logo

KESTEL’DE ÇEVRE DİRENİŞİ BÜYÜYOR

Logo_KHCI
Geçtiğimiz günlerde Bursa-Kestel’de bulunan bir çimento fabrikasının yapmak istediği Katı Atık ve Kimyasal Yakma Tesisinin ÇED raporu kapsamında düzenlediği tanıtım toplantısı, bir grup yurttaş tarafından protesto edildi. Bu toplantı sonrasında ilçede duyarlı yurttaşlar tarafından Kestel Halkı Çevre İnisiyatifi oluşturuldu ve bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında İnisiyatif, beşyüze yakın dilekçeyle ÇED Raporuna itirazını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne iletti.
Faaliyetleri esnasında Kestel’e bağlı Erdoğanköy bölgesinde de bir temizlik firması tarafından Katı Atık Depolama Tesisi kurulmak istendiğini öğrenen İnisiyatif, bir heyet halinde Erdoğanköy’e gitti. Köy kahvesinde Erdoğanköy halkı ile yapılan toplantıya yoğun bir katılım vardı. Erdoğanköy, Şevketiye ve Seyitabatköyü Muhtarları da toplantıya katıldı.
Toplantıda Kestel Halkı Çevre İnisiyatifi’nden Erol Altınyıldız ve Ayvaz Gündoğdu, nasıl bir direnişin içinde olduklarını aktardı. Muhtarların ve halkın sorularla ve destek/dayanışma sözleriyle zenginleştirdiği toplantıya katılan Çevre Mühendisi Murat Kaya ve Avukat Birkan Özey ise Bursa’da kamuoyu oluşturma, etkinlik ve eylemler örgütleme, dava ve yasal takip konularında neler yapılabileceğini aktardı. ÇED raporuna gerek olmadan kurulma kararı alınan tesisin karşısında çevre köylerin hep birlikte direniş göstermesinin önemli olduğu belirtildi. Turanköy’den toplantıya katılan bazı yurttaşlar heyetten benzer bir toplantıyı kendi köylerinde de yapma talebinde bulundu.
Bir hafta sonra yeniden bir araya gelmek üzere muhtarlar ve aktif bazı yurttaşlardan oluşan bir komisyon oluşturuldu.
Heyet sözcüleri tarafından; tesisi yapmak isteyen firma hakkında, kurulması planlanan tesisin ayrıntıları hakkında bilgi edinileceği ve konuyla ilgili Bursa Barosu, Kimya Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Doğader gibi demokratik kitle örgütleriyle görüşmeler yapılarak destekler isteneceği belirtildi.

Share
225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?