logo

07 Ağustos 2018

LAİK EĞİTİM


Laik ve bilimsel eğitim, sözünde, laiklik bilgi bütünlüğüdür, tüm bilgidir. Bilimsel eğitim, bilimsel bilginin öğrenilmesidir. Bilimsel eğitim-bilimsel bilgi- laik eğitimin parçasıdır. Laikliğin içinden alınan bilimsel eğitim parçası bire indirgenmiştir.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Farklı iki kavram olan din ve devlet laiklik adıyla bir bütün oluşturur. Buna düalizm ya da ikicilik denir. Bütün iki parçadan oluşur.
Slogan, algı, porno bire indirgeme yapmaktır. Bilimsel eğitim, denilerek bire indirgeme yapılmıştır.
Slogan, algı toplumda kutuplaşma, çatışma yapar.
Laik eğitimde, dini bilgi inanarak öğrenilir. Devlet bilgisi içindeki bilimsel bilgi, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğrenilir.
Tansel Çölaşan, Hüsnü Bozkurt, Tuncay Özkan konuşmalarında, “laik ve bilimsel eğitim” diyorlar.
Bilim, bilimsel bilgi platformu, Çağdaş düşünce kuruluşu-platformu adı altında, bilimsel eğitim, bilimsel bilgi slogan yapılıyor.
Cüppeli Ahmet Hoca, “temiz kalple inanarak Allah’a dua edersek, Allah isteklerimizi verir” diyerek, her şeyi duaya indirgiyor. Duayı slogan yapıyor. Dua, dini bilginin parçasıdır. Dini bilgi de laikliğin parçasıdır.
Namaz platformu da namazı slogan yapıyor. Namaz, dini bilginin ibadet kurallarının parçasıdır. Namaz, ibadet kurallarının yerine konuyor.
Tansel Çölaşan, Hüsnü Bozkurt, Tuncay Özkan “bilimsel bilgi platformu, çağdaş düşünce kuruluşu üyesi gibi konuşuyorlar. Bire indirgeme yapıyorlar. Slogan, algı oluşturuyorlar.
CHP içinde “Bilim Kurulu” var. Bu kurulun isminin, “Bilgi Bütünlüğü Kurulu” olması ya da “Kültür-medeniyet- Kurulu” olması gerekir.
Kültür-medeniyet- insanın ürettiği her şeydir. Kültür-medeniyet- bilgi bütünlüğüdür. Bütün bilgi türlerini kapsar.
Doktrin bilgi, kalıplaşmış bilgidir. Din, ideoloji doktrin bilgidir. Fransızcada peygamberlere “doktriner” denir. Dini bilgi ve ideoloji inanarak öğrenilir. Din, ideoloji Kültürün-medeniyetin- parçasıdır.
CHP’nin “altı oku” ideolojidir. Belirli bir metne, belirli bir tanıma bağlı kalarak değerlendirme yapılır.
İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk ile CHP dini bilgide-din kulvarında /parkurunda koşturuldu. Müftü İhsan Özkes ile CHP’nin din eğitimine yaptığı katkılar anlatıldı. CHP, dini bilgide /din kulvarında / parkurunda koşturuldu.
CHP, “Bilim Kurulu ve bilimsel bilgi/bilimsel eğitim sloganı ile bilimsel bilgi/bilimsel eğitim kulvarında /parkurunda koşturuldu.
CHP, “Bilgi bütünlüğü/tüm bilgi kulvarında /parkurunda-“ koşmalıdır.
Hegel, “maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir” demiştir.
Atatürk, “okulda eğitim verilmesini, tüm bilginin / tüm bilgi türlerinin okulda öğretilmesini” istemiştir. Böylece eğitim birliğinin okulda kurulmasını işaret etmiştir.
Her konuda düşüncemizi, bütün, bilgi bütünlüğü kavramına göre söylemeli ya da yazmalıyız.

Share
187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...