logo

02 Mart 2017

MEDENİYETLER(KÜLTÜRLER) ÇATIŞMASI


Huntington, medeniyetler(kültürler) çatışması başlığı altında Türklere Orta Doğu coğrafyasını yer gösteriyor. Laiklik, Avrupa’ya ait medeniyet özelliğidir. Orta Doğu laikliğin olmadığı medeniyet özelliğidir, diyor. PKK hareketinin Marksist kaynaklı olması yerine din kaynaklı olmasını öneriyor. Barzani, din kurallarına göre yaşayan örnek olarak gösteriliyor.
Huntington, Orta Doğu’da yaşayanların din kurallarına göre yaşamalarını istiyor. Vatan, anayasa, millet, vatandaş kavramlarıyla birliği Orta Doğu’ya uygun bulmuyor.
Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Bilginin bütününden faydalanmaktır. Huntington, Orta Doğu’da yaşayanların bilgi bütünlüğünden faydalanmasını istemiyor. Orta Doğu’da yaşayanların din kurallarına göre yaşamasını istiyor. Dünya bilgisi, sanayileşme çalışmalarını Orta Doğu’ya gereksiz buluyor.
Tarzan, Kızılderili filmleri, medeniyetler çatışmasını anlatıyor. Modern Beyaz Adam, modern silahlarla, safari yapıyor. Tarzan ve ormanda yaşayanlar ilkel yaşıyorlar. Safariciler(Avcılar) modern silahlarla avlanmak, av hayvanlarını avlamak istiyor. Tarzan ve ormanda ilkel yaşayanlar avlanmaya engel olmaya çalışıyor. İlkellik-modernlik zıtlık oluşturuyor. Modern Beyaz Adam, modern silahlarla, top, tüfek ile savaşıyor. Kızılderililer, ilkel silahlarla, ok, yay, balta ile savaşıyor. İlkellik-modernlik zıtlık oluşturuyor.
Romanda, hikayede iki tür insan var. Karakter ve tip var. Karakter, çok yönlüdür. Çeşitli bilgiye sahiptir. Çok duyguyu yaşar. Tip, az bilgiye sahiptir. Az yönlü yaşar. Az duygu yaşar. Laik toplum, karakter yetiştirir. Laik olmayan toplum, tip yetiştirir. Laik toplum, üretir, sanayileşir, ilerler. Laik olmayan toplum ilkel yaşar. İhtiyaçlarını laik toplumdan satın alarak karşılar.
Medeniyetler çatışması, laik toplumlarla, laik olmayan toplumlar arasındadır. Modern toplumlarla ilkel toplumlar arasında medeniyet çatışması olur.
Atatürk, laiklik, adam olmaktır, demiş. Adam olan toplum ile Adam olmayan toplum arasında medeniyetler çatışması vardır.
Medeniyetler buluşması, üç semavi din temsilcisinin katılmasıyla yapılıyor. Musevi, Hıristiyan, Müslüman temsilciler buluşuyor. İlkellik, modernlik, laiklik, laik olmamak gibi kavramlar yok.
Kompozisyon kitaplarında örnek kompozisyonlar var. Taşın altına elini koymak, deyimi anlatılır. İnsanın, çevresiyle çok yönlü iletişimi anlatılır. Zamanında ve yerinde davranılması belirtilir. Dağınık, düzensiz yaşantı istenmez. Kişinin ailesine, yakınlarına zaman ayırması istenir. Taşın altına elini koyan, başarılı yaşantı sürdürür.
Laik yaşantıda istenen çok yönlü iletişimdir. Laikliğin olmadığı toplumda iletişim azdır.
Descartes, dini bilgi ile Allah’a ulaşırız. Dünyayı araştırma bilgisi ile de Allah’a ulaşırız, demiş. Dini bilgi ve dünyayı araştırma bilgisi, Allah bilgisidir. Descartes, dini bilgi ile dünyayı araştırma bilgisine eşit değer vermiştir.
Laikliği, bilgi bütünlüğünü, bilginin alan sınırlamasına göre kullanılmasını öğrenip, öğretip, uygulamalıyız.

Share
339 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...