logo

07 Ağustos 2018

LAİK EĞİTİM


Laik ve bilimsel eğitim, sözünde, laiklik bilgi bütünlüğüdür, tüm bilgidir. Bilimsel eğitim, bilimsel bilginin öğrenilmesidir. Bilimsel eğitim-bilimsel bilgi- laik eğitimin parçasıdır. Laikliğin içinden alınan bilimsel eğitim parçası bire indirgenmiştir.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Farklı iki kavram olan din ve devlet laiklik adıyla bir bütün oluşturur. Buna düalizm ya da ikicilik denir. Bütün iki parçadan oluşur.
Slogan, algı, porno bire indirgeme yapmaktır. Bilimsel eğitim, denilerek bire indirgeme yapılmıştır.
Slogan, algı toplumda kutuplaşma, çatışma yapar.
Laik eğitimde, dini bilgi inanarak öğrenilir. Devlet bilgisi içindeki bilimsel bilgi, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir.
Tansel Çölaşan, Hüsnü Bozkurt, Tuncay Özkan konuşmalarında, “laik ve bilimsel eğitim” diyorlar.
Bilim, bilimsel bilgi platformu, Çağdaş düşünce kuruluşu-platformu adı altında, bilimsel eğitim, bilimsel bilgi slogan yapılıyor.
Cüppeli Ahmet Hoca, “temiz kalple inanarak Allah’a dua edersek, Allah isteklerimizi verir” diyerek, her şeyi duaya indirgiyor. Duayı slogan yapıyor. Dua, dini bilginin parçasıdır. Dini bilgi de laikliğin parçasıdır.
Namaz platformu da namazı slogan yapıyor. Namaz, dini bilginin ibadet kurallarının parçasıdır. Namaz, ibadet kurallarının yerine konuyor.
Tansel Çölaşan, Hüsnü Bozkurt, Tuncay Özkan “bilimsel bilgi platformu, çağdaş düşünce kuruluşu üyesi gibi konuşuyorlar. Bire indirgeme yapıyorlar. Slogan, algı oluşturuyorlar.
CHP içinde “Bilim Kurulu” var. Bu kurulun isminin, “Bilgi Bütünlüğü Kurulu” olması ya da “Kültür-medeniyet- Kurulu” olması gerekir.
Kültür-medeniyet- insanın ürettiği her şeydir. Kültür-medeniyet- bilgi bütünlüğüdür. Bütün bilgi türlerini kapsar.
Doktrin bilgi, kalıplaşmış bilgidir. Din, ideoloji doktrin bilgidir. Fransızcada peygamberlere “doktriner” denir. Dini bilgi ve ideoloji inanarak öğrenilir. Din, ideoloji Kültürün-medeniyetin- parçasıdır.
CHP’nin “altı oku” ideolojidir. Belirli bir metne, belirli bir tanıma bağlı kalarak değerlendirme yapılır.
İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk ile CHP dini bilgide-din kulvarında /parkurunda koşturuldu. Müftü İhsan Özkes ile CHP’nin din eğitimine yaptığı katkılar anlatıldı. CHP, dini bilgide /din kulvarında / parkurunda koşturuldu.
CHP, “Bilim Kurulu ve bilimsel bilgi/bilimsel eğitim sloganı ile bilimsel bilgi/bilimsel eğitim kulvarında /parkurunda koşturuldu.
CHP, “Bilgi bütünlüğü/tüm bilgi kulvarında /parkurunda-“ koşmalıdır.
Hegel, “maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir” demiştir.
Atatürk, “okulda eğitim verilmesini, tüm bilginin / tüm bilgi türlerinin okulda öğretilmesini” istemiştir. Böylece eğitim birliğinin okulda kurulmasını işaret etmiştir.
Her konuda düşüncemizi, bütün, bilgi bütünlüğü kavramına göre söylemeli ya da yazmalıyız.

Share
246 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...