logo

10 Nisan 2020

KESTEL ESNAF ODASI NE İŞE YARAR..?


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

            Osmanlı  zamanında kurulan Ahi evran ocakları toplum kültürüne çok güzel hizmetleri olmuş kurumlardır. Ahi evran ocaklarından yetişen esnaf, ticari ahlak, ast, üst, usta, çırak ilişkilerinde olması gereken her şeyi öğrenip, bir üniversite mezunu kadar kültürlü yetişip, topluma hizmet eden bireylerden oluşmaktaydı. Ahi evran ocağından yetişip ticarete atılan insanlar helal ile haramı çok iyi bilirler, çok hassas dikkatli davranırlar, Allah korkusu en üst düzeyde olan bu insanların kendilerinden sonra yetiştirdikleri nesiller de kendileri gibi asil, imalı, inançlı nesiller olurdu.

     Zamanın Ahi Evran ocaklarının yerini alan Esnaf odalarının günümüzdeki işlevini ele alacak olursak tam bir rezalet, dersek abartmış olmayız. Siyasete atılmak isteyeninden tutun da, geçimini odadan sağlamak isteyenlere varıncaya dek bazı insanların toplandığı yerlerden başkaca bir şey değildir.

     Dilerseniz bu söylediklerimi şöyle örneklendireyim. Ticaretini yumurtacılık diye adlandıran, ama yumurta sattığını hiç göremediğimiz, oda başkanı ilerlemiş yaşına rağmen, koltuğu bırakmayıp, el ense yapıp, yattığı yerden esnaf ve sanatkara yük olmaktan başka ne işe yarıyor..?

     Evinde yatarak almış olduğu haksız ücret helal mi acaba..?

     Kimsenin parasında pulunda gözümüz yok. Ama, helalinden kazanılırsa…

     Esnaf ve Sanatkarlar Odası yan gelip yatma yeri olarak kullanılmamalı…

     Zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde, esnafların çoğu işyerlerini kapatmayla karşı karşıya. Kestel Esnaf Odasının başkanı veya yöneticisi hangi esnafın sorununa çare olmuş, ben ve benim gibi bir çok insan bu konuyu merak ediyor.

     Çalışmak isteyenin önünün, kongrelerde çeşitli ayak oyunlarıyla kesildiği hepimiz biliyoruz.

     Kredi almaya giden esnaflarımıza çıkarılan zorluklar, ahbap çavuş ilişkilerinde aranmıyor.      Esnaf odaları  üyelerinin bankalardan alacakları kredilere imza atmaktan başka hiç bir işleri yok, kaldı ki o imzayı atarken de esnaftan her türlü ipoteği alarak atıyorlar imzayı esnafın bankadan kredi kullanmakla, odadan kullanmak arasındaki tek avantajı birisinin geriye ödemesi her ay, diğerininki üç ayda bir, sırf iki ay para ödememek için bu adamların ağızının kokusunu çekiyorlar.

      Hükümet, bu oda saltanatına dur diyen yasaları çıkarmıştı. Ancak, mahkeme iptal etmişti, umarım yeniden bu yasalar hayata geçer de düzgün insanlar iş başına gelir, aksi halde esnafın kanını emen bu vampirlerden kurtuluş asla olmayacak.

Kalın sağlıcakla…

Share
4538 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ORTAK PAYDA

  05 Mart 2021 Yazarlar

         Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.      Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimeler...
 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...