logo

22 Nisan 2016

Körler Sağırlar, birbirini ağırlar


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

rmzn
Geçtiğimiz hafta, Kestel Rafet Kahraman Devlet Hastanesinin temel atma töreni, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımıyla atıldı.
Sizlerinde bildiği gibi, tören eski Sarıyer diye adlandırdığımız İlçemizin girişinde gerçekleştirildi.
Alanın konum itibarıyla o kadar geniş olmasına rağmen, törene katılanlara baktığımda hep aynı yüzleri gördüm.
Nerede bir açılış var, nerede bir etkinlik var, nerede bir program var hep aynı tipler.
Sanki böyle bir gurup oluşturulmuş, her yere beraber gidiliyor.
Bir nevi; Körler sağırlar, birbirini ağırlar misali…
Son zamanlarda gözüken bir gerçeklik var ki, o da Kestel Belediyesinin düzenlediği etkinliklere vatandaşların katılmadığıdır.
Herkesi ilgilendiren, hemen her kesimin faydalanacağı bir hizmet olan hastanenin temel atma töreninde dahi, birlik ve beraberlik sağlanamıyorsa gerisini siz düşünün…
Şuan açılışların daha kalabalık, daha etkili olması için öğrenciler kullanılmakta. Hastanemi açılacak getirin bir otobüs öğrenci, Kitap haftası mı var getirin iki otobüs öğrenci…
Bu mantıkla kalabalık sağlamaya çalışan yerel yönetimin, düştüğü bu içler acısı durumun sebebi nedir acaba..?
İlçemizde bunun en önemli sebeplerinden birisi kuşkusuz Belediye Başkanı Yener Acar’dır.
Unutmam, Sosyal tesislerdeki bir toplantıda konuşma yapan Yener Acar, şöyle demişti: “Beni tanıyanlar bilir, ben milliyetçilik yapmam. Herkese eşit mesafede yaklaşırım. 50 yıldan beri Kestel’deyim ne zaman aracımın plakasını 25 yapmışım”
Evet, belki Yener Acar, aracının plakasını 25 yapmamıştır, fakat etnik milliyetçiliği de bir kenara bırakamadığı gibi, sadece bir zümrenin olup, Kestel’in Belediye başkanı olamamıştır.
En yakınındaki insanlara baktığınızda, ne demek istediğim anlaşılacaktır.
Halktan uzak bir yönetim ve anlayışı benimseyen Acar, halkın karşısına sadece açılış ve törenlerde çıkabilmiştir.
Hakkını yemeyelim; seçim zamanlarında da kapı kapı dolaşmıştır.
Çünkü, vatandaşa şirin gözükmek gerekiyor..
Bir kişi çıkıp şunu diyebilir mi?
Ben Yener Acar’ı geçtiğimiz gün çarşı da, pazar da gördüm.
Diyeceğini sanmıyorum.
Çünkü, ben hiç göremedim.
İşte halktan, esnaftan bu kadar uzaklaşırsanız kimsede sizin düzenlediğiniz bu tür etkinliklere katılmaz.
Hastane açılışında uzun zamandan beri görmediğim, Mestanlı’lılar derneği yönetim kurulundan bir arkadaşım, “Böyle güzel bir hizmet yapılıyor halk niye yok” diye sorunca, verecek cevabı bulamadım.
Bunun cevabını Yener Acar, verebilir mi..?
Verebilirse, sütunlarımız her zaman kendisine açıktır.
3. dönemin vermiş olduğu bir rahatlık ve beraberinde getirdiği, dikta duygulardan herhalde benim olduğum kadar büyük bir çoğunluk da rahatsız..
Umursamaz bir anlayışın hüküm sürdüğü yerel iktidarın her geçen gün adalet duygularını yitirdiğini görmekteyiz.
Seçilmiş olduğu partinin adının “Adalet” ile başlamasına rağmen, kendilerinde bu duygunun her geçen gün zayıflaması ve giderek yok olmasını hep beraber izlemekteyiz.
İçinizdeki adalet duygusunu bir kenara bırakırsanız, sadece kişiliğinizi değil, aynı zamanda insanlığınızı da yitirmiş olursunuz.
“Körler Sağırlar, birbirini ağırlar” zihniyetinden ayrılıp, Kestel’in Belediye Başkanı olma yolunda halen geç kalınmış değildir.
Yok, biz böyle 12 yıldan beri iyiyiz diyorsanız, oda sizlerin tercihidir tabiî ki…
Ama, hiçbir şey için geç kalınmış değildir…
Kalın Sağlıcakla…
HOŞGELDİN ZÜBEYDE
Bugün, altı günlük olan çocuğumuz dünyaya gözlerini açtı. Her geçen gün kötüye, iyi bir tarafının gözükmediği şu dünyaya bir çocuk getirmenin ne kadar doğru veya yanlış bir karar olduğunu elbette ilerleyen yıllarda göreceğiz.
Adını Zübeyde, koyduğumuz kızımız dünyaya geldikten sonra bizleri sürekli paylaşım ortamlarında, telefonla ve mesaj çekerek tebrik eden tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Share
249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...