logo

22 Nisan 2016

Körler Sağırlar, birbirini ağırlar


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

rmzn
Geçtiğimiz hafta, Kestel Rafet Kahraman Devlet Hastanesinin temel atma töreni, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımıyla atıldı.
Sizlerinde bildiği gibi, tören eski Sarıyer diye adlandırdığımız İlçemizin girişinde gerçekleştirildi.
Alanın konum itibarıyla o kadar geniş olmasına rağmen, törene katılanlara baktığımda hep aynı yüzleri gördüm.
Nerede bir açılış var, nerede bir etkinlik var, nerede bir program var hep aynı tipler.
Sanki böyle bir gurup oluşturulmuş, her yere beraber gidiliyor.
Bir nevi; Körler sağırlar, birbirini ağırlar misali…
Son zamanlarda gözüken bir gerçeklik var ki, o da Kestel Belediyesinin düzenlediği etkinliklere vatandaşların katılmadığıdır.
Herkesi ilgilendiren, hemen her kesimin faydalanacağı bir hizmet olan hastanenin temel atma töreninde dahi, birlik ve beraberlik sağlanamıyorsa gerisini siz düşünün…
Şuan açılışların daha kalabalık, daha etkili olması için öğrenciler kullanılmakta. Hastanemi açılacak getirin bir otobüs öğrenci, Kitap haftası mı var getirin iki otobüs öğrenci…
Bu mantıkla kalabalık sağlamaya çalışan yerel yönetimin, düştüğü bu içler acısı durumun sebebi nedir acaba..?
İlçemizde bunun en önemli sebeplerinden birisi kuşkusuz Belediye Başkanı Yener Acar’dır.
Unutmam, Sosyal tesislerdeki bir toplantıda konuşma yapan Yener Acar, şöyle demişti: “Beni tanıyanlar bilir, ben milliyetçilik yapmam. Herkese eşit mesafede yaklaşırım. 50 yıldan beri Kestel’deyim ne zaman aracımın plakasını 25 yapmışım”
Evet, belki Yener Acar, aracının plakasını 25 yapmamıştır, fakat etnik milliyetçiliği de bir kenara bırakamadığı gibi, sadece bir zümrenin olup, Kestel’in Belediye başkanı olamamıştır.
En yakınındaki insanlara baktığınızda, ne demek istediğim anlaşılacaktır.
Halktan uzak bir yönetim ve anlayışı benimseyen Acar, halkın karşısına sadece açılış ve törenlerde çıkabilmiştir.
Hakkını yemeyelim; seçim zamanlarında da kapı kapı dolaşmıştır.
Çünkü, vatandaşa şirin gözükmek gerekiyor..
Bir kişi çıkıp şunu diyebilir mi?
Ben Yener Acar’ı geçtiğimiz gün çarşı da, pazar da gördüm.
Diyeceğini sanmıyorum.
Çünkü, ben hiç göremedim.
İşte halktan, esnaftan bu kadar uzaklaşırsanız kimsede sizin düzenlediğiniz bu tür etkinliklere katılmaz.
Hastane açılışında uzun zamandan beri görmediğim, Mestanlı’lılar derneği yönetim kurulundan bir arkadaşım, “Böyle güzel bir hizmet yapılıyor halk niye yok” diye sorunca, verecek cevabı bulamadım.
Bunun cevabını Yener Acar, verebilir mi..?
Verebilirse, sütunlarımız her zaman kendisine açıktır.
3. dönemin vermiş olduğu bir rahatlık ve beraberinde getirdiği, dikta duygulardan herhalde benim olduğum kadar büyük bir çoğunluk da rahatsız..
Umursamaz bir anlayışın hüküm sürdüğü yerel iktidarın her geçen gün adalet duygularını yitirdiğini görmekteyiz.
Seçilmiş olduğu partinin adının “Adalet” ile başlamasına rağmen, kendilerinde bu duygunun her geçen gün zayıflaması ve giderek yok olmasını hep beraber izlemekteyiz.
İçinizdeki adalet duygusunu bir kenara bırakırsanız, sadece kişiliğinizi değil, aynı zamanda insanlığınızı da yitirmiş olursunuz.
“Körler Sağırlar, birbirini ağırlar” zihniyetinden ayrılıp, Kestel’in Belediye Başkanı olma yolunda halen geç kalınmış değildir.
Yok, biz böyle 12 yıldan beri iyiyiz diyorsanız, oda sizlerin tercihidir tabiî ki…
Ama, hiçbir şey için geç kalınmış değildir…
Kalın Sağlıcakla…
HOŞGELDİN ZÜBEYDE
Bugün, altı günlük olan çocuğumuz dünyaya gözlerini açtı. Her geçen gün kötüye, iyi bir tarafının gözükmediği şu dünyaya bir çocuk getirmenin ne kadar doğru veya yanlış bir karar olduğunu elbette ilerleyen yıllarda göreceğiz.
Adını Zübeyde, koyduğumuz kızımız dünyaya geldikten sonra bizleri sürekli paylaşım ortamlarında, telefonla ve mesaj çekerek tebrik eden tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Share
161 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...