logo

KESTELLİ ENGELLİLER GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER

kestel 7
Kestel Belediyesi ve Kestel Engelliler Dayanışma ve Yardımlaşma derneği işbirliğinde düzenlenen program Kestel Belediyesi Merkez Düğün Salonunda düzenlendi. Etkinliğe; İlçe Jandarma Komutanı Murat BAYTAŞ, Kestel Belediye Başkanı Yener ACAR, İlçe Emniyet Müdürü Bekir YAVAŞ, Engelliler Derneği Başkanı Ünal KIRDUDU, Siyasi Partilerin ilçe Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri protokol mensupları ve ilçe sakinleri iştirak etti.
Kestel Engelliler Dayanışma ve Yardımlaşma derneği başkanı Ünal KIRDUDU, yaptığı açılış konuşmasında, “Her sağlam insan bir engelli adayıdır. Engelliler toplumumuzun bir parçasıdır” dedi.
Programda bir konuşma yapan belediye başkanı Yener ACAR, “Çağdaş bir toplumdaki kalite kriterlerinin bireyin sahip olduğu fırsat eşitliği ile ölçülebildiğini söyledi. Başkan ACAR “Engelli vatandaşlarımızın sosyal, kültürel, eğitim ve çalışma hayatında söz sahibi olması, yaşadığı toplumun ve ülkenin kalitesini belirler. Engelli kardeşlerimiz özellikle son on yılda gerçekleştirilen devrim niteliğindeki projeler ile artık toplumda herkes kadar söz sahibi, üretken, çalışan ve sosyal birey konumuna kavuşmuştur. Pozitif ayrımcılık ilkesi ile eğitim, kültür, çalışma ve sosyal imkânlara kavuşan engelli kardeşlerimiz artık toplum içinde görünür hale gelmiştir” dedi.
Ülke nüfusunun yüzde 10’undan fazlasının engelli bireylerden oluştuğuna dikkat çeken Başkan ACAR, sözlerine şöyle devam etti: “Toplumda yaşayan herkes engelli adayıdır. Bu nedenle engellilerin hassasiyetlerini anlamak, sorunları için çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur. Kestel de yaşayan engelli vatandaşlarımız ve aileleri için birçok plan, proje ve hizmetler gerçekleştirdiklerini belirten ACAR ” Engelliler için aile parkımız içinde bulunan dernek merkezimizde genişletmeye giderek kullanım alanını sosyal donatı alanları ile genişlettik. İlçemizde bulunan tüm binalarımız engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun hale getirildi. İlçemizde bulunan tüm ana kaldırımlarımız engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun hale getirilirken ana arterlerde bulunan kaldırımlarımız akıllı kaldırımlar ile donatılarak engelli bireylerin yaşama daha rahat katılması ve sosyalleşmelerine destek olundu. İhtiyaç sahibi engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak yıl boyunca gıda giyim ortopedik malzeme ve yakacak yardımı yapılarak katkı sağlandı. Ve sağlanmaya da devam ediyor. Daha sonra 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kapsamında düzenlenen kampanya ile derneğe bağışlanan 3 Akülü Tekerlekli Sandalye 17 Adet Manuel Tekerlekli Sandalye volker ve bastonlar ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Program sonrasında sahne alan yerel sanatçılar katılımcılara eğlenceli bir program sundu.

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?