logo

10 Nisan 2020

KESTEL ESNAF ODASI NE İŞE YARAR..?


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

            Osmanlı  zamanında kurulan Ahi evran ocakları toplum kültürüne çok güzel hizmetleri olmuş kurumlardır. Ahi evran ocaklarından yetişen esnaf, ticari ahlak, ast, üst, usta, çırak ilişkilerinde olması gereken her şeyi öğrenip, bir üniversite mezunu kadar kültürlü yetişip, topluma hizmet eden bireylerden oluşmaktaydı. Ahi evran ocağından yetişip ticarete atılan insanlar helal ile haramı çok iyi bilirler, çok hassas dikkatli davranırlar, Allah korkusu en üst düzeyde olan bu insanların kendilerinden sonra yetiştirdikleri nesiller de kendileri gibi asil, imalı, inançlı nesiller olurdu.

     Zamanın Ahi Evran ocaklarının yerini alan Esnaf odalarının günümüzdeki işlevini ele alacak olursak tam bir rezalet, dersek abartmış olmayız. Siyasete atılmak isteyeninden tutun da, geçimini odadan sağlamak isteyenlere varıncaya dek bazı insanların toplandığı yerlerden başkaca bir şey değildir.

     Dilerseniz bu söylediklerimi şöyle örneklendireyim. Ticaretini yumurtacılık diye adlandıran, ama yumurta sattığını hiç göremediğimiz, oda başkanı ilerlemiş yaşına rağmen, koltuğu bırakmayıp, el ense yapıp, yattığı yerden esnaf ve sanatkara yük olmaktan başka ne işe yarıyor..?

     Evinde yatarak almış olduğu haksız ücret helal mi acaba..?

     Kimsenin parasında pulunda gözümüz yok. Ama, helalinden kazanılırsa…

     Esnaf ve Sanatkarlar Odası yan gelip yatma yeri olarak kullanılmamalı…

     Zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde, esnafların çoğu işyerlerini kapatmayla karşı karşıya. Kestel Esnaf Odasının başkanı veya yöneticisi hangi esnafın sorununa çare olmuş, ben ve benim gibi bir çok insan bu konuyu merak ediyor.

     Çalışmak isteyenin önünün, kongrelerde çeşitli ayak oyunlarıyla kesildiği hepimiz biliyoruz.

     Kredi almaya giden esnaflarımıza çıkarılan zorluklar, ahbap çavuş ilişkilerinde aranmıyor.      Esnaf odaları  üyelerinin bankalardan alacakları kredilere imza atmaktan başka hiç bir işleri yok, kaldı ki o imzayı atarken de esnaftan her türlü ipoteği alarak atıyorlar imzayı esnafın bankadan kredi kullanmakla, odadan kullanmak arasındaki tek avantajı birisinin geriye ödemesi her ay, diğerininki üç ayda bir, sırf iki ay para ödememek için bu adamların ağızının kokusunu çekiyorlar.

      Hükümet, bu oda saltanatına dur diyen yasaları çıkarmıştı. Ancak, mahkeme iptal etmişti, umarım yeniden bu yasalar hayata geçer de düzgün insanlar iş başına gelir, aksi halde esnafın kanını emen bu vampirlerden kurtuluş asla olmayacak.

Kalın sağlıcakla…

Share
4625 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...