logo

06 Aralık 2020

KENDİNİ BİL


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Metafor ve vuzuh, iki temel insan davranışı olur. Vuzuh, uyanık düşünme ve davranma yasasıdır. Metafor, rüyada hüküm süren tasavvurlarla bağlantılıdır. İnsanın, tabiatla ve kendisiyle kurduğu, nesnel olmayan çeşitli ilgiler, metaforla kavranır. Edebiyatta metafor, benzetme özelliği taşır. Düşüncenin bir nesneye benzetme yapılarak anlatılmasıdır. İnsan hayatı, bir merdivene ya da çakıllı, dikenli bir yola benzetilerek anlatılır.

Metafor ve hakikat, iki büyük yaşam yarısı-parçası- olur. İnsanlar, metafor ve hakikati, önce ayırır, sonra kaynaştırmaya çabalar. İnsanlar, gruplar halinde bir araya gelirler. İtaat, insanın kendi kanaatiyle, çoktandır yapmayı başaramadıklarını, yapmasına izin verir.

Feodal sistemde, kısa zamanda çok kâr amaçlandığı belirtilir. Kapitalist sistemde, devamlı olan az kâr amaçlandığı belirtilir. Aşar, onda bir demektir. Üründen onda bir oranında alınan vergidir. Kapitalizm, kâr etmeyi amaçlar. Kâr üzerinden belirli oranda vergi alınır. Kapitalizmde, ekim, dikim, ürün bir bütündür. Kâr, bütünün parçası olur. Kâr yoksa vergi alınmaz. Feodal sistemde, kâr olmasa da aşar vergisi alınır. Feodal sistem ve kapitalist sistemin özelliklerini bilmek gerekir.

“Kendini bil!” ibaresi, bilgili olmayı, bilgi öğrenmeyi işaret eder. İnsan, kendini, diğer insanları, doğayı bilmek için çaba gösterir. Bilmek, bilgi ile olur. İnsan, bilgi ile bilinçli olur. İnsan, bilgi ile karar verir.

Bütün-parça ilgisi ile düşünceyi açıklamak, bir kural olur. Eğitim kavramı, bütün özelliği taşır. Öğretim kavramı, parça özelliği taşır. Örnek: Eğitim, ilköğretim, ortaöğretim, yükseköğretim bölümlerinden oluşur. Bir kavram, bütün kabul edilerek, parçaları gösterilir. Matematik öğretimi, eğitim bütünlüğü içinde parçayı belirtir. Eğitim, bilgi bütünlüğünü gösterir. Matematik öğretimi, bilgi türünü gösterir. Kişinin eğitiminde, matematik öğretimi gereklidir, ifadesi: Bütün-parça ilgisini belirtir.

Laiklik, bilgi bütünlüğü olur. Din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi, laikliğin parçaları olur. Laik eğitim, din işleri bilgisinin ve devlet işleri bilgisinin öğrenilmesi olur. Din işleri bilgisi, dini bilginin ibadet kurallarını içerir. Dini bilginin muamelat ve ceza kuralları, şeriat olur. Şeriat kuralları, nas edilmiştir. Nas etmek, bir kuralın uygulamasının, durdurulması olur.

Bilgi felsefesi, bilgi bütünlüğünü ve bilgi türlerini anlatır. Bilgi felsefesi, altı bilgi türünden oluşur. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi…  Bilgi felsefesi, altı bilgi türünün öğrenilmesi olur.

“Laik ve bilimsel eğitim” ibaresinde, bütün-parça ilgisi yoktur. Laiklik, bütün özelliği taşır. Bilimsel bilgi, bilgi felsefesinin parçası olur. Bilimsel bilgi, laikliğe göre, devlet işleri bilgisi içinde yer alır. Laik eğitim denilmesi yeterlidir. Laiklik, bilginin iki türe indirgemesi olur. Bilimsel bilgi, bilgi felsefesinin içinde, bir bilgi türüne indirgeme olur. “Laik eğitim ve bilimsel bilgi öğretimi” ibaresi, bütün-parça ilgisine, uygun olur.

Share
131 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...
 • Kestel Meclisi Belediye Başkanı Önder Tanır yüzünden dağıldı

  16 Ocak 2021 Yazarlar

       2021 yılının ilk meclis toplantısı, olaylı başladı. CHP’li meclis üyelerinin salonu terk etmesiyle birlikte, yılın ilk meclisinin de tadı tuzu kalmadı.      İlçemizin gerçekleştirilemeyen o kadar sorunu varken, Belediye Başkanı Önder Tanır’ın çıkıpta, CHP’deki taciz iddialarını ortaya atmasıyla başlayan tartışma ve devamında, özür dilememesi ortamı gerilmesine neden oldu.      Oysa ki, CHP’de yaşanan taciz olayından bile haberi olmayan sadece kulaktan veya ağabeylerinin yol...