logo

01 Ocak 2021

KULE FANTEZİ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas  Dostlar;

    Geçtiğimiz bir hafta sonu 12-13 Aralık’ta, internet üzerinden yerel Line-tv kanalını izledim. Kestel anlatılıyordu. İlçemizdeki gazeteci arkadaşlarımızdan Ersel Peker kardeşimin moderatörlüğünde “Başkanlar konuşuyor” adlı program vardı. Yerel bir televizyon kanalında Belediye başkanımız Sayın Önder Tanır konuşacaktı.

     Demek ki, gündem Kesteldi, Kestel anlatılacaktı.  Bende ziyaret için bulunduğum taa Amerika’dan ilçemizi izleme, olanı biteni öğrenme, takip etme şansı bulmuştum. Hem de Başkan kendisi anlatacaktı. Merakla odaklandım ve izlemeye koyuldum.

       Başkan geçen iki yılda yaptıklarını ve bundan sonra da yapacaklarını, kısaca hayallerini konuşacaktı. Merakla ve ilgiyle izledim.

       İtiraf ediyorum. Şaştım kaldım. Duyduklarım beni çok etkiledi. Ben de bu ilçede Belediye Meclis üyeliği yaptım. İYİ Parti adına son yerel seçimde Belediye Başkanlığı aday adaylığında bulundum.  İlçemizi oldukça iyi tanıyorum. Sosyal dokuyu biliyorum. İlçenin problem öncelikleri çok farklı diye düşünüyorum. İYİ parti adına Başkan aday adaylığı müracaatımdan sonra ilçemiz dinamikleri ve parti yöneticisi arkadaşlarımla bazı tespitler yapmıştım.

       Daha doğrusu inanıyor, düşünüyor ve biliyorum. Bu anlatılanları yapabilmek mümkün olamaz. Şaşkınlığım bu yüzden, kalan üç yıllık sürede bu projeler anca konuşulur. Yapılamaz olanları anlattı desek daha doğru olur. İlçem adına haklı çıkmam umarım.

       Kent meydanı düzenlemesini ayırıyorum. Çünkü, bu projenin 14 yıl önce mimarisini zaten bizzat Önder Başkan kendisi çizmiş, sorumlu Mimarı olarak üstlenmişti. O zaman kendisinin bile uygun bulmadığı projeyi eski Başkan Yener Acar’ın ve Ak parti ilçe başkanı Nazif Aydın’ın istekleri doğrultusunda şekillendirmek zorunda kaldı. Doğrusu bundan da memnun olmamıştı. Ancak para kazanmak, iş yapmak gerekiyordu.

      Şimdi anlattığı daha fonksiyonel bir proje.  Zemin altı İki katlı, 330 araç otoparklı, 30 milyon bütçe ve belediye imkanları ile yapılacak bir Proje. Ocak 2021 de ihale edilecekmiş. Proje bir buçuk yılda bitecek dedi. 

      Nasıl olacaksa göreceğiz. Demek ki, 2021 ve 2022 Kestel’de  Kent merkezi yaşanmaz, çekilmez olacak. Zaten pandemiden bunalmış, zorda olan esnaf ve ticaret erbabı muhtemelen  daha sıkıntılı bir süreç yaşayacaklar. Herkes şapkasını önüne koysun, sabrımız test edilecek.

     Kentsel dönüşüm Kestel’de kördüğüm. Büyük umutla beklentiye sokulmuş olan Vani Mehmet mahallesi halkı, ilçenin en sıkıntılı kesimi 10 yıldır çözüm bekliyor. Arzu ederim ki, çözüme kavuşsunlar. Nafile demek haddim değil. Rezerv alanlar üretilmeden dönüşüm sağlanabileceğine inanmıyorum.

      Şuraya yazıyor ve kayıt düşüyorum. Göreceksiniz. Dağ fare doğurdu diyeceğiz. Bölge sakinleri daracık sokaklarda yaşayacak.  İnşaata başlanmış parsellerdeki alan yetersizliğinin sıkışıklığı bunaltacak.

      Yeni mahalle, Kırmızı konutlar bölgesindeki dönüşüm şahane(!!!). Teorik olarak mükemmel. Tek kelime ile düşünce ve plan proje Harika…

       Kağıt üstünde çizmek kolay.  Maket ve animasyon görüntüsü süper. Umarım kulede nikah törenleri unutulmaz olur. Yeter ki bu unutulmaz an’ı yaşamak arzu edenler, beklerken evde kalmış olmasınlar. Evlenmekten vaz geçmesinler. Bu proje bana çok fantastik geldi. Kule tam bir Fantazi.

      Hemşehrilerimiz evlerine ekmek götürmekte zorlanıyor. Gençler umutsuzca iş, aş, eş arıyor. Ebeveynler eğitim derdine düşmüş.  Çocuklarımız okul peşinde. Belediye Başkanı kule tasarlamış, hayalini açıkladı. İlçemiz çağ atlayacak, modernleşecek, gelişecek.  Tam bir KANAL İSTANBUL ütopyası.  

      Nasıl demişti. Ne demişti kaybolan damat Bakan tam giderken. ‘Allah sonumuzu hayretsin’ mi ne?

     Evet evet siz anladınız. Öyle bir şey işte…

    Takvim değişikliği vesilesi ile siz değerli okuyucularımın ve hemşehrilerimin yeni yılını da kutluyorum. Covid 19 dan uzak,  Rahat, Mesut, Huzurlu geçirmelerini niyaz ediyorum.

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın,  Mutlu olun.

Share
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...