logo

01 Ocak 2021

KULE FANTEZİ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas  Dostlar;

    Geçtiğimiz bir hafta sonu 12-13 Aralık’ta, internet üzerinden yerel Line-tv kanalını izledim. Kestel anlatılıyordu. İlçemizdeki gazeteci arkadaşlarımızdan Ersel Peker kardeşimin moderatörlüğünde “Başkanlar konuşuyor” adlı program vardı. Yerel bir televizyon kanalında Belediye başkanımız Sayın Önder Tanır konuşacaktı.

     Demek ki, gündem Kesteldi, Kestel anlatılacaktı.  Bende ziyaret için bulunduğum taa Amerika’dan ilçemizi izleme, olanı biteni öğrenme, takip etme şansı bulmuştum. Hem de Başkan kendisi anlatacaktı. Merakla odaklandım ve izlemeye koyuldum.

       Başkan geçen iki yılda yaptıklarını ve bundan sonra da yapacaklarını, kısaca hayallerini konuşacaktı. Merakla ve ilgiyle izledim.

       İtiraf ediyorum. Şaştım kaldım. Duyduklarım beni çok etkiledi. Ben de bu ilçede Belediye Meclis üyeliği yaptım. İYİ Parti adına son yerel seçimde Belediye Başkanlığı aday adaylığında bulundum.  İlçemizi oldukça iyi tanıyorum. Sosyal dokuyu biliyorum. İlçenin problem öncelikleri çok farklı diye düşünüyorum. İYİ parti adına Başkan aday adaylığı müracaatımdan sonra ilçemiz dinamikleri ve parti yöneticisi arkadaşlarımla bazı tespitler yapmıştım.

       Daha doğrusu inanıyor, düşünüyor ve biliyorum. Bu anlatılanları yapabilmek mümkün olamaz. Şaşkınlığım bu yüzden, kalan üç yıllık sürede bu projeler anca konuşulur. Yapılamaz olanları anlattı desek daha doğru olur. İlçem adına haklı çıkmam umarım.

       Kent meydanı düzenlemesini ayırıyorum. Çünkü, bu projenin 14 yıl önce mimarisini zaten bizzat Önder Başkan kendisi çizmiş, sorumlu Mimarı olarak üstlenmişti. O zaman kendisinin bile uygun bulmadığı projeyi eski Başkan Yener Acar’ın ve Ak parti ilçe başkanı Nazif Aydın’ın istekleri doğrultusunda şekillendirmek zorunda kaldı. Doğrusu bundan da memnun olmamıştı. Ancak para kazanmak, iş yapmak gerekiyordu.

      Şimdi anlattığı daha fonksiyonel bir proje.  Zemin altı İki katlı, 330 araç otoparklı, 30 milyon bütçe ve belediye imkanları ile yapılacak bir Proje. Ocak 2021 de ihale edilecekmiş. Proje bir buçuk yılda bitecek dedi. 

      Nasıl olacaksa göreceğiz. Demek ki, 2021 ve 2022 Kestel’de  Kent merkezi yaşanmaz, çekilmez olacak. Zaten pandemiden bunalmış, zorda olan esnaf ve ticaret erbabı muhtemelen  daha sıkıntılı bir süreç yaşayacaklar. Herkes şapkasını önüne koysun, sabrımız test edilecek.

     Kentsel dönüşüm Kestel’de kördüğüm. Büyük umutla beklentiye sokulmuş olan Vani Mehmet mahallesi halkı, ilçenin en sıkıntılı kesimi 10 yıldır çözüm bekliyor. Arzu ederim ki, çözüme kavuşsunlar. Nafile demek haddim değil. Rezerv alanlar üretilmeden dönüşüm sağlanabileceğine inanmıyorum.

      Şuraya yazıyor ve kayıt düşüyorum. Göreceksiniz. Dağ fare doğurdu diyeceğiz. Bölge sakinleri daracık sokaklarda yaşayacak.  İnşaata başlanmış parsellerdeki alan yetersizliğinin sıkışıklığı bunaltacak.

      Yeni mahalle, Kırmızı konutlar bölgesindeki dönüşüm şahane(!!!). Teorik olarak mükemmel. Tek kelime ile düşünce ve plan proje Harika…

       Kağıt üstünde çizmek kolay.  Maket ve animasyon görüntüsü süper. Umarım kulede nikah törenleri unutulmaz olur. Yeter ki bu unutulmaz an’ı yaşamak arzu edenler, beklerken evde kalmış olmasınlar. Evlenmekten vaz geçmesinler. Bu proje bana çok fantastik geldi. Kule tam bir Fantazi.

      Hemşehrilerimiz evlerine ekmek götürmekte zorlanıyor. Gençler umutsuzca iş, aş, eş arıyor. Ebeveynler eğitim derdine düşmüş.  Çocuklarımız okul peşinde. Belediye Başkanı kule tasarlamış, hayalini açıkladı. İlçemiz çağ atlayacak, modernleşecek, gelişecek.  Tam bir KANAL İSTANBUL ütopyası.  

      Nasıl demişti. Ne demişti kaybolan damat Bakan tam giderken. ‘Allah sonumuzu hayretsin’ mi ne?

     Evet evet siz anladınız. Öyle bir şey işte…

    Takvim değişikliği vesilesi ile siz değerli okuyucularımın ve hemşehrilerimin yeni yılını da kutluyorum. Covid 19 dan uzak,  Rahat, Mesut, Huzurlu geçirmelerini niyaz ediyorum.

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın,  Mutlu olun.

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...