmasını önerdi. Eğitimin, öğrenciye, bir iş-meslek- öğretmesi gerektiğini belirtti. Köy Enstitüleri, okulda atölye, atölyede okul açılması kuralına uygun kurumlar olur.

     İstatistikler, bir bütünün parçalarını sıralama yapar. Bütünün parçaları sıralanır. Gayri Safi Hasıla bir bütün olur ve sıralama yapılır. Kişi Başına Gelir, bir bütün olur ve sıralama yapılır. Türkiye, G-20 grubu içinde olduğu zamanda, kişi başına gelir sıralamasında 60-70 arasında yer aldı. İki sıralamanın birlikte dikkate alınması gerekir. Büyük Türkiye sloganı, G-20 sıralaması dikkate alınarak söylendi. Kişi başına düşen gelir sıralaması gizlendi. İki sıralama,   birbirini tamamlar.

     Dünyada, emeğin hareket etmesi sınırlandı. Sermayenin hareket etmesi daha serbesttir. Dünyada, kaçak-kayıt dışı- emek ve sermaye hareketi söz konusudur. Kapitalizmin bir özelliği de emek ve sermayenin kayıt altına alınmasıdır. Kayıt dışılık, bir kuralsızlık olur. Kapitalizmin kurallarına göre yaşamak gerekir. Soyadı Kanunu, nüfusun kayıt altına alınmasıdır. Bu kanun, kapitalizm kuralıdır.

     Feodalizmde, şehrin merkezinde, mabet olur. Çarşı-Pazar- mabedin gölgesinde olur. Kapitalizmde, şehrin merkezinde, çarşı-pazar- olur. Mabet, çarşının-pazarın- gölgesinde olur.

Feodalizmde, dini bilgi kuralları kutsaldır. Dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Dini bilgiyle dünya bilgisi için fetva verilir. İbadet için çalışmaya ara verilir. İbadet edilir ve çalışmaya devam edilir.

     Kapitalizmde, dini bilgi ve dünya bilgisi bütünlüğü, bilgi bütünlüğünü oluşturur. Dini bilgi ve dünya bilgisi eşittir. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fetva verilmez. İbadet için çalışmaya ara verilmez. İbadet, çalışma sonuna bırakılır. Çalışma, günlük sekiz saat olur.

     Feodalizmde, faiz yasaktır. Kapitalizmde, faiz paranın kirası olur.

     Alet ve makine yapan ve alet ve makineyle üretim yapan modern olur. Tersi ilkel olur. Tarzan filmlerinde, safari avcıları modern olur. Tarzan ve orman hayvanları, ilkel olur. İlkel toplum, alet ve makine yapamaz. İlkel toplum, alet ve makineyle üretim yapamaz. Feodal toplum, alet yapar ve aletle üretim yapar. Kapitalist toplum, alet ve makine yapar. Kapitalist toplum, alet ve makineyle üretim yapar.

     İkame modeli üretimde, el emeği ve var olan üretim metotlarıyla üretim, gümrük duvarlarıyla korunur. Hazıra dağlar dayanmaz denir. İleri teknoloji ile üretim ve ihracat, serbest bölgelere alınmalı ve serbest piyasa, gümrük duvarları içinde denetlenmeli… Gümrük duvarları içinde, üretim ve tüketim, kayıt altına alınmalı…

Share
122 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİYASİ PARTİ SEÇMENİ

  01 Aralık 2022 Yazarlar

  Siyaset, devlet işlerini yönetme sanatıdır. Siyasi, siyasetle ilgili olanı belirtir. Siyasi parti, devletin yönetilmesiyle ilgili siyasal örgüttür. Seçmen, seçimde oy kullanma hakkı olan kişidir. Seçmen, tercih ettiği siyasi partiye oyunu verir. Siyasi parti seçmeni olmak, demokrasinin bir kuralıdır. Siyasi parti, tüzüğü ve programıyla seçmene seslenir. Seçmen, siyasi partilerden birini tercih edip oy kullanır. Demokrasinin, emek-sermaye bütünlüğünün: Serbest piyasayı oluşturması kuralı var. Emek, sol olur. Sermaye, sağ olur. Emek-sermay...
 • KİRALIK  AMİGOLAR

  01 Aralık 2022 Yazarlar

       Bir ülkenin olmazsa olmaz değerleri vardır bunlar önemlidir vatanını, ülkesini seven insanlar için çok değerlidir. Mesela bayrağı, milli marşı, kan dökerek sahip olduğu toprağı ve tabi ki lideri hele hele bütün dünya liderlerinin övgü ile söz ettiği M. Kemal Atatürk gibi bir lideriniz varsa bu çok daha önemli hal alır, almalıdır onu anlamamak için bazı insani değerlerin o kişide eksik olması ya da hiç olmaması lazım.  10 Kasım bizim liderimizin ölüm günüdür milyonlarca insan hem Anıtkabirde hem de ülkenin her k...
 • Ben kabul etmiyorum!

  30 Kasım 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Kadın terörist Kobani’den yola  çıkıyor, Suriye de bir miktar turist gibi gezi yaptıktan sonra, İdlip’ten Türkiye’ye giriş yapıyor, gelip İstanbul’a  yerleşiyor, aylarca İstanbul’da ikamet ediyor, şehrin göbeğinde bomba patlatıyor, 6 suçsuz günahsız insanımızın canına kast ediyor.  Zanlının ifadesine göre,  bu eylemi  PYD organize etmiş. Görüldüğü kadarıyla işin içinde çok farklı oyunlar var, dolayısıyla olayla ilgili söylenecek çok söz var. Ama, Türkiye’deki mevcut yas...
 • Tanımasakta Selam

  30 Kasım 2022 Yazarlar

         Kıymetli  Kestelliler        Değerli Okuyucular.         Kanaatimce hepimiz zorlanıyoruz. Maddi olarak iki yakamızı bir arada tutabilmenin mücadelesi içerisindeyiz. Manevi olarak pusulamızı şaşırmış durumdayız. Her hanede, her ortamda şiddetle huzur arayışı var.  Mutlu, keyifli değiliz. Gerçekten çok mücadele etmemiz, kanaatkâr olmamız, sabretmemiz gerekiyor. Yakınlarımızda olanları takip etmek, maddi manevi birbirimize destek olmak...