logo

Kestel Ziraat Odası Başkanı EYÜP KILIÇ; “Üçüncü sınıf insan muamelesi görmek istemiyoruz”

     İlçemizin Soğuksu mahallesine yapılması planlanan Cezaevi projesine Kestel Ziraat Odasından da tepki geldi. Her tür işe yaramaz projenin Kestel’e yapılmak istendiğine değinen Oda başkanı Eyüp Kılıç, yaptığı açıklamasında şöyle dedi.

“Dün, Çataltepe mahallesine  cezaevi yapılmasın derken, bugün aynı şeyi Soğuksu Köyümüz için diyoruz.

    Ne oldu da yine, cezaevi bu sefer de Soğuksu ile gündeme geldi. Meralarda hayvanlarımızı otlatıp üretime katkıda bulunmamızda kimlerin gözü var! Biz inadına “üretim” derken, birileri inadına “Çöplük olsun” diyor.

     Dün Soğuksu Köyünden yüzlerce dönüm arazi toplayanlar, bu millete bir açıklama yapmak zorunda değiller mi?

     Kestel ve Köylerimizde yapılması planlanan cezaevini istemiyoruz. Bursa’nın doğusu, Bursa’nın çöplüğü değildir. Turan köye tehlikeli ve tıbbi atık toplama merkezi, Erdoğan Köyde Hurdacılar Sitesi, Çataltepe – Burhaniye – Gözede – Alaçam – Aksu’da cezaevi, 10 senedir atıl bir sanayi ve ne olacağı belirsiz tarım arazilerini tüketen çimento fabrikası.

     Tarım ve sanayide ileri düzeyde olmamıza rağmen, Bursa’nın doğusunda olmamız mı bizim üçüncü sınıf insan muamelesi görmemize neden. Üniversite batıda, en donanımlı hastaneler batıda, okullar, Dershaneler batıda, Biz bunu hak etmiyoruz.

      Hayvanlara otlayacak mera, ekilecek bir avuç toprak bırakmayacağız da çok merak ediyorum; bu tarım arazilerini tükettiğimizde ne yiyeceğiz, ne içeceğiz.

     Biz hayvancılığın merkezi olan Ümitalan – Çataltepe – Erdoğan – Seymen – Gölcük’te hayvancılığın gelişmesi için süt mandırasına, kapalı sistem hayvan pazarına ihtiyaç duyuyoruz.

Türkiye’de Ahududu – Böğürtlenin %85’inin üretildiği yerde cezaevi değil buzhane istiyoruz.

      Hayvancılık önlem alınmazsa bitme noktasına geleceği yerde cezaevi değil süt mandırası istiyoruz. Cezaevi değil modern hayvan pazarı istiyoruz.

     Dünyaca ünlü şeftalimize, deveci armudumuza pazar alanı istiyoruz. Cezaevi değil.

Yıllardır vaat edilen üniversiteyi istiyoruz.

     Tüm sivil toplum kurumları, siyasi partileri ve yetkilileri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bu sadece bizim meselemiz değil.”dedi.

Share
256 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?