logo

27 Haziran 2021

Kötülük mikrobu


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım;  Matematik çok güzel bilim dalıdır, insanlar yaptıkları bütün işlerin hesabını onun sayesinde yaparlar, yaptıkları işlerde matematiksel olarak hesap hatası yapılırsa,  sonunda o hatanın bedeli ödeniyor.

     Mesela konut yapıldığı zaman depremin, selin, çığın hesabı yapılmazsa gün gelir bedeli ödenir. Kişinin kedisiyle yüzleşmesi ne anlama gelir, bu olgunun çok iyi bilinmesi icap eder.

     Kendimizle yüzleşmemiz demek, aynada yüzümüze bakmak olmadığına göre, çok daha büyük bir manası vardır.

     İnsanın kendiyle yüzleşmesi demek, bireysel veya kollektif olarak yaptıklarının hesabını yaptıktan sonra, neyi yanlış, neyi doğru, neyi iyi, neyi kötü yaptığının sonucuna bakması kendisiyle yüzleşmesi demektir.

     Daha doğrusu, kişi kendi davranışlarını masaya yatırıp gözden geçirirse, bir sonuç çıkarsa, neyi doğru, neyi yanlış yaptığını tespit ederse, kendisiyle yüzleşmiş olur. Eğer, bu yöntemi kullanarak davranırsak, doğru yolda olma avantajımızı artırmış oluruz.

      Kötü şeyler yapmaktan sakınmamız kolaylaşır.

     Özellikle kollektif suçlarda “benim bu yapılan kötü işte dahlim yok” diyoruz halbuki, yapılan kötü şeye seyirci kalmak o kötülüğe ortak olmaktır. Bu gün ülkemizde insanların ezici çoğunluğu kendileri yararlandığı veya kendilerine zararı olmadığı sürece yapılan kötülüklere ya taraf oluyorlar yada kayıtsız kalıyorlar. Yani yapılan kötülüklerin bir şekilde ortağı oluyorlar.

     Sonunda depremi dikkate almadan ev yapan, yada karının, zararının hesabını yapmayan dükkan sahibinin düştüğü duruma düşüyorlar.

     Yani kötülük mikrobu bütün insanlığı sarıyor, insanlık dünya çapında maddi ve manevi olarak büyük krizlere giriyor. Tek çare kötü amelden arınıp salih amel yapmaktır.

     Ama, ilk önce kötülüklerden sakınan muttakiler olmak zorundayız ki, iyi amelimizin bir anlamı olsun. 

Share
154 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...