logo

06 Aralık 2020

KENDİNİ BİL


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Metafor ve vuzuh, iki temel insan davranışı olur. Vuzuh, uyanık düşünme ve davranma yasasıdır. Metafor, rüyada hüküm süren tasavvurlarla bağlantılıdır. İnsanın, tabiatla ve kendisiyle kurduğu, nesnel olmayan çeşitli ilgiler, metaforla kavranır. Edebiyatta metafor, benzetme özelliği taşır. Düşüncenin bir nesneye benzetme yapılarak anlatılmasıdır. İnsan hayatı, bir merdivene ya da çakıllı, dikenli bir yola benzetilerek anlatılır.

Metafor ve hakikat, iki büyük yaşam yarısı-parçası- olur. İnsanlar, metafor ve hakikati, önce ayırır, sonra kaynaştırmaya çabalar. İnsanlar, gruplar halinde bir araya gelirler. İtaat, insanın kendi kanaatiyle, çoktandır yapmayı başaramadıklarını, yapmasına izin verir.

Feodal sistemde, kısa zamanda çok kâr amaçlandığı belirtilir. Kapitalist sistemde, devamlı olan az kâr amaçlandığı belirtilir. Aşar, onda bir demektir. Üründen onda bir oranında alınan vergidir. Kapitalizm, kâr etmeyi amaçlar. Kâr üzerinden belirli oranda vergi alınır. Kapitalizmde, ekim, dikim, ürün bir bütündür. Kâr, bütünün parçası olur. Kâr yoksa vergi alınmaz. Feodal sistemde, kâr olmasa da aşar vergisi alınır. Feodal sistem ve kapitalist sistemin özelliklerini bilmek gerekir.

“Kendini bil!” ibaresi, bilgili olmayı, bilgi öğrenmeyi işaret eder. İnsan, kendini, diğer insanları, doğayı bilmek için çaba gösterir. Bilmek, bilgi ile olur. İnsan, bilgi ile bilinçli olur. İnsan, bilgi ile karar verir.

Bütün-parça ilgisi ile düşünceyi açıklamak, bir kural olur. Eğitim kavramı, bütün özelliği taşır. Öğretim kavramı, parça özelliği taşır. Örnek: Eğitim, ilköğretim, ortaöğretim, yükseköğretim bölümlerinden oluşur. Bir kavram, bütün kabul edilerek, parçaları gösterilir. Matematik öğretimi, eğitim bütünlüğü içinde parçayı belirtir. Eğitim, bilgi bütünlüğünü gösterir. Matematik öğretimi, bilgi türünü gösterir. Kişinin eğitiminde, matematik öğretimi gereklidir, ifadesi: Bütün-parça ilgisini belirtir.

Laiklik, bilgi bütünlüğü olur. Din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi, laikliğin parçaları olur. Laik eğitim, din işleri bilgisinin ve devlet işleri bilgisinin öğrenilmesi olur. Din işleri bilgisi, dini bilginin ibadet kurallarını içerir. Dini bilginin muamelat ve ceza kuralları, şeriat olur. Şeriat kuralları, nas edilmiştir. Nas etmek, bir kuralın uygulamasının, durdurulması olur.

Bilgi felsefesi, bilgi bütünlüğünü ve bilgi türlerini anlatır. Bilgi felsefesi, altı bilgi türünden oluşur. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi…  Bilgi felsefesi, altı bilgi türünün öğrenilmesi olur.

“Laik ve bilimsel eğitim” ibaresinde, bütün-parça ilgisi yoktur. Laiklik, bütün özelliği taşır. Bilimsel bilgi, bilgi felsefesinin parçası olur. Bilimsel bilgi, laikliğe göre, devlet işleri bilgisi içinde yer alır. Laik eğitim denilmesi yeterlidir. Laiklik, bilginin iki türe indirgemesi olur. Bilimsel bilgi, bilgi felsefesinin içinde, bir bilgi türüne indirgeme olur. “Laik eğitim ve bilimsel bilgi öğretimi” ibaresi, bütün-parça ilgisine, uygun olur.

Share
172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...
 • Demokratik Anayasa

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kişi, akılcı düşünme melekesini kaybedince her türlü akıl, mantık dışı fikir ileri sürer, artık o kişiden normal davranmayı beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.      Adaletsiz, bozuk düzenin alabildiğine derinleşen krizini çözme yeteneğini tamamen kaybeden yönetim kadroları, söylem ve eylemleriyle ekonomik ve sosyal krizin daha çok derinleşmesine sebep oluyorlar. Bu anlamda, en basit bir hadisede dahi akıl dışı beyanatlar vererek, bir bardak suda fırtınalar koparma basiretsizl...