logo

KESTEL ESNAF ODASI NE İŞE YARAR..?

            Osmanlı  zamanında kurulan Ahi evran ocakları toplum kültürüne çok güzel hizmetleri olmuş kurumlardır. Ahi evran ocaklarından yetişen esnaf, ticari ahlak, ast, üst, usta, çırak ilişkilerinde olması gereken her şeyi öğrenip, bir üniversite mezunu kadar kültürlü yetişip, topluma hizmet eden bireylerden oluşmaktaydı. Ahi evran ocağından yetişip ticarete atılan insanlar helal ile haramı çok iyi bilirler, çok hassas dikkatli davranırlar, Allah korkusu en üst düzeyde olan bu insanların kendilerinden sonra yetiştirdikleri nesiller de kendileri gibi asil, imalı, inançlı nesiller olurdu.

     Zamanın Ahi Evran ocaklarının yerini alan Esnaf odalarının günümüzdeki işlevini ele alacak olursak tam bir rezalet, dersek abartmış olmayız. Siyasete atılmak isteyeninden tutun da, geçimini odadan sağlamak isteyenlere varıncaya dek bazı insanların toplandığı yerlerden başkaca bir şey değildir.

     Dilerseniz bu söylediklerimi şöyle örneklendireyim. Ticaretini yumurtacılık diye adlandıran, ama yumurta sattığını hiç göremediğimiz, oda başkanı ilerlemiş yaşına rağmen, koltuğu bırakmayıp, el ense yapıp, yattığı yerden esnaf ve sanatkara yük olmaktan başka ne işe yarıyor..?

     Evinde yatarak almış olduğu haksız ücret helal mi acaba..?

     Kimsenin parasında pulunda gözümüz yok. Ama, helalinden kazanılırsa…

     Esnaf ve Sanatkarlar Odası yan gelip yatma yeri olarak kullanılmamalı…

     Zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde, esnafların çoğu işyerlerini kapatmayla karşı karşıya. Kestel Esnaf Odasının başkanı veya yöneticisi hangi esnafın sorununa çare olmuş, ben ve benim gibi bir çok insan bu konuyu merak ediyor.

     Çalışmak isteyenin önünün, kongrelerde çeşitli ayak oyunlarıyla kesildiği hepimiz biliyoruz.

     Kredi almaya giden esnaflarımıza çıkarılan zorluklar, ahbap çavuş ilişkilerinde aranmıyor.      Esnaf odaları  üyelerinin bankalardan alacakları kredilere imza atmaktan başka hiç bir işleri yok, kaldı ki o imzayı atarken de esnaftan her türlü ipoteği alarak atıyorlar imzayı esnafın bankadan kredi kullanmakla, odadan kullanmak arasındaki tek avantajı birisinin geriye ödemesi her ay, diğerininki üç ayda bir, sırf iki ay para ödememek için bu adamların ağızının kokusunu çekiyorlar.

      Hükümet, bu oda saltanatına dur diyen yasaları çıkarmıştı. Ancak, mahkeme iptal etmişti, umarım yeniden bu yasalar hayata geçer de düzgün insanlar iş başına gelir, aksi halde esnafın kanını emen bu vampirlerden kurtuluş asla olmayacak.

Kalın sağlıcakla…

Share
4462 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?