logo

Kestel Hacı Bektaş Veli Derneğinden dayanışma gecesi

Kestel Hacı Bektaş Veli Derneğinin geçtiğimiz hafta sonu, Kestel Belediye Kültür Merkezinde düzenlemiş olduğu, dayanışma konserine ilgi yoğundu.
Dinleyicilere güzel ezgilerin söylendiği gece de, emeği geçenlere plaket verildi. Dernek başkanı Hüseyin Sığıç, yapmış olduğu konuşmasında; “Alevi Bektaş-i inancının bir parçası olan herkes bilir ki, bizler için önemli olan kendi nefsimiz değil, bir bütün olarak herkesle birlikte geleceği paylaşmaktır. Kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın, yönümüzü, gönlümüzü, yüzümüzü doğrudan ayırmadan yolumuzu sürdürmeye devam edeceğiz.
Elbette bizi bu düşünceden uzaklaştırmak isteyenler dün olduğu bugün de olacak.
Alevi Bektaş-i inancının mabedi olan Cemevleri’ne bugüne kadar hak ettiği statüsünün verilmemiş olması…
Din derslerinde Alevi çocuklarına dayatılan eğitim anlayışı…
Kamunun kapılarının Alevilere kapatılmış olması bu anlayışın varlığını açık biçimde ortaya koyuyor.
Hacı Bektaş-i Veli’nin dediği gibi “Dili, dini, rengi ne olursa olsun, iyiler iyidir.”
Gönül ister ki hep iyilerle karşılaşalım. İyilerle konuşalım. Savaşsız, kavgasız, zamanlar geçirelim.
Maalesef, bugünkü dünya düzeni içinde böyle bir fırsatımız şimdiye kadar olmadı, ama bizler umut etmeye devam edeceğiz. Umut, nefestir çünkü…
Kötülere karşı birliğimizi, dirliğimizi koruyabilmemiz için içinde bulunduğumuz bu binalar, derneklerimizin önemi büyük.
Günümüz dünyasında hepimiz geçim derdindeyiz.
Çoluğumuzu çoğumuza iyi bir gelecek hazırlayabilmek için kendi hayatımızdan vazgeçiyoruz.
Sevgili canlar, bu mücadeleleri verirken, birlikte olmayı, bir olmayı asla unutmamalıyız.
Bizim gücümüz birbirimize olan inancımız, Pir Hacı Bektaşi Veli’nin, darağacına giden Pir Sultan’ın, derisi yüzülen Nesimi’nin yoludur.
Bu yol haksızlıklara boyun eğmemiş yüzyıllardır, bütün haksızlıklara rağmen bugün bir arada ve dimdik durabiliyorsak, aşkla doğruya bağlı olmamızdandır.
Birbirimize sırt çevirmeden, birbirimizi kaybetmeden, birbirimizle yüz yüze cemal cemale “İncinsen de incitme” felsefesiyle vücut bulan Alevi Bektaş-i inancını geleceklere bir umut olarak taşımaya devam edeceğiz.
Sözlerime son verirken, kötülük karşısında susmayan Pir Sultan’ı, Nesimiyi, Ruhi Su’yu, Hasret Gültekin’i Madımak’ta, Çorum’da Maraş’ta katledilen canlarımızı, Ali İsmailleri, Ethem Sarısülükleri, bu yolla beslenmiş, şekil bulmuş bütün yürekli insanları saygı ile
anıyorum.”dedi

Share
320 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?