logo

Marmarabirlik Zeytin Üreticisini memnun etmedi

     Yapmış olduğu çalışmalarla adından sık sık söz ettiren ve köylünün ve üreticinin sesi, nefesi olan Kestel Ziraat Odası, Zeytin üreticisini de unutmadı. Ziraat Odasından yapılan açıklama şöyle:

   Zeytin hasadının başladığı bu günlerde, üreticilerimiz zeytin fiyatları için kaygılanmaktadır. Üreticilerimiz ürünlerinin büyük bir kısmını siyah olarak Marmarabirlik, kooperatifler ve tüccarlara satmaktadır. Fiyatları belirlemede büyük etkisi olan Marmarabirliğin verdiği fiyatlar çiftçiyi tatmin etmemektedir.

  Birliğin baş baremi olan 180 barem fiyatı 12,60 TL\kg ’dır. Fakat bu barem zeytin üretiminin %5’ini kapsar. Üreticinin gerçek üretimi 210 – 330 baremdir ve bu aralığın geçen yılki fiyatı 7,50 TL\kg ’dır.

   Bu fiyatlara karşın üreticimizin kg başına maliyeti ise ortalama 6,5 TL’dir. Üreticimizin kg başına kazancı 1 TL olarak görülmektedir.

   Her geçen gün artan zirai ilaç, gübre ve mazot fiyatları çiftçimizin girdi maliyetinin artmasına neden olmaktadır. Çiftçimizin dekar başına mazot harcaması 200 TL, gübre harcaması ise 600 TL civarında iken 2019 yılında dekar başına yapılan mazot ve gübre desteği toplam 19 TL’dir. Uygulamaya yeni konulacak olan kg başına 15 kuruş zeytin dane desteğini de olumlu bulan çiftçilerimiz fiyatın arttırılmasını istemektedir.

  Özellikle ince taneli ürünlerini satmakta için pazar bulmakta zorlanan çiftçimizin ithalat ve ihracat sorunlarının çözülerek güzel bir üretim sezonu geçirmek istediklerini dile getirdiler.

  Üreticimizin ortağı olduğu bir kurumun zaten maliyet konusunda ayakta durmakta zorlanan çiftçimizi daha da yormasına anlam veremiyoruz. Teşvik amaçlı olarak verilen mazot ve gübre desteği arttırılmalıdır. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Şeftali ve armutta başımıza gelen durum en yakın zamanda zeytinde de yaşanacaktır. Çiftçilerimiz zeytin ağaçlarının kesmek zorunda kalacaktır.                                                            

                                                                            Kestel Ziraat Odası Başkanı

                                                                                          Eyüp KILIÇ

Share
3626 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?