logo

14 Haziran 2021

Kurtuluş hak düzende


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.

     Tespitlerinin hepsine katılıyorum.

     Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.

     Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik duran bağımsız yazarların nerdeyse hepsinin yaptığını yapmış, sorunların sadece sonuçlarını dile getirmiş, tespitlerdeki bütün eksikler bu durumla ilgilidir.

      Zira, yalnız Türkiye de değil bütün dünyada insan kaynaklı sorunların bir nedeni var, tıpkı doğa kaynaklı olayların nedeni olduğu gibi. Şu noktanın çok iyi bilinmesi icap eder, nedenini bilmediğimiz hadiselerin sonuçlarını ortadan kaldırıp çözüm bulmanın imkanı yoktur.

     O “neden” orda durduğu sürece sorun üretmeye devam edecektir. Bildiğiniz gibi, yaşadığımız çağda, yaşadığımız en sıradan sorun dünyanın genel sorunun bir parçasıdır.  

     Çünkü, insan türünün kurduğu toplum düzeni global bir noktaya ulaşmıştır. Dolayısıyla, bütün ülkelerin krizleri iç içe geçmiştir. Anlayacağınız, biz insanların kurduğu düzen hem insanların hem de doğadaki canlı yaşamın yok olmasına vesile olacak kadar tehlikeli bir seviyeye ulaşmıştır. Bu bozuk düzene ister kapitalist düzen deyin, isterse başka bir şey deyin fark etmez her halükarda insanlığın ve doğanın geleceği için bu batıl, sapık, bozuk düzeni yok etmek gerekiyor. Eğer bütün sorunların sebebi olan bu sömürücü zulüm düzene razı isek sonuçlarına katlanacağız.

     Bakınız zengini, fakiri, yöneteni, yöneliteni top yekün bütün insanlık bu bozuk batıl düzenin mağdurudur. Belki farkındayız veya değiliz, bu düzen her gün hepimize günah işletiyor, bizi nefsimize yenik düşürmüş, vicdanımız kararmış, gözlerimiz kör olmuş, kulaklarımız duymuyor ve katleden, yağmalayan, kirleten dünyanın en acımasız, zalim, barbar yaratığı olmuşuz. Yaratanın insan türüne baş ettiği düşünme yeteneğini doğada salih amel yapma yönünde kullanması gerekirken, tam aksini yapıyoruz.

     Kısacası zaman boş şeylerle vakit geçirme zamanı değil, bizi nefsimize yenik düşüren, zalim ve günahkar yapan bu zulüm düzenden kurtulmanın çaresine bakalım. Zira, bütün kötülüklerin anası bu düzendir. Kurtuluş adalet, eşitlik ,barış düzeni olan hak düzendedir. Aksi taktirde büyük hesap gününde hepimiz kendi ellerimizle yaptığımızdan dolayı çok mağdur olacağız. Kendimizin, insanlığın,doğanının batıldan kurtulması için hedefimiz hak düzen olmalı, ancak, hak düzen gelirse kurtuluşa ereriz. Gerisi boş çaba çırpındıkça daha çok batarız.

Share
145 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...