logo

“Kestel zehir kokan bir şehir”

     “Kestel’e Sözümüz var” diyerek göreve gelen ve görevlerinin arasında, bu halka temiz hava aldırmak, çevreyi korumak olduğunu unutan Kestel’in AKP’li belediyesi ne yazık ki, vatandaşların zehir solumasına karşı, sessizliğini koruyor.

     Sabahın ilk ışıklarından, gecenin karanlığına kadar devam eden ve 7/24 çalışan boyahaneler, maalesef temiz hava almamıza engel oluyor.

     Gerek yer altı kaynaklarının gelişi güzel kullanılması, gerekse çevrenin kirletilmesine karşı en ufak bir yaptırımda bulunamayan Kestel Belediye başkanı, burada da topu önce başkan Yener Acar gibi, Çevre, Şehircilik ve İklim  Değişikliği İl Müdürlüğüne atarak, kendisini bu konunun içinden sıyırmaya çalışıyor.

     Defalarca, “Nefes Alamıyoruz”, “Artık Yeter, Bizim de temiz hava solumak hakkımız” diye yazsakta, ilgili ve yetkililerin umursamazlığı ilçemizdeki kanser vakalarının daha da artmasına neden oluyor.

     Bursa’da denetlenmeden çalışan sanayi tesislerinin kirlettiği hava yapılan ölçümlerle birlikte normal değerlerin 10 kat üzerinde çıkıyor. Bursa’da artış gösteren akciğer kanseri, KOAH, ve astım hastalıklarının en büyük sebebi, şehrin havasının normalin 10 kat üzerinde kirli olması. Uzmanlar, bu konulara bir an önce önlem alınmazsa, havası kirli olan Bursa’da vatandaşların maskeyle dolaşmak zorunda kalacağını söyledi.
     Ölçülen PM10 değeri 70 olması gerekirken, 843 olarak ölçüldüğünü ifade eden Uzmanlar, Bu kirlilik insanların sağlığını tehdit eder boyutta. Devletin verilerini gözlemlediğimizde Bursa’da hava kirliliğinin normalin çok üzerinde olduğunu görüyoruz. Başta akciğer kanseri olmak üzere ülkemizde hemen hemen her ailede bir kanser vakası görülmektedir. Bursa’da çocuğunuz astım hastalığından muzdaripse, bunun asıl sebebi hava kirliliğidir.

     Konuyla ilgili görüştüğümüz bazı vatandaşlar ise, “Çevremizde bulunan denetimsiz sanayi tesisleri, Çimento fabrikası, denetimsiz boyahaneler ve evlerde kömür yakılması, hava değerlerinin yükselmesine sebep oluyor. Bursa’nın havası artık çok kirli. Artık bir şeyler yapılması gerekiyor. Bizler bu kirliliği devamlı vurgulayarak yetkililerin tedbir almasını istiyoruz. Kestel’in etrafı sanayi tesisleri ile kuşatılmış durumda. Burada çok sıkı denetim gerekiyor.Türkiye’nin havası en kirli beşinci şehriyiz. Zaten normal değerlerin 10 kat üzerinde havası kirli olan ilçemizde, Çimento fabrikasının yerleşim yerinin değişmesi, başka bir yere taşınması gerekirken, yeniden bir çimento fabrikasının yapılmasına izin vermek, akıl alır iş değildir. “Kestel’e sözümüz var” diyenlerin ilçemizde ikamet etmediğini, kirli havayı solumadığını da biliyoruz. Böyle giderse, ilçemiz tamamen yaşanamayacak, nefes alınmayacak bir hale gelecek” diyen vatandaşlar, “ Boyahaneler kullandıkları suyu tekrar toprağa geri basıyor, bu da Kestel’in ovasında yetişen meyve ve sebzelere etkisinden bahsetmiyoruz bile. Bu kirlilik için tedbir alınması gerekiyor. Kestel zehir kokan bir şehir. Belli yerlerinden geçerken genzimiz yanıyor” diye konuştular.
     Türkiye’nin havası en kirli 10 kenti arasında Bursa 5. sırada bulunuyor. Bursa’nın en temiz ilçeleri ise, sahil şeridinde bulunan Karacabey, Gemlik, Mudanya ve Mustafakemalpaşa.

Share
349 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?