logo

06 Aralık 2020

KENDİNİ BİL


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Metafor ve vuzuh, iki temel insan davranışı olur. Vuzuh, uyanık düşünme ve davranma yasasıdır. Metafor, rüyada hüküm süren tasavvurlarla bağlantılıdır. İnsanın, tabiatla ve kendisiyle kurduğu, nesnel olmayan çeşitli ilgiler, metaforla kavranır. Edebiyatta metafor, benzetme özelliği taşır. Düşüncenin bir nesneye benzetme yapılarak anlatılmasıdır. İnsan hayatı, bir merdivene ya da çakıllı, dikenli bir yola benzetilerek anlatılır.

Metafor ve hakikat, iki büyük yaşam yarısı-parçası- olur. İnsanlar, metafor ve hakikati, önce ayırır, sonra kaynaştırmaya çabalar. İnsanlar, gruplar halinde bir araya gelirler. İtaat, insanın kendi kanaatiyle, çoktandır yapmayı başaramadıklarını, yapmasına izin verir.

Feodal sistemde, kısa zamanda çok kâr amaçlandığı belirtilir. Kapitalist sistemde, devamlı olan az kâr amaçlandığı belirtilir. Aşar, onda bir demektir. Üründen onda bir oranında alınan vergidir. Kapitalizm, kâr etmeyi amaçlar. Kâr üzerinden belirli oranda vergi alınır. Kapitalizmde, ekim, dikim, ürün bir bütündür. Kâr, bütünün parçası olur. Kâr yoksa vergi alınmaz. Feodal sistemde, kâr olmasa da aşar vergisi alınır. Feodal sistem ve kapitalist sistemin özelliklerini bilmek gerekir.

“Kendini bil!” ibaresi, bilgili olmayı, bilgi öğrenmeyi işaret eder. İnsan, kendini, diğer insanları, doğayı bilmek için çaba gösterir. Bilmek, bilgi ile olur. İnsan, bilgi ile bilinçli olur. İnsan, bilgi ile karar verir.

Bütün-parça ilgisi ile düşünceyi açıklamak, bir kural olur. Eğitim kavramı, bütün özelliği taşır. Öğretim kavramı, parça özelliği taşır. Örnek: Eğitim, ilköğretim, ortaöğretim, yükseköğretim bölümlerinden oluşur. Bir kavram, bütün kabul edilerek, parçaları gösterilir. Matematik öğretimi, eğitim bütünlüğü içinde parçayı belirtir. Eğitim, bilgi bütünlüğünü gösterir. Matematik öğretimi, bilgi türünü gösterir. Kişinin eğitiminde, matematik öğretimi gereklidir, ifadesi: Bütün-parça ilgisini belirtir.

Laiklik, bilgi bütünlüğü olur. Din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi, laikliğin parçaları olur. Laik eğitim, din işleri bilgisinin ve devlet işleri bilgisinin öğrenilmesi olur. Din işleri bilgisi, dini bilginin ibadet kurallarını içerir. Dini bilginin muamelat ve ceza kuralları, şeriat olur. Şeriat kuralları, nas edilmiştir. Nas etmek, bir kuralın uygulamasının, durdurulması olur.

Bilgi felsefesi, bilgi bütünlüğünü ve bilgi türlerini anlatır. Bilgi felsefesi, altı bilgi türünden oluşur. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi…  Bilgi felsefesi, altı bilgi türünün öğrenilmesi olur.

“Laik ve bilimsel eğitim” ibaresinde, bütün-parça ilgisi yoktur. Laiklik, bütün özelliği taşır. Bilimsel bilgi, bilgi felsefesinin parçası olur. Bilimsel bilgi, laikliğe göre, devlet işleri bilgisi içinde yer alır. Laik eğitim denilmesi yeterlidir. Laiklik, bilginin iki türe indirgemesi olur. Bilimsel bilgi, bilgi felsefesinin içinde, bir bilgi türüne indirgeme olur. “Laik eğitim ve bilimsel bilgi öğretimi” ibaresi, bütün-parça ilgisine, uygun olur.

Share
233 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...