logo

KESTEL’DE İMAR PLANLARI REVİZE EDİLİYOR


Kestel belediye meclisi Ekim ayı olağan meclis toplantısında mevcut imar planlarının revize edilmesi ve bu çalışma kapsamında bölgede yer alan fay hatlarının tespit edilmesi konusunda ki gündem maddesi oybirliği ile kabul edildi. Ekim Meclisinde alınan İmar planlarının revize
edilmesi konunda bir açıklama yapan belediye başkanı Yener ACAR, “Yaşadığımız il olan Bursa’daki gelişmelere, değişimlere paralel olarak ilçemizde de gelişmeler yaşanmaktadır. Sosyal, kültürel ve ekonomik yöndeki bu gelişmelerle ilçemiz daha hızlı bir değişim göstermeye başlamıştır. Bursa Teknik Üniversitesinin ilçemizde planlanmış olması, diğer yerleşmelerle ulaşım altyapılarının gelişimi ve benzeri daha birçok gelişme bölgelerin nüfus yoğunluklarında, yerleşmelerin gelişme, yön ve büyüklükleri üzerinde baskılara yol açacaktır. Artan nüfus ile birlikte ilçemizdeki ulaşım altyapısının yükünün de artacağı unutulmamalıdır.
Değişen ve gelişen bir nüfusun sosyal ve kültürel gereksinimleri de olacaktır. Yürürlükteki imar planı yirmi yıl önce hazırlanmış, onaylanmış ve yürürlüğe girmiştir. Sonraki dönemlerde belediyemiz Büyükşehir sınırlarına dahil olmuş, birçok hukuki gelişmeler yaşanmıştır. Dolayısıyla yürürlükteki plan onaylandığı dönemdeki gelişmeleri yansıtırken, yaşadığımız dönemdeki gelişmelerin gerisinde kalmıştır.
Yaşanan gelişmelere hazırlıklı olmak, daha sağlıklı, daha güvenli ve daha yaşanabilir bir Kestel için yürürlükteki imar planının revize edilmesine yönelik karar alınmıştır. Bunun sağlanabilmesi için de öncelikle planlamaya altyapı oluşturacak şekilde fay hatlarının net bir
şekilde belirlenmesi ve ilçemizin depremsellik haritasının çıkartılması çalışmalarının başlanabilmesi amacıyla belediye meclis kararı alınmıştır. Budan sonraki süreçte hedefimiz ülkemizde bu alanda başarılı çalışmalara imza atan üniversitelerimizin ilgili bölümleriyle görüşerek Kestel’imizin çağdaş ve modern bir kent olarak oluşumunu sağlamaktır.
Doğal afetler karşısında ilçemizde yaşanabilecek sorunların çözümüne yönelik olarak inşaatına başladığımız afet kriz merkezimiz hızla ilerlemekte kısa süre içerisinde inşaat çalışması tamamlanacak olan Afet Kriz Merkezi projemiz hizmete alarak ilçemize bu alanda önemli bir adım atmış olacağız” dedi.

Share
178 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?