logo

KESTEL’DE BİRLİK ÜZERİNE

Anadolu’nun ve Rumeli’nin her bir köşesinden kalkıp, yaşam kaygısıyla Kestel’imize göç etmiş bir çok insan tanırsınız. Her renkten, her ırktan, çeşit çeşit.. Bu çeşitlilik bir anlamda bölgesel kolonileşmeyi birlikte getirirken, bütünleşme üzerine kurulu düşleri etkilemelidir.
Bir Tunceli’li ile bir İspir’linin, bir Bulgaristan göçmeninin görünürde ayrışacak çok şeyi olmasından ziyade paylaşacak o kadar çok şeyi var ki aslında….
Bir kere hepimizin çeşitliliği ve farklılığı kusursuz zenginliğimizdir. Ya da paydalarımız….
Aynı sınıftan olan insanlarınız. Emeğimizi, alın terimizi, kazancımızı, yaşantımızı, sofralarımızı, harçlıklarımızı, hayallerimizi kıyaslayalım. O kadar benzer ki birbirlerine….
O kadar aynı ki…
Konutlar kahvehanelerindeki sohbetlerle, köy kahvesindeki sohbetlerin konusu, içeriği, cümleleri aşağı yukarı aynı. Hepsi çalışma hayatıyla ilgili hepsi yaşayabilmek için asgari ücreti nasıl daha idareli kullanıp geçinebilmekle ilgili. Ya da çalışılan fabrikanın koşulları ile ilgili..
İşte denilebilir ki, sınıfsal birlikteliğimiz gerçek paydamızdır. Yoksa gerisi küçücük ayrıntılar. Büyütülmesi gerekmeyen ancak desteklenmesi gereken ayrıntılar.
Her kesim kendi geçmişini ve gerçeğini inkar etmeden, öz kültürünü alabildiğine yaşamalı, diğer yörelerden gelenler de bu farklılığı desteklemeli hatta birlikte yaşamaya çalışmalıdır. İnsan olmanın gereğidir bu. Bir Erzurum’lu Konutlarda hakkını vererek Kebapçe yemeli, konutlardaki göçmen arkadaşımız da cağ döner yiyebilmeli örneğin.
Alt kültürler olarak kabul edilen inançlarımız desteklenmeli ki, bizlerin bu farklılıklarını kullanarak öteden beri bizleri ayrıştırmaya, bölmeye, ötekileştirmeye, berikileştirmeye uğraşan ve bundan nemalanan emperyal güçlere cevap olabilsin.
Kalın Sağlıcakla…

Share
207 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?