logo

07 Ağustos 2018

LAİK EĞİTİM


Laik ve bilimsel eğitim, sözünde, laiklik bilgi bütünlüğüdür, tüm bilgidir. Bilimsel eğitim, bilimsel bilginin öğrenilmesidir. Bilimsel eğitim-bilimsel bilgi- laik eğitimin parçasıdır. Laikliğin içinden alınan bilimsel eğitim parçası bire indirgenmiştir.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Farklı iki kavram olan din ve devlet laiklik adıyla bir bütün oluşturur. Buna düalizm ya da ikicilik denir. Bütün iki parçadan oluşur.
Slogan, algı, porno bire indirgeme yapmaktır. Bilimsel eğitim, denilerek bire indirgeme yapılmıştır.
Slogan, algı toplumda kutuplaşma, çatışma yapar.
Laik eğitimde, dini bilgi inanarak öğrenilir. Devlet bilgisi içindeki bilimsel bilgi, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir.
Tansel Çölaşan, Hüsnü Bozkurt, Tuncay Özkan konuşmalarında, “laik ve bilimsel eğitim” diyorlar.
Bilim, bilimsel bilgi platformu, Çağdaş düşünce kuruluşu-platformu adı altında, bilimsel eğitim, bilimsel bilgi slogan yapılıyor.
Cüppeli Ahmet Hoca, “temiz kalple inanarak Allah’a dua edersek, Allah isteklerimizi verir” diyerek, her şeyi duaya indirgiyor. Duayı slogan yapıyor. Dua, dini bilginin parçasıdır. Dini bilgi de laikliğin parçasıdır.
Namaz platformu da namazı slogan yapıyor. Namaz, dini bilginin ibadet kurallarının parçasıdır. Namaz, ibadet kurallarının yerine konuyor.
Tansel Çölaşan, Hüsnü Bozkurt, Tuncay Özkan “bilimsel bilgi platformu, çağdaş düşünce kuruluşu üyesi gibi konuşuyorlar. Bire indirgeme yapıyorlar. Slogan, algı oluşturuyorlar.
CHP içinde “Bilim Kurulu” var. Bu kurulun isminin, “Bilgi Bütünlüğü Kurulu” olması ya da “Kültür-medeniyet- Kurulu” olması gerekir.
Kültür-medeniyet- insanın ürettiği her şeydir. Kültür-medeniyet- bilgi bütünlüğüdür. Bütün bilgi türlerini kapsar.
Doktrin bilgi, kalıplaşmış bilgidir. Din, ideoloji doktrin bilgidir. Fransızcada peygamberlere “doktriner” denir. Dini bilgi ve ideoloji inanarak öğrenilir. Din, ideoloji Kültürün-medeniyetin- parçasıdır.
CHP’nin “altı oku” ideolojidir. Belirli bir metne, belirli bir tanıma bağlı kalarak değerlendirme yapılır.
İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk ile CHP dini bilgide-din kulvarında /parkurunda koşturuldu. Müftü İhsan Özkes ile CHP’nin din eğitimine yaptığı katkılar anlatıldı. CHP, dini bilgide /din kulvarında / parkurunda koşturuldu.
CHP, “Bilim Kurulu ve bilimsel bilgi/bilimsel eğitim sloganı ile bilimsel bilgi/bilimsel eğitim kulvarında /parkurunda koşturuldu.
CHP, “Bilgi bütünlüğü/tüm bilgi kulvarında /parkurunda-“ koşmalıdır.
Hegel, “maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir” demiştir.
Atatürk, “okulda eğitim verilmesini, tüm bilginin / tüm bilgi türlerinin okulda öğretilmesini” istemiştir. Böylece eğitim birliğinin okulda kurulmasını işaret etmiştir.
Her konuda düşüncemizi, bütün, bilgi bütünlüğü kavramına göre söylemeli ya da yazmalıyız.

Share
316 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...