logo

27 Kasım 2017

Kemalizm


Kemalizm, çağdaşlık, devrimcilik, halkçılıktır. Bir aydınlanma devrimidir.
Marksizm’e göre devrim, toplumun ekonomik yapısında gerçekleşir.
Fransa’da devrim, feodal ekonominin yerine burjuva ekonomisini kurdu. Senyörlerin toprağa bağlı serfleri özgür oldular. İş bulmak, çalışmak için istedikleri yere gitme hakkı kazandılar.
Kemalizm, “Tanzimat’ta, Meşrutiyet’te olduğu gibi” asker-sivil aydınların girişimiyle” gerçekleşti.
Atatürk, “Halkevlerini, Türk Dil Kurumu’nu, Türk Tarih Kurumu’nu” kurdu. Her il ve ilçede “Cumhuriyet Baloları” yapılmaya başlandı.
Cumhuriyet, yurttaş olmaktır.“Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir” cümlesi, devlet bütçesinden vatandaşlara yardım edilmesini anlatır.
Tiyatro, tutku olduğu kadar, dostluk sanatıdır. İnsanı insanlaştırır.
Yüzleşme, “bir konuda söylenenleri, olanları yüz yüze gelip” tekrarlamaktır. Yüzleşme, “farkına varmak, yüz yüze gelmek, bir olayı ileri sürenle inkar eden kimselerin yüz yüze gelerek” sözlerini tekrarlamasıdır.
Gerçek insanı özgürleştirir. Gerçekleri görmek, kabul etmek bize, gerçekleri değiştirme gücü verir. Gerçekler değişimi getirir. Yeni şartlara uyumu sağlar. Sorumluluk yüklenmek de gerçekleri görmemizi sağlar. Yüzleşmeyi başarmış oluruz.
Atatürk, gerçekleri gördü, kabul etti. Gerçekleri değiştirme gücü kazandı. Değişti, yeni şartlara uyum sağladı. Vatanın, milletin gelişmesi için gerçeklerle yüzleşti, gerçekleri tekrarladı.
Türkiye’de ikame modeli ile tüketim ekonomisine üretim yapan tesisler kuruldu. Sanayi tesisleriyle beraber tiyatro, sinema salonları, kütüphane, yüzme havuzu, stat gibi tesisler kuruldu.
Kuvayi Milliye Hareketi, “milli irade” kavramını gündeme getirdi. Türk Milleti, kendi iradesiyle direnişe geçti.
Erzurum Kongresi’nde, “milli iradeyi etkin, milli kuvvetleri hakim kılmak esastır” kararı alındı. Atatürk, “milli irade tutkusuyla” önce TBMM’ni açtı. TBMM’ne bir “Halkçılık Beyannamesi” sundu.
Gerçek demokrasi için toplumsal eşitlik gerekir. Ayrıcalıklı grupların olduğu yerde demokrasi kurulamaz. Halkçılık ilkesi, toplumsal eşitliği anlatır.
Harf Devrimi, Millet Mektepleri, Halkevleri gibi adımlarla aydınlanma başlatıldı.
Bilgi felsefesinde, altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir. Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Bütün bilgi türlerinden faydalanmak gerekir. Bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması gerekir.
Atatürk, çeşitli konulardaki sözleri ve yaptıkları ile bilgi bütünlüğünün-bilgi türlerinin- öğrenilmesini istemiştir.

Share
244 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...