logo

01 Ocak 2021

KULE FANTEZİ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas  Dostlar;

    Geçtiğimiz bir hafta sonu 12-13 Aralık’ta, internet üzerinden yerel Line-tv kanalını izledim. Kestel anlatılıyordu. İlçemizdeki gazeteci arkadaşlarımızdan Ersel Peker kardeşimin moderatörlüğünde “Başkanlar konuşuyor” adlı program vardı. Yerel bir televizyon kanalında Belediye başkanımız Sayın Önder Tanır konuşacaktı.

     Demek ki, gündem Kesteldi, Kestel anlatılacaktı.  Bende ziyaret için bulunduğum taa Amerika’dan ilçemizi izleme, olanı biteni öğrenme, takip etme şansı bulmuştum. Hem de Başkan kendisi anlatacaktı. Merakla odaklandım ve izlemeye koyuldum.

       Başkan geçen iki yılda yaptıklarını ve bundan sonra da yapacaklarını, kısaca hayallerini konuşacaktı. Merakla ve ilgiyle izledim.

       İtiraf ediyorum. Şaştım kaldım. Duyduklarım beni çok etkiledi. Ben de bu ilçede Belediye Meclis üyeliği yaptım. İYİ Parti adına son yerel seçimde Belediye Başkanlığı aday adaylığında bulundum.  İlçemizi oldukça iyi tanıyorum. Sosyal dokuyu biliyorum. İlçenin problem öncelikleri çok farklı diye düşünüyorum. İYİ parti adına Başkan aday adaylığı müracaatımdan sonra ilçemiz dinamikleri ve parti yöneticisi arkadaşlarımla bazı tespitler yapmıştım.

       Daha doğrusu inanıyor, düşünüyor ve biliyorum. Bu anlatılanları yapabilmek mümkün olamaz. Şaşkınlığım bu yüzden, kalan üç yıllık sürede bu projeler anca konuşulur. Yapılamaz olanları anlattı desek daha doğru olur. İlçem adına haklı çıkmam umarım.

       Kent meydanı düzenlemesini ayırıyorum. Çünkü, bu projenin 14 yıl önce mimarisini zaten bizzat Önder Başkan kendisi çizmiş, sorumlu Mimarı olarak üstlenmişti. O zaman kendisinin bile uygun bulmadığı projeyi eski Başkan Yener Acar’ın ve Ak parti ilçe başkanı Nazif Aydın’ın istekleri doğrultusunda şekillendirmek zorunda kaldı. Doğrusu bundan da memnun olmamıştı. Ancak para kazanmak, iş yapmak gerekiyordu.

      Şimdi anlattığı daha fonksiyonel bir proje.  Zemin altı İki katlı, 330 araç otoparklı, 30 milyon bütçe ve belediye imkanları ile yapılacak bir Proje. Ocak 2021 de ihale edilecekmiş. Proje bir buçuk yılda bitecek dedi. 

      Nasıl olacaksa göreceğiz. Demek ki, 2021 ve 2022 Kestel’de  Kent merkezi yaşanmaz, çekilmez olacak. Zaten pandemiden bunalmış, zorda olan esnaf ve ticaret erbabı muhtemelen  daha sıkıntılı bir süreç yaşayacaklar. Herkes şapkasını önüne koysun, sabrımız test edilecek.

     Kentsel dönüşüm Kestel’de kördüğüm. Büyük umutla beklentiye sokulmuş olan Vani Mehmet mahallesi halkı, ilçenin en sıkıntılı kesimi 10 yıldır çözüm bekliyor. Arzu ederim ki, çözüme kavuşsunlar. Nafile demek haddim değil. Rezerv alanlar üretilmeden dönüşüm sağlanabileceğine inanmıyorum.

      Şuraya yazıyor ve kayıt düşüyorum. Göreceksiniz. Dağ fare doğurdu diyeceğiz. Bölge sakinleri daracık sokaklarda yaşayacak.  İnşaata başlanmış parsellerdeki alan yetersizliğinin sıkışıklığı bunaltacak.

      Yeni mahalle, Kırmızı konutlar bölgesindeki dönüşüm şahane(!!!). Teorik olarak mükemmel. Tek kelime ile düşünce ve plan proje Harika…

       Kağıt üstünde çizmek kolay.  Maket ve animasyon görüntüsü süper. Umarım kulede nikah törenleri unutulmaz olur. Yeter ki bu unutulmaz an’ı yaşamak arzu edenler, beklerken evde kalmış olmasınlar. Evlenmekten vaz geçmesinler. Bu proje bana çok fantastik geldi. Kule tam bir Fantazi.

      Hemşehrilerimiz evlerine ekmek götürmekte zorlanıyor. Gençler umutsuzca iş, aş, eş arıyor. Ebeveynler eğitim derdine düşmüş.  Çocuklarımız okul peşinde. Belediye Başkanı kule tasarlamış, hayalini açıkladı. İlçemiz çağ atlayacak, modernleşecek, gelişecek.  Tam bir KANAL İSTANBUL ütopyası.  

      Nasıl demişti. Ne demişti kaybolan damat Bakan tam giderken. ‘Allah sonumuzu hayretsin’ mi ne?

     Evet evet siz anladınız. Öyle bir şey işte…

    Takvim değişikliği vesilesi ile siz değerli okuyucularımın ve hemşehrilerimin yeni yılını da kutluyorum. Covid 19 dan uzak,  Rahat, Mesut, Huzurlu geçirmelerini niyaz ediyorum.

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın,  Mutlu olun.

Share
336 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...