logo

KENTSEL DÖNÜŞEMİYOR

Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’ın geçtiğimiz hafta AS TV’de Kentsel Dönüşüm hakkında yaptığı açıklamaları inandırıcı bulmayan, Kestel Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği Başkanı Adem Özerat, yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:
“Sayın Belediye Başkanımız Yener ACAR’ın AS TV’de konu hakkında söylediklerine kendisi bile inanmıyor ki, bizler nasıl inanalım. Kestel’de kiralık daire çok diyor, bu insanları nereye ve nasıl taşıyacak hiç düşündü mü? Şu an Kestel’i aşağıdan yukarıya dolaşsan 20 daire kiralık yoktur. Bu bölgenin 4-3 ve 2 kat imarlı olduğunu söylüyor. Peki insana sormazlar mı, Burada 8 kat inşaat nasıl olacak. Bu alan Bursa’daki ucubelere dönmeyecek mi..?
Bizler, burada 6 kat yapılacak iken bire bir daire istiyorduk, şimdi 8 kat imar olan bu bölgedeki fark mütahitlere peşkeş çekmek için mi artırıldı…?
2012 yılında Kestel Belediyesi tarafından Vani Mehmet Mahallesinde 72 dönüm arazi hiç bir hak sahibine sorulmadan 1. derece riskli bölge ilan edilerek, Kentsel Dönüşüm Projesini ortaya attı ve elimizi kolumu bağladı. Son haliyle askıdan inen bu projede bile 8 kat diyor, hak sahipleri olarak hiçbir söz hakkımız olmadığı gibi fikirlerimiz bile dikkate alınmadı. Yıllardan beri bu konuda mağdur olduklarımızı bildiği halde halen somut bir sonuç yok ortada. Sormak istiyorum; Proje aşaması 5 yıl sürerse, ihale ve inşaat aşaması 10 yıl mı sürecek..?
Vatandaş evine bir çivi çakamadığı gibi tadilat da yapamıyor, belirsizlik insanların canına tak etti. Sayın yener Acar’ı halkın içine girmeye davet ediyorum. 2015 yılında Kültür Merkezinde yaptığı toplantıda, AKP Milletvekili Bedrettin Yıldırım bize güvence vererek, Projenin arkasındayım demişti, ona güvenmiştik. Ama, o gün bu gündür, kendisini göremiyoruz. Şimdi soruyorum; Bu projenin neresinde acaba..? Aynı toplantıda Sayın Acar, bize 1 ay müsaade edin bu işi bitirecem dedi aradan 2 yıl geçti halen bitirecek.
Bizler nefes aldığımız sürece bu projenin takipçisi olacağız” diyen Kestel Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği Başkanı Adem Özerat, Hak sahibi olarak bizlerinde artısı olması lazım. Kaç yıldır bekliyoruz, %50’nin altını kesinlikle kabul etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Share
240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?