logo

02 Mart 2017

MEDENİYETLER(KÜLTÜRLER) ÇATIŞMASI


Huntington, medeniyetler(kültürler) çatışması başlığı altında Türklere Orta Doğu coğrafyasını yer gösteriyor. Laiklik, Avrupa’ya ait medeniyet özelliğidir. Orta Doğu laikliğin olmadığı medeniyet özelliğidir, diyor. PKK hareketinin Marksist kaynaklı olması yerine din kaynaklı olmasını öneriyor. Barzani, din kurallarına göre yaşayan örnek olarak gösteriliyor.
Huntington, Orta Doğu’da yaşayanların din kurallarına göre yaşamalarını istiyor. Vatan, anayasa, millet, vatandaş kavramlarıyla birliği Orta Doğu’ya uygun bulmuyor.
Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Bilginin bütününden faydalanmaktır. Huntington, Orta Doğu’da yaşayanların bilgi bütünlüğünden faydalanmasını istemiyor. Orta Doğu’da yaşayanların din kurallarına göre yaşamasını istiyor. Dünya bilgisi, sanayileşme çalışmalarını Orta Doğu’ya gereksiz buluyor.
Tarzan, Kızılderili filmleri, medeniyetler çatışmasını anlatıyor. Modern Beyaz Adam, modern silahlarla, safari yapıyor. Tarzan ve ormanda yaşayanlar ilkel yaşıyorlar. Safariciler(Avcılar) modern silahlarla avlanmak, av hayvanlarını avlamak istiyor. Tarzan ve ormanda ilkel yaşayanlar avlanmaya engel olmaya çalışıyor. İlkellik-modernlik zıtlık oluşturuyor. Modern Beyaz Adam, modern silahlarla, top, tüfek ile savaşıyor. Kızılderililer, ilkel silahlarla, ok, yay, balta ile savaşıyor. İlkellik-modernlik zıtlık oluşturuyor.
Romanda, hikayede iki tür insan var. Karakter ve tip var. Karakter, çok yönlüdür. Çeşitli bilgiye sahiptir. Çok duyguyu yaşar. Tip, az bilgiye sahiptir. Az yönlü yaşar. Az duygu yaşar. Laik toplum, karakter yetiştirir. Laik olmayan toplum, tip yetiştirir. Laik toplum, üretir, sanayileşir, ilerler. Laik olmayan toplum ilkel yaşar. İhtiyaçlarını laik toplumdan satın alarak karşılar.
Medeniyetler çatışması, laik toplumlarla, laik olmayan toplumlar arasındadır. Modern toplumlarla ilkel toplumlar arasında medeniyet çatışması olur.
Atatürk, laiklik, adam olmaktır, demiş. Adam olan toplum ile Adam olmayan toplum arasında medeniyetler çatışması vardır.
Medeniyetler buluşması, üç semavi din temsilcisinin katılmasıyla yapılıyor. Musevi, Hıristiyan, Müslüman temsilciler buluşuyor. İlkellik, modernlik, laiklik, laik olmamak gibi kavramlar yok.
Kompozisyon kitaplarında örnek kompozisyonlar var. Taşın altına elini koymak, deyimi anlatılır. İnsanın, çevresiyle çok yönlü iletişimi anlatılır. Zamanında ve yerinde davranılması belirtilir. Dağınık, düzensiz yaşantı istenmez. Kişinin ailesine, yakınlarına zaman ayırması istenir. Taşın altına elini koyan, başarılı yaşantı sürdürür.
Laik yaşantıda istenen çok yönlü iletişimdir. Laikliğin olmadığı toplumda iletişim azdır.
Descartes, dini bilgi ile Allah’a ulaşırız. Dünyayı araştırma bilgisi ile de Allah’a ulaşırız, demiş. Dini bilgi ve dünyayı araştırma bilgisi, Allah bilgisidir. Descartes, dini bilgi ile dünyayı araştırma bilgisine eşit değer vermiştir.
Laikliği, bilgi bütünlüğünü, bilginin alan sınırlamasına göre kullanılmasını öğrenip, öğretip, uygulamalıyız.

Share
175 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...