logo

31 Ocak 2022

Konular Başlıklar


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Kadirşinas Okuyucular.  

      Değerli  Can  Dostlar. 

      Gündem o kadar hızlı değişiyor dönüşüyor ki, takip edebilmek bile kolay değil. Bir yanda hayaller, düşünceler, planlananlar var. Öbür yanda hayatın gerçek yüzü olarak yaşananlar var. Hayat her birimiz için yaşadığımız bir süreç. Kolaylık veya zorluklarla karşılaştığımız bir gerçeklik. 

        Bence önemli bir konuyu, İlçemizi yakından ilgilendiren ÇATALTEPE- BESOB büyük sanayi sitesi projesini çok yüzeysel olarak yazdım. Buna bağlı olarak ilgili işyerleri yapı kooperatifi BESKOOP genel kurulunu takip ettim. Çok üzüldüm, etkilendim. 

     Esnaf umutlarının bozuk para gibi kolayca tüketildiğini gördüm. Akamete uğratılan bu projede sorumlu birilerinin oturdukları koltukları hak etmediğini fark ettim. Dirayetli bir apolitik yönetim ile, kararlı vizyoner şeffaf bir duruş o projeyi hayata geçirebilir. Veya proje mağdurları ikna edilerek proje dönüştürebilir. Sanayii iptal edilse bile orada doğaya zarar vermeyecek, bölgeye uyumlu güzel dönüşümler başarılabilinir. İlçemizi değiştirecek, dönüştürecek değerli bir konu. Bilgilendikçe yazmaya çalışacağım. 

     Bir başka konu ise. Geçtiğimiz 10. Ocak 2022 Pazartesi günü ilçemiz Kestel’de  KOSAB-Kestel Organize Sanayii bölgesi, BOSAB-Barakfakih Organize Sanayi bölgesi ve ULUDAĞ-OSB de olmak üzere üç  ayrı OSB müdürlüğümüzde 

Mesleki Eğitim Merkezleri ofisleri açılışları yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut ÖZER’in önemli bulduğu bir eğitim modeline start verildi. Konu ile ilgili Bakan beyin “ Türkiye’nin mesleki Eğitimle imtihanı” adında değerli bir çalışması, kitabı mevcut. Kalkınmanın önemli basamaklarında birisi olan teknik ve pratik eğitimde çok önemsediğim bir metodoloji uygulanmaya başlanacak. Bir nevi çıraklık sistemide diyebiliriz. Haftada dört/beş gün fabrikada ameli olarak işbaşında bilfiil çalışacak olan öğrenci bir günde bağlı bulunduğu Meslek Lisesinde Teorik olarak Matematik, fen bilimleri, muhasebe, pazarlama vs. gibi dersleri öğrenecektir. 

      Öğrencinin firmaya herhangi bir mali külfeti olmayacaktır. Sigortasının ve çalışmasının karşılığı ücret ödenmesi devlet tarafından ödenecektir, karşılanacaktır.

       Hükümetimiz kanaatimce yap-boz’a döndürülen Eğitim sarmalında bir yaraya deymiş ve maliyeti üstlenmiştir. İlgilileri kutluyorum. Şimdi iş bir yönü ile patronlara, esas yönüyle de Ebeveynlere kalmıştır. Burada başarılı olmalıyız, üretimin ihtiyacı olan teknik personelin yetişmesini sağlamalıyız. Bu konuyu bilgilenip yazacağım. 

      Diğer bir konu tabii ki Üniversitedir. Sosyal veya teknik, devlet veya özel vakıf Üniversitesi kuruluşu mutlaka başarılmalıdır. BTÜ-Bursa Teknik Üniversitesi adına 1588 dönümlük geniş bir alan tahsis edilmiş, planlara işlenmiştir. Selef belediye başkanı kamulaştırma için bu ilçenin 3 Trilyon parasını Üniversiteye bağış yapmıştır. İlçenin siyasi yönetimi konuya sahip çıkamamıştır. Siyaseten gereken ağırlığını koyamamış, süreci yönetememiştir. Halen konu sürüncemededir, belirsizlik devam etmektedir. 

     Kestel’in sosyo-kültürel yapısını olgunlaştıracak önemli bir adımdır. Muhakkak gerekli olan başarılmalı, Üniversite ilçeye kazandırılmalıdır. 

      Turizm potansiyeli ve Uludağın doğal güzellikleri Kestel’in zenginlik kaynağı olabilir. Fakat altın yumurtlayabilecek bu konu ihmal edilmiştir/edilmektedir. Doğru projelerle yönlendirilir ve yönetilebilirse bölge ulusal ve uluslararası çekim merkezi olur. 

     Doğal su kaynaklarımız, Ahududu ve Böğürtlen üretim imkanımız, Uludağ yamaçlarında yaz-kış sporları imkanımız, Süs bitkileri ve Meyve Fidancılığı gibi bir çok konu var. Biz farkındamıyız bilmiyorum. 

      Anadolu’dan, Balkanlar’dan, Kafkaslardan gelen her renk ve kültürel zenginliğimiz mevcut. Bunun farkına varalım. Asgari müştereklerde buluşup kaynaşalım. Yeterki birbirimizi üzmeyelim, sevgi, saygı, hürmet ve muhabbetle beraber yürüyelim, birlikte ıslanalım. 

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla  kalın.  Mutlu olun. 

Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...