logo

01 Ocak 2021

KULE FANTEZİ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas  Dostlar;

    Geçtiğimiz bir hafta sonu 12-13 Aralık’ta, internet üzerinden yerel Line-tv kanalını izledim. Kestel anlatılıyordu. İlçemizdeki gazeteci arkadaşlarımızdan Ersel Peker kardeşimin moderatörlüğünde “Başkanlar konuşuyor” adlı program vardı. Yerel bir televizyon kanalında Belediye başkanımız Sayın Önder Tanır konuşacaktı.

     Demek ki, gündem Kesteldi, Kestel anlatılacaktı.  Bende ziyaret için bulunduğum taa Amerika’dan ilçemizi izleme, olanı biteni öğrenme, takip etme şansı bulmuştum. Hem de Başkan kendisi anlatacaktı. Merakla odaklandım ve izlemeye koyuldum.

       Başkan geçen iki yılda yaptıklarını ve bundan sonra da yapacaklarını, kısaca hayallerini konuşacaktı. Merakla ve ilgiyle izledim.

       İtiraf ediyorum. Şaştım kaldım. Duyduklarım beni çok etkiledi. Ben de bu ilçede Belediye Meclis üyeliği yaptım. İYİ Parti adına son yerel seçimde Belediye Başkanlığı aday adaylığında bulundum.  İlçemizi oldukça iyi tanıyorum. Sosyal dokuyu biliyorum. İlçenin problem öncelikleri çok farklı diye düşünüyorum. İYİ parti adına Başkan aday adaylığı müracaatımdan sonra ilçemiz dinamikleri ve parti yöneticisi arkadaşlarımla bazı tespitler yapmıştım.

       Daha doğrusu inanıyor, düşünüyor ve biliyorum. Bu anlatılanları yapabilmek mümkün olamaz. Şaşkınlığım bu yüzden, kalan üç yıllık sürede bu projeler anca konuşulur. Yapılamaz olanları anlattı desek daha doğru olur. İlçem adına haklı çıkmam umarım.

       Kent meydanı düzenlemesini ayırıyorum. Çünkü, bu projenin 14 yıl önce mimarisini zaten bizzat Önder Başkan kendisi çizmiş, sorumlu Mimarı olarak üstlenmişti. O zaman kendisinin bile uygun bulmadığı projeyi eski Başkan Yener Acar’ın ve Ak parti ilçe başkanı Nazif Aydın’ın istekleri doğrultusunda şekillendirmek zorunda kaldı. Doğrusu bundan da memnun olmamıştı. Ancak para kazanmak, iş yapmak gerekiyordu.

      Şimdi anlattığı daha fonksiyonel bir proje.  Zemin altı İki katlı, 330 araç otoparklı, 30 milyon bütçe ve belediye imkanları ile yapılacak bir Proje. Ocak 2021 de ihale edilecekmiş. Proje bir buçuk yılda bitecek dedi. 

      Nasıl olacaksa göreceğiz. Demek ki, 2021 ve 2022 Kestel’de  Kent merkezi yaşanmaz, çekilmez olacak. Zaten pandemiden bunalmış, zorda olan esnaf ve ticaret erbabı muhtemelen  daha sıkıntılı bir süreç yaşayacaklar. Herkes şapkasını önüne koysun, sabrımız test edilecek.

     Kentsel dönüşüm Kestel’de kördüğüm. Büyük umutla beklentiye sokulmuş olan Vani Mehmet mahallesi halkı, ilçenin en sıkıntılı kesimi 10 yıldır çözüm bekliyor. Arzu ederim ki, çözüme kavuşsunlar. Nafile demek haddim değil. Rezerv alanlar üretilmeden dönüşüm sağlanabileceğine inanmıyorum.

      Şuraya yazıyor ve kayıt düşüyorum. Göreceksiniz. Dağ fare doğurdu diyeceğiz. Bölge sakinleri daracık sokaklarda yaşayacak.  İnşaata başlanmış parsellerdeki alan yetersizliğinin sıkışıklığı bunaltacak.

      Yeni mahalle, Kırmızı konutlar bölgesindeki dönüşüm şahane(!!!). Teorik olarak mükemmel. Tek kelime ile düşünce ve plan proje Harika…

       Kağıt üstünde çizmek kolay.  Maket ve animasyon görüntüsü süper. Umarım kulede nikah törenleri unutulmaz olur. Yeter ki bu unutulmaz an’ı yaşamak arzu edenler, beklerken evde kalmış olmasınlar. Evlenmekten vaz geçmesinler. Bu proje bana çok fantastik geldi. Kule tam bir Fantazi.

      Hemşehrilerimiz evlerine ekmek götürmekte zorlanıyor. Gençler umutsuzca iş, aş, eş arıyor. Ebeveynler eğitim derdine düşmüş.  Çocuklarımız okul peşinde. Belediye Başkanı kule tasarlamış, hayalini açıkladı. İlçemiz çağ atlayacak, modernleşecek, gelişecek.  Tam bir KANAL İSTANBUL ütopyası.  

      Nasıl demişti. Ne demişti kaybolan damat Bakan tam giderken. ‘Allah sonumuzu hayretsin’ mi ne?

     Evet evet siz anladınız. Öyle bir şey işte…

    Takvim değişikliği vesilesi ile siz değerli okuyucularımın ve hemşehrilerimin yeni yılını da kutluyorum. Covid 19 dan uzak,  Rahat, Mesut, Huzurlu geçirmelerini niyaz ediyorum.

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın,  Mutlu olun.

Share
303 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...