logo

“Maksat Halka Hizmet mi, Para kazanmak mı..?”

Kestel Şoförler ve Otomobilciler Odası, Büyükşehir yapmış olduğu uygulamaların yanlış olduğunu dile getirerek, yapmış oldukları yazılı basın açıklamasında şöyle dedi: “Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım hizmeti yapan şoför esnafımıza yönelik tehdit ve baskıcı uygulamalar son zamanlarda dozunu iyice artırmış olup hak ve hukuk tanımaz hale gelmiştir.
Halkı daha ucuza taşımak, trafik yoğunluğunu azaltmak adı altında esnafımıza yapılmak istenilen bu uygulamaların aslında gerçeği yansıtmadığı, asıl maksadın ise şoför esnafımızın kazancına Burulaş’ın ortak edilmek istenmesidir.
Bursa Büyükşehir Belediyesinin halkı ucuza taşımak, trafik yoğunluğunu gidermek gibi gerekçelerini değerlendirdiğimizde ortaya çıkan gerçek şudur:
1 – Burulaş’ta biletli taşıma 4,00 TL- bu kartlı taşıma 2,60 TL öğrenci 1,65 TL iken minibüslerde bu ücret yetişkin 2,25 TL öğrenci ise 1,50 TL dir.
2- Trafik yoğunluğu konusu ise, yıllarını karayollarına vermiş son dönemde bilgi ve deneyimini Bursa Teknik Üniversitesi için ortaya koyan bir yol ve ulaşım uzmanı olan inşaat yüksek mühendisi Sayın Mehmet Tüzün Bingöl’ün bilgi ve tecrübelerini ortaya koyarak cevaplamak istiyoruz. Sayın Bingöl 20 Mart 2017 Tarihli Olay Gazetesindeki yazısında “ulaşım istatistiklerinde bireysel ulaşım araçları yolların %90 ını kaplarken %17 seyahat ihtiyacına cevap veriyor. Toplu taşıma araçları ise yolların %7 sini kaplarken %90 civarında seyahat ihtiyacını karşılıyor” demektedir.
Sonuç olarak diyoruz ki; maksat halka hizmet mi? yoksa para kazanmak mıdır? Tabii ki, şoför esnafı bir yandan hizmet ederken, diğer yandan rızkını temin etmek, masraflarını karşılamak ve aracını amorti etmek için para kazanmak zorundadır. Peki ama; belediyeler öyle mi olmalıdır? Asla !!!
O halde belediyeye düşen görev ulaşılmak istenilen yere en kısa zamanda, en ucuz fiyata ve en iyi konforla halkın ulaşımını sağlamaktır. Bunun içinde kar ve zarar hesabı yapmamalı esnafla uğraşmamalıdır. Çünkü halkın ve şoför esnafının ulaşımdaki özgürlük hakkı yasalarla verilmiş bir haktır. Ulaşımda çözümün; baskılarla zorlamalarla değil de, arz ve talepten geçtiğinin bilinmesi gerekir. Aksi halde istediğiniz kadar yol yapın kavşak yapın ulaşım sorununu çözmeniz mümkün olmayacaktır.

Share
346 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?