logo

28 Şubat 2021

Lider Olmak


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk – Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, çok güzel bir söz vardır; “insanlar en büyük yanlışlarını en güçlü olduğu zamanda yaparlar” gerçektende öyle oldu, varoşlarlarla, yani yoksullukla başlayan mücadele yerini sefahata ve saraylara bıraktı, yoksulluğun boyutu daha da arttı. Ne yazık ki artık oraları görememeye başladılar. Aslında, Erdoğan böyle gösterişli ve şaşaalı hayatı seçmeyip, sade bir hayat yaşayıp halktan kopmasaydı, onu oradan daha uzun yıllar kimse indiremezdi.

     Kalan 2 Y den biri olan yolsuzluk söylentileri aldı başını gitti. Yasaklar ise, tavan yaptı, bu güç maalesef yanlış işler yaptırdı, işin kimyası bozuldu, umutlar ve güven azaldı ve ibre tersine döndü, büyük şehirler kaybedildi, ciddi anket firmalarının son yaptığı araştırmalara göre tek başına % 51’i rahat geçen AKP şu an % 30’larda ve bu oran her geçen gün daha da düşecek diyor, yetkililer yani bir devrin sonu geliyor diyebiliriz.

     Bu bölümün konusu Lider olmak, bakın çok güzel bir örnekle bitirelim, ekonomisi çok güçlü bir ülke Almanya, başında bir bayan başbakan var sn. Merkel, görevini bir süre sonra devredecek, saray yaptırmadı ama bir ulusun gönül sarayına girmeyi başardı ve alkışlarla uğurlandı, ona oy veren vermeyen her kesim tarafından yürekten ve içten.

     18 Yıl iktidarda kalan bu hanfendi ne yaptı’da bu alkışları hak etti, bir defa Almanya’yı Avrupa’nın en güçlü ülkesi yaptı, kendini değil hep ekibini ön plana sürdü, muhalefetle hiç kavga etmedi, akrabası yakını hiç kimseyi devlet kurumuna atamadı, görüşleri uymasa da herkesi dinledi, asla yalan söylemedi adı hiçbir yolsuzluk olayına karışmadı, asla VİP uçakla seyahat etmedi, yatları ve sarayı olmadı, hep orta halli bir Alman olarak kaldı,18 yıl başbakanlığı süresince de daha önce oturduğu evinde oturdu, kendi alış verişini hep kendi yaptı marketlerden, tek bir koruması vardı bu iki olmadı hiç, lüx bir makam aracı olmadı, evinde yemeğini kendi pişirdi, çamaşırları siz mi yoksa eşiniz mi yıkıyor sorusuna ben ayarlıyorum eşim sadece çalıştırıyor, oda akşamları ancak zaman bulabiliyoruz Allah’tan evimizin duvarları kalın komşularımızı rahatsız etmiyoruz diyen biri sn. Merkel.

     Dostlar, söyleyecek bir şey bulamıyorum, lider budur, böyle örnek olmalıdır o nedenle 80 milyon Alman sokaklarda ve balkonlardan sarkarak onu alkışlıyor, yürekten ve içten.

     Sanırım fazlasıyla hak etmiş böyle siyasetçiye bir büyük alkışta bizden…

     TÜRKİYE  TEK  ADAMDAN  BÜYÜKTÜR

     Pazar günü ülkemiz büyük bir acıyla sarsıldı, Gara bölgesine yapılan operasyonda ki büyük ihtimal terör örgütünün elinde rehin olan asker, polis ve öğretmen olan ve 5-6 yıl önce kaçırılmış olan vatandaşlarımızı kurtarma operasyonuydu bu. Cumhurbaşkanı da bir müjde olarak  verecekti, ama başarılamadı hepsini kaybettik, buna üç şehidimizi de eklersek toplam 16 kaybımız var, ülke olarak acımız büyük, Suudi kralının ölümünde yas ilan edenler ne yazık ki, bu çocuklarımız için yas bile ilan edemediler.

     Çok karışık bilgiler var açıklamalar yapıldı. Ama, tatmin etmedi, ilk başta 13 sivil dendi neden ve açıklamayı askerler veya bakanlar değil de neden vali yaptı, Valinin bu işle ne alakası var.

     S. Soylu şunları söyledi; “Karayılan’ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek bu millet ve şehitlerimiz yüzümüze tükürsün” bir devlet adamına böyle bir söz yakışır mı. sn. Soylu burası demokratik laik bir ülke, onu yakalarsan mahkemelerinde yargılayacaksın gerekirse ikide bir dile getirdiğiniz idam cezasını geri getirip gereğini de yaparsınız. Unutma Devlet kin tutmaz.  sn. Bakan siz Karayılan’ı geçelim de 6 yıldır bu çocuklarımızı nasıl orada bıraktınız, aileleri “çalmadık kapı bırakmadık” diyorlar. Hepsi yüzlerine kapanmış bunun cevabı mutlak verilmeli  neden müdahale etmediniz bu çok önemli, daha doğrusu bu başarısız operasyonun hesabını sorumluları vermeli, hatta istifa etmelidirler.Bu tablo birilerine küfrederek ve Ak Parti kongrelerinde atılan nutuklarla geçiştirilemez ve üstü örtülemez. 6 yıl bu çocuklarımız orada rehin iken, o başınızı yastığa koyup nasıl uyuyabildiniz merak ediyorum. Büyük devletiz öyle mi aya falanda gideceğiz, bir düşünün böyle bir örgüt Amerikalı, İngiliz, Fransız ve İsrail vatandaşlarını veya askerlerini rehin aldı neler olabileceğini tahmin ediyorsunuz, inanın taş üstünde taş kalmaz, binlerce insan ölür ama o rehineler kurtarılır ki, bunlar yaşandı bir zamanlar hep birlikte şahit olmuştuk kurtarma operasyonlarına, büyük devlet olmak böyle bir şey.

     İçimi yaralayan başka bir gelişme 5-6 yıl şehitlerimiz için kılını kıpırdatmayanlar bu çocuklarımız ve acılı anneleri üzerinden siyasi rant toplamaya kalkıştılar, Cumhurbaşkanı olarak tabi ki arayabilirsiniz, çokta doğrudur moral olur, ama henüz yeni defnedilmiş şehit mezarının başından ayrılamayan anneyi telefonla Ak parti kongresine bağlamak böyle bir şeyi nasıl yapabilirsiniz, inanın akıl ermiyor.

    Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz Kestel de geçti TV.lerin olmadığı dönemdi,  mahallemizde bir komşumuzu kaybetsek en az on gün hiç bir evde radyo bile açılmaz, insanlar gülerek konuşmaz, düğün varsa ertelenirdi. Böyle bir kültüre ve saygıya sahiptik, ne oldu bize dostlar.

    Kalın sağlıcakla…

Share
129 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...