logo

KESTEL’İN SİLUETİ KALE İLE RENKLENDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi ve ışıklandırması yapılan Kestel Kalesi ilçe siluetindeki ihtişamlı yerini aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yakın bir geçmişe kadar mezbelelik halde duran Kestel Kalesi’nin yapılan düzenlemelerin ardından ilçe halkının buluşma noktası haline geldiğini söyledi.
Tarihi ve Kültürel miras çalışmaları kapsamında Bursa’yı açık hava müzesine çevirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki tarihi miras çalışmalarına Kestel Kalesi’ni de ekledi. Kente ve ovaya hakim konumda doğal kayalıklar üzerine kurulan ve tarihte tekfurluk merkezi olarak işlev gören, 1302 yılında çıkan savaşın ardından da Osmanlı hakimiyetine geçen Kestel Kalesi, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla ilk günkü ihtişamlı görüntüsüne kavuştu. Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 bin metrekarelik alanda çalışma yürütülürken, 85 metrekarelik alanda kafeterya ve kale içinde de mutfak binası yapıldı. Kalenin çevresine ise 85 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde çelik konstrüksiyon seyir platformu oluşturuldu. Aydınlatma sistemleriyle kale geceleri de ilçe siluetine ayrı bir renk kattı.
Kestel Büyükşehir’le kalkınıyor
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Bursa Milletvekilleri Bedrettin Yıldırım, Hüseyin Şahin ve Mustafa Kemal Şerbetçioğlu’nun da katıldığı Kestel Kalesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kentin doğusunun da önemli bir kalkınma sürecinde olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması için ilçelerde de yoğun bir çalışma temposu içinde olduklarını vurgulayan Başkan Altepe, “Gözde ilçemiz Kestel’in de gelişmesi, kalkınması ve güzelleşmesi için geride kalan 3 yılda önemli yatırımları ilçeye kazandırdık. Kanalizasyon, içme ve yağmur suyu hatları ile su depoları başta olmak üzere Kestel’e 30 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık. Yine konforlu ulaşımı Kestel’le buluşturacak olan Bursaray hattında çalışmalar hızla sürüyor. Kestel Kent Meydanı için kamulaştırmalara önemli destek verdik. Bunun yanında Erdoğanköy Kent Mezarlığı yakında faaliyete geçiyor. Kestel Yüzme Havuzunu ve modern itfaiye binamızı da hizmete açmıştık. Yatırımlarımız bundan sonda artarak devam edecek. Kestel için ne yapsak azdır” diye konuştu.
Kestel’in yıldızı parlıyor
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar da Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle ilçenin yıldızının her geçen gün daha da parladığını söyledi. Kestel Kalesi’nin mezbelelik bir halde olduğunu hatırlatan Acar, “Biz 2005 yılında 1,5 milyon TL harcayarak kale etrafındaki 15 binayı kamulaştırdık. Daha sonra bölgeyi Büyükşehir Belediyemize verdik. Büyükşehir Belediyemizin yatırımlarıyla düne kadar mezbelelik bir yer olan Kestel Kalesi, bugün ayrıcalıklı bir mekan olarak ilçeye kazandırıldı” dedi.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Başkan Altepe ve protokol üyeleri daha sonra Kale içinde verilen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Share
309 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?