logo

KESTEL ve MİKRO MİLLİYETÇİLİK

rmzn
Kuşkusuz ki, ilçemizde sürdürülen ve bizler için de büyük bir tehlike olan Mikro milliyetçilik; milliyetçiliğin en büyük düşmanıdır.
Milliyetçiliğin; toplayıcı, genişletici, koruyucu özelliklerine karşı, mikro milliyetçilik dar anlamda bölgeci, biraz kavmiyetçi, toparlayıcı ve kucaklaştırmacı olmaktan öte de dışlayıcıdır!
Mikro milliyetçiler bir milletin bünyesinde bulunmalarına rağmen kendilerini o milletin asli unsuru olarak kabul etmek yerine “akraba topluluğu” olarak vasıflandırırlar…
Ki, bunun örneklerini de ilçemizde görmek mümkündür…
Bölgesel, hatta kentsel gelenekleri yaşatıyoruz iddiasıyla bulundukları topraklar üzerindeki milli kültürü ve gelenekleri yozlaştırmaktan da, geri kalmayan mikro milliyetçiliğin geldiği noktaları görmek için, genellikle parçalanan, dağılan ve tarih sahnesinden yok olan devletlerin yıkılma sürecine bakın: mikro milliyetçi akımları görürsünüz!…
Mikro milliyetçiliğin başka bir sakat yanı da, çıkarlar uğruna kullanılmasıdır: yer kapmak, öne geçmek, siyasette bir yerlere gelmek gibi!…
Son zamanlarda, ülkemizde ve ilçemizde artan bu mikro milliyetçiliğin arkasında duranlar, aslında kendi sonlarının da hazırlandığının farkında değiller.
Çünkü, Millet olarak mikro milliyetçiliğe karşı bir yapımız vardır…
Herhalde, Mikro Milliyetçiliğin geldiği son nokta Kestel’dir…
Hak edilmediği halde, ödüllendirilmenin yaşandığı tek yer ilçemizdir…
Bu mikro milliyetçilikten rahatsız olan aynı bölgenin insanları yok değil…
Örneğin, Bu sıkıntıyı yaşayanların başında siyasette gelecek için vaat eden Ferhat Erol, kardeşimiz gelmekte.
Çünkü, böyle bir sıkıntı güdülmesiydi, belki de ilçe başkanı veya siyaseten başka yerlerde bile olabilir di, kim bilir..?
Aslında bu rahatsızlıklar yaşanırken, bu mikro milliyetçiliğine de destek verilmesi bizleri şaşkına uğratmıyor değil…
Bugün, AKP’yi ele aldığımızda; Geçmişte ilçe başkanı, şuan ise kadın kolları başkanı, gençlik kolları başkanı, belediye başkanı v.b..
Mikro milliyetçiliğin ilçemizde en üst düzeyde yaşandığını göstermiyor mu..?
Bırakın bu partiyi, Belediyeye ve onun yan kuruluşu olan Kesbeltaş şirketine baktığımızda da, durum apaçık ortada…
Farklı, düşünce, yapı ve bölgelere imkan tanınmadıkça, ilçemiz bir adım öteye gidemez…
Bırakın, festivaller yapmayı, konserler düzenlemeyi, pilavlar-aşureler yapmayı…
İlçemizin geleceği gerçekten düşünülüyorsa, ilerisi için çok büyük sıkıntı yaratacak olan bu soruna çözüm bulunması daha doğru olacaktır.
Burada iş, her zaman olduğu gibi yöneticilere ve Belediye başkanımıza düşmekte…
Belediye başkanımız atamalarında toprakçılık gözetmezse, ilçe başkanlarımız parti organ seçimlerinde toprakçılık, eş ve akrabacılık gözetmezse, olaylara hemşehricilik değil de, insani gözden bakabilmeyi öğrenebilirse, bu sorun da çözülmüş olur…
Özellikle bu uğurda kurulan dernekler ve bu derneklerin yöneticileri siyasal kuruluşlara “Biz bu ilde şu kadar nufuza sahibiz…şu kadar oyumuz var: Belediye başkan adayını bizden seçmezseniz, meclis üyesi bizden olmazsa…”yollu tehditleri ile rant peşindedirler…
Belediye meclisi için şu kadar kontenjan vermezseniz; size oy vermeyiz..” gibi pazarlık sonrası tehditlerin yapıldığını çok gördük…yapılacak da..
Bir partiden umut kestiklerinde; diğer bir partinin…bir ötekinin kapısını çalmaktan haya etmezler…onların mikro milliyetçiliği siyasi rant üzerine kurulmuştur..
Ancak bunun siyasi partilere çok fazla getirisi olmadığını geçmişte çok gördük.
Umarız, bunu görmesi gerekenlerde görür…
Kalın Sağlıcakla…

Share
200 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?