logo

KÖYLÜM, TOPRAĞINA SAHİP ÇIK!


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Uzun yıllardır süregelen ekonomi politikaları sonucunda bir çoğumuz evlerimizi, topraklarımızı ipotek ettirip kredi çektik. Kriz olmadığı dönemde bu yöntem kısa vadede ihtiyaçlarımızı karşılamamız adına kabul gören bir yöntemdi.

     Ancak, “keser döner sap döner gün gelir hesap döner” sözündeki gibi, hesabın döndüğü günler geldi. Ne yazık ki ülkemizde artık enflasyon yüksek haneleri görür oldu ve haliyle düzenli kredi ödeyebilmek zorlaştı. Hal böyle olunca, Bankalar yasal mevzuatları gereği 90 gün içinde ödeme yapılmayan krediler için avukatlara dosyaları iletir oldular. Derhal ipotekli arazilerimiz satılır oldu. Ne yazık ki farkında olmadan da olsa, sermayelerinin büyük çoğunluğu yabancı yatırımcılara ait olan bankalara devrettik. Ve bunu ne yazık ki bilerek ve isteyerek yaptık. Demem o ki, artık topraklarımıza sahip çıkma vaktidir. Zararın neresinden dönersek bizim için kardır.

     Biliyor musunuz?

     Çin, topraklarımızda organik tarım yapmaya başlamıştır. Çin ile başlayan bu furya böyle kalacak mı sanıyorsunuz? Artık büyük firmalar büyük araziler alarak tarım işine girecekler. Bu firmalar eğer yeterli yasal düzenleme olmazsa zamanla sermayelerini yabancı şirketlere devrettiklerinde acaba topraklarımız kime ait olacak?

     Bankalar, ellerindeki arazileri firmalarla anlaşıp cazip ücretlere devredemezler mi?

     Neden olmasın?

     Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz; Çiftçilerin üretime devam etmelerini ve köylerini terk etmemelerini, çiftçilik ve tarımsal üretimin birkaç yıl sonra daha fazla kar getireceğini belirtiyor. Aşık Veysel’in dediği gibi: “İşkence yaptıkça bana gülerdi. Bunda yalan yoktur herkes gördü. Bir çekirdek verdim dört bostan verdi. Benim sadık yarim kara topraktır.” Hala ekilebilir toprak alanlarımızda organik tarım yapma imkanımız varken KÖYLÜNÜN TEKRAR MİLLETİN EFENDİSİ olacağı günlerde sermayeyi kediye yüklemenin hiçbir anlamı yok!.. Hala elimizde ekilebilir topraklarımız varken artık toprağımıza sahip çıkalım.

     Zaman toprağına sahip çıkma vaktidir.

     Artık topla tüfekle gelip elimizdekileri alma dönemi geçti. Artık para ile sen mutlu olduğunu sanırken vatanını alıyorlar. Artık bilbordlarda gayrimenkul alana vatandaşlık verilir diye ilanlarla toprağımız satılıyor. Bugün para ile sattığımız topraklarımızı yarın savaşarak tekrar almak zorunda kalmadan topraklarımıza sahip çıkalım. Bugün bizim para karşılığı verdiğimiz topraklarımızı unutmayın yarın çocuklarımız tekrar kanlarını dökerek korumak zorunda kalacaklar. Ya da başka yerlerde başka yurtlar edinmeye çalışacaklar.

     Bu sebeple her şeyden önemlisi çocuklarımıza geleceklerinde tutunabilecekleri ata mirasını bırakmak zorundayız. Sonuçta bizler geçmişin mirasçıları olsak da aynı zamanda geleceğin koruyucularıyız.

     İnanın hafta sonları çocuklarımı dedelerine, köye, götürdüğümde onların çınar gibi köklerinde büyüdüklerini hissetmenin verdiği huzur hiçbir şeyde yok.

     Tüm çocuklarımızın çınar misali köklerini saldıkları topraklarda büyümeleri dileğiyle..

Share
485 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...
 • Bu düzen değişmeli

  02 Ağustos 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bir ülkede insanların önüne çıkan her hangi bir sorunu, birey ve toplum olarak, var olan sorunun neden ortaya çıktığını araştırıp açığa çıkarmalı, devamında nasıl çözeceğini bilince çıkarmalı, zira sorunu  çözemediği sürece giderek  daha da ağırlaşır, çözümü güçleşir .      Bugün Türkiye de ekonomik kriz gün geçtikçe daha çok derinleşerek devam ediyor. Gerek birey olarak, gerekse toplum olarak ekonomik krizin altında eziliyoruz. Ayrıca doğal olarak bu krizin seb...
 • ANLAMAK İSTEMİYORSA ANLATAMAZSIN !!

  01 Ağustos 2022 Yazarlar

       Değerli dostlar, kendini AKP’ye yakın hisseden ona laf söylenmesi veya eleştirilmesini istemeyenler konuşacak konu bulamayınca veya tartışma halinde köşeye sıkışınca hemen şu konuya atlarlar Türkiye’de kriz var diyorsunuz ama tatil yerleri ve restoranlar, barlar, kafeler, AVM ler hepsi dolu kriz falan yok yalan söylüyorsunuz deyip gözden kaybolmaya çalışırlar. Hani FB, GS, BJK maçlarına gidip o kalabalığı görünce bütün ülkenin bu takımları tutuğunu sanmak gibi bir şey bu. Şimdi böyle düşünen insanlarımızın ne kadar ...
 • CHP ve ÖN SEÇİM

  30 Temmuz 2022 Yazarlar

       CHP’lilerin, “Demokrasinin olmazsa olmazı” diye niteledikleri ön seçim, yerelde yapılacak mı, yapılmayacak mı şimdiden merak konusu oldu.      Peki, nedir ön seçim?      “Genel ve yerel seçimde aday gösterilecek kişileri belirlemek için, bir parti üyesi olan belli sayıdaki delegelerin katılmasıyla yapılan seçim.”      Ön seçim yapılacak ise, geçtiğimiz yıl büyükşehir belediye başkan adaylığı erkenden açıklanan Mustafa Bozbey’in durumu ne olacak..? ...