logo

“Komşumuz olan fabrikalar sağlığımızı tehdit ediyor”

625517_1431502790399531_1733552030_n
A.V.Paşa Mahallesi sakinleri, son günlerde giderek artan çevre kirliliğine karşı duyarsız kalmayarak, basın açıklaması gerçekleştirdi. Elmalık bölgesinde toplanan gurup, buradan yürüyerek Kestel kent meydanında yaptığı basın açıklamasının ardından dağıldı. Yapılan bu çevre eylemine, Doğader, Kimyacılar Derneği, Kestel Hacı Bektaş Veli Derneği, siyasiler ve vatandaşlarda destek verdi. Yapılan açıklamada; “Köyden kente göçün gerçekleşmeye başladığı 1960’lı, 1970’li yıllarla birlikte, Türkiye’nin batısına çok yoğun bir hızla göç teşvik edilmiştir. Köyünden göç edenler sanayinin gelişmesiyle ucuz iş gücü haline getirilmiştir. Planlı gerçekleşen ancak plansız yapılaşan yerleşim yerleri ve sanayi alanları iç içe girmiştir.
Bacalı sanayilerin yerleşim yerlerinden en az 5 kilometre, çimento fabrikalarının 15 km. uzak olmasını öngören Avrupa standartları yaşadığımız ilçede gördüğünüz gibi sözde kalmıştır.
Mahallemizin komşusu olan fabrikalar daha önce hiç olmadığı kadar havayı kirletmektedir. Çevremizde kanser vakaları, kalp ve solunum rahatsızlıkları artmakta, yakınlarımızı, dostlarımızı bu hastalıklar bizden koparmaktadır. Komşumuz olan fabrikalar yaydıkları duman ve atık sularla çevre ve halk sağlığını tehdit etmektedir.
Biz, mahalle sakinleri olarak çevreyi ve halk sağlığını tehdit eden Kestel organize sanayinin, çimento fabrikasının ve civardaki fabrikaların gerekli tedbirleri almasını ve bununla ilgili denetimlerin yetkili kurum ve kişilerce düzenli olarak yapılmasını, sağlıklı bir çevre ve gelecek adına talep ediyoruz” diyen kalabalık, taşıdıkları döviz ve pankartları daha sonra belediye binasının önüne bıraktı.

Share
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?