logo

KÖYLÜM, TOPRAĞINA SAHİP ÇIK!


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Uzun yıllardır süregelen ekonomi politikaları sonucunda bir çoğumuz evlerimizi, topraklarımızı ipotek ettirip kredi çektik. Kriz olmadığı dönemde bu yöntem kısa vadede ihtiyaçlarımızı karşılamamız adına kabul gören bir yöntemdi.

     Ancak, “keser döner sap döner gün gelir hesap döner” sözündeki gibi, hesabın döndüğü günler geldi. Ne yazık ki ülkemizde artık enflasyon yüksek haneleri görür oldu ve haliyle düzenli kredi ödeyebilmek zorlaştı. Hal böyle olunca, Bankalar yasal mevzuatları gereği 90 gün içinde ödeme yapılmayan krediler için avukatlara dosyaları iletir oldular. Derhal ipotekli arazilerimiz satılır oldu. Ne yazık ki farkında olmadan da olsa, sermayelerinin büyük çoğunluğu yabancı yatırımcılara ait olan bankalara devrettik. Ve bunu ne yazık ki bilerek ve isteyerek yaptık. Demem o ki, artık topraklarımıza sahip çıkma vaktidir. Zararın neresinden dönersek bizim için kardır.

     Biliyor musunuz?

     Çin, topraklarımızda organik tarım yapmaya başlamıştır. Çin ile başlayan bu furya böyle kalacak mı sanıyorsunuz? Artık büyük firmalar büyük araziler alarak tarım işine girecekler. Bu firmalar eğer yeterli yasal düzenleme olmazsa zamanla sermayelerini yabancı şirketlere devrettiklerinde acaba topraklarımız kime ait olacak?

     Bankalar, ellerindeki arazileri firmalarla anlaşıp cazip ücretlere devredemezler mi?

     Neden olmasın?

     Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz; Çiftçilerin üretime devam etmelerini ve köylerini terk etmemelerini, çiftçilik ve tarımsal üretimin birkaç yıl sonra daha fazla kar getireceğini belirtiyor. Aşık Veysel’in dediği gibi: “İşkence yaptıkça bana gülerdi. Bunda yalan yoktur herkes gördü. Bir çekirdek verdim dört bostan verdi. Benim sadık yarim kara topraktır.” Hala ekilebilir toprak alanlarımızda organik tarım yapma imkanımız varken KÖYLÜNÜN TEKRAR MİLLETİN EFENDİSİ olacağı günlerde sermayeyi kediye yüklemenin hiçbir anlamı yok!.. Hala elimizde ekilebilir topraklarımız varken artık toprağımıza sahip çıkalım.

     Zaman toprağına sahip çıkma vaktidir.

     Artık topla tüfekle gelip elimizdekileri alma dönemi geçti. Artık para ile sen mutlu olduğunu sanırken vatanını alıyorlar. Artık bilbordlarda gayrimenkul alana vatandaşlık verilir diye ilanlarla toprağımız satılıyor. Bugün para ile sattığımız topraklarımızı yarın savaşarak tekrar almak zorunda kalmadan topraklarımıza sahip çıkalım. Bugün bizim para karşılığı verdiğimiz topraklarımızı unutmayın yarın çocuklarımız tekrar kanlarını dökerek korumak zorunda kalacaklar. Ya da başka yerlerde başka yurtlar edinmeye çalışacaklar.

     Bu sebeple her şeyden önemlisi çocuklarımıza geleceklerinde tutunabilecekleri ata mirasını bırakmak zorundayız. Sonuçta bizler geçmişin mirasçıları olsak da aynı zamanda geleceğin koruyucularıyız.

     İnanın hafta sonları çocuklarımı dedelerine, köye, götürdüğümde onların çınar gibi köklerinde büyüdüklerini hissetmenin verdiği huzur hiçbir şeyde yok.

     Tüm çocuklarımızın çınar misali köklerini saldıkları topraklarda büyümeleri dileğiyle..

Share
311 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...