logo

Listeler Hazır

rmzn
Milletvekilliği listeleri açıklandı. Sevinen sevindi, Üzülen üzüldü, söven sövdü.
7 Haziran da yapılacak olan genel seçimlerin favori partisi, her ne kadar AKP gibi gözükse de, Tayip Erdoğan’ın istediği 400 Milletvekili hayalden öte gitmeyecek gibi…
AKP, kanadında yine her dönem olduğu gibi ithal adaylar baş sıralarda yerini alırken, merakla beklenen isim Faruk Çelik’in tekrar aday gösterilip, gösterilmeyeceği yönünde idi. Ve üç dönem şartı Çelik için delinmemiş oldu ve aday gösterilmeyenler arasında yerini aldı.
Bursa’yla yakın ilişkiler içerisine girerek, “Ben Bursa’dan aday gösterileceğim” mesajını veren Mehmet Müezzinoğlu, AKP’nin 1. sıra adayı olarak atandı.
AKP’nin listesinde, mevcut milletvekili Bedrettin Yıldırım’ın olmaması şaşkınlık yarattı.
Milletvekilliği listesi yapımında, en rahat isimlerden birisi kuşkusuz CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu idi.
Hem seçmenin, hem de üyelerin talepleri doğrultusunda hareket eden CHP lideri, Bursa’da ön seçim yaparak, kafasını rahatlatmayı bildi.
CHP’nin listesi Bursa’da iyi bir oy alacağa benziyor.
———— ———— ————
Milliyetçi Hareket Partisinin birinci sırası, her dönem olduğu gibi bu dönemde de değişmedi. Genel Başkan yardımcısı İsmet Büyükataman birinci sırada yer alırken, eski Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kadir Koçdemir de ikinci sırada kendine yer bulmayı başaran isim oldu.
Eski il başkanı Hasan Toktaş’ın MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından altıncı sıraya, İlçe başkanları ile Ankara’da gövde gösterisi yapmak istediğinden dolayı konduğu, aldığımız duyumların arasında…
Seçime girecek olan partilerimizin listelerini incelediğimizde, ilçemizden milletvekilliği için aday adaylığını açıklayanlardan sadece Yüksel Okumuş’un MHP listesinde olduğunu görüyoruz.
SP ve BBP ittifakının birden ortaya çıkması, Saadet Partisinde şok etkisi yarattı. Genelde Necmettin Erbakan Vakfı ve Saadet Partisinin ters düşmesi, nasıl bir sonuç doğuracak bekleyip göreceğiz.
————-
Ülke genelinde, Milletvekili genel seçimine bağımsız aday olarak girecek 182 kişi il seçim kurullarına başvurdu. Bursa’dan seçime girecek olan 6 bağımsız aday şu isimlerden oluşuyor: Şükrü Tınas, Umut Işık, Aydın İlhan, Siyasettin Özaydın, Mehmet Ümit, Yaşar Yalçın, Yusuf Yılmaz.
—— —– ——-
“Siyaset uzun soluklu bir maratondur. Ülkemizde engelli koşulur”
Bu sözü ne zaman görsem, okusam hak vermemek elde değil.
Genel de, İlçemizin başarılı ve yardımsever diş hekimlerinden Fikri Hafızoğlu, denildiğinde aklıma gelir bu söz.
Çünkü, onun ofisinde yaklaşık 15 yıldan beri asılıdır.
Uzun soluklu ve engelli olduğunu; gerçekten gerek ülkemizde, gerekse de ilçemizde çok gördük.
Her zaman birileri çıkıp, diğerinin önüne set ördü veya oldu.
Kestel’in bu noktadaki kaderi de, birkaç kişi tarafından sürekli değiştirildi durdu.
2004 yılında Ergün Aksoy’un önüne set olanlar, 2009 da listesine girebilmek için her türlü taklayı attıkları gibi…
Sonra da, kendilerinin de aynı hezimeti yaşaması ve bu zincirin sürekli devam edip durması…
Geriden gelen ve önden gidenlerin, “ben her şeyi daha iyi bilirimciliği”, bencil ve egoist düşünce içinden sıyrılamayan bu zihniyeti bekleyen son da, HİÇ’likte yatıyor..
Geriden gelenlerin bunları görerek siyaset yapması, Siyasetin uzun soluklu olduğuna inanması, ama engeli ortadan kaldırmak geridekilere düşüyor. Öndekiler bu hatayı zaten çok yaptı.
İşin kötüsü, gelen de gideni arattığına göre; daha çok engelle uğraşılacak…

Share
191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?