logo

07 Ağustos 2018

LAİK EĞİTİM


Laik ve bilimsel eğitim, sözünde, laiklik bilgi bütünlüğüdür, tüm bilgidir. Bilimsel eğitim, bilimsel bilginin öğrenilmesidir. Bilimsel eğitim-bilimsel bilgi- laik eğitimin parçasıdır. Laikliğin içinden alınan bilimsel eğitim parçası bire indirgenmiştir.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Farklı iki kavram olan din ve devlet laiklik adıyla bir bütün oluşturur. Buna düalizm ya da ikicilik denir. Bütün iki parçadan oluşur.
Slogan, algı, porno bire indirgeme yapmaktır. Bilimsel eğitim, denilerek bire indirgeme yapılmıştır.
Slogan, algı toplumda kutuplaşma, çatışma yapar.
Laik eğitimde, dini bilgi inanarak öğrenilir. Devlet bilgisi içindeki bilimsel bilgi, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir.
Tansel Çölaşan, Hüsnü Bozkurt, Tuncay Özkan konuşmalarında, “laik ve bilimsel eğitim” diyorlar.
Bilim, bilimsel bilgi platformu, Çağdaş düşünce kuruluşu-platformu adı altında, bilimsel eğitim, bilimsel bilgi slogan yapılıyor.
Cüppeli Ahmet Hoca, “temiz kalple inanarak Allah’a dua edersek, Allah isteklerimizi verir” diyerek, her şeyi duaya indirgiyor. Duayı slogan yapıyor. Dua, dini bilginin parçasıdır. Dini bilgi de laikliğin parçasıdır.
Namaz platformu da namazı slogan yapıyor. Namaz, dini bilginin ibadet kurallarının parçasıdır. Namaz, ibadet kurallarının yerine konuyor.
Tansel Çölaşan, Hüsnü Bozkurt, Tuncay Özkan “bilimsel bilgi platformu, çağdaş düşünce kuruluşu üyesi gibi konuşuyorlar. Bire indirgeme yapıyorlar. Slogan, algı oluşturuyorlar.
CHP içinde “Bilim Kurulu” var. Bu kurulun isminin, “Bilgi Bütünlüğü Kurulu” olması ya da “Kültür-medeniyet- Kurulu” olması gerekir.
Kültür-medeniyet- insanın ürettiği her şeydir. Kültür-medeniyet- bilgi bütünlüğüdür. Bütün bilgi türlerini kapsar.
Doktrin bilgi, kalıplaşmış bilgidir. Din, ideoloji doktrin bilgidir. Fransızcada peygamberlere “doktriner” denir. Dini bilgi ve ideoloji inanarak öğrenilir. Din, ideoloji Kültürün-medeniyetin- parçasıdır.
CHP’nin “altı oku” ideolojidir. Belirli bir metne, belirli bir tanıma bağlı kalarak değerlendirme yapılır.
İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk ile CHP dini bilgide-din kulvarında /parkurunda koşturuldu. Müftü İhsan Özkes ile CHP’nin din eğitimine yaptığı katkılar anlatıldı. CHP, dini bilgide /din kulvarında / parkurunda koşturuldu.
CHP, “Bilim Kurulu ve bilimsel bilgi/bilimsel eğitim sloganı ile bilimsel bilgi/bilimsel eğitim kulvarında /parkurunda koşturuldu.
CHP, “Bilgi bütünlüğü/tüm bilgi kulvarında /parkurunda-“ koşmalıdır.
Hegel, “maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir” demiştir.
Atatürk, “okulda eğitim verilmesini, tüm bilginin / tüm bilgi türlerinin okulda öğretilmesini” istemiştir. Böylece eğitim birliğinin okulda kurulmasını işaret etmiştir.
Her konuda düşüncemizi, bütün, bilgi bütünlüğü kavramına göre söylemeli ya da yazmalıyız.

Share
211 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...