logo

02 Mart 2017

MEDENİYETLER(KÜLTÜRLER) ÇATIŞMASI


Huntington, medeniyetler(kültürler) çatışması başlığı altında Türklere Orta Doğu coğrafyasını yer gösteriyor. Laiklik, Avrupa’ya ait medeniyet özelliğidir. Orta Doğu laikliğin olmadığı medeniyet özelliğidir, diyor. PKK hareketinin Marksist kaynaklı olması yerine din kaynaklı olmasını öneriyor. Barzani, din kurallarına göre yaşayan örnek olarak gösteriliyor.
Huntington, Orta Doğu’da yaşayanların din kurallarına göre yaşamalarını istiyor. Vatan, anayasa, millet, vatandaş kavramlarıyla birliği Orta Doğu’ya uygun bulmuyor.
Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Bilginin bütününden faydalanmaktır. Huntington, Orta Doğu’da yaşayanların bilgi bütünlüğünden faydalanmasını istemiyor. Orta Doğu’da yaşayanların din kurallarına göre yaşamasını istiyor. Dünya bilgisi, sanayileşme çalışmalarını Orta Doğu’ya gereksiz buluyor.
Tarzan, Kızılderili filmleri, medeniyetler çatışmasını anlatıyor. Modern Beyaz Adam, modern silahlarla, safari yapıyor. Tarzan ve ormanda yaşayanlar ilkel yaşıyorlar. Safariciler(Avcılar) modern silahlarla avlanmak, av hayvanlarını avlamak istiyor. Tarzan ve ormanda ilkel yaşayanlar avlanmaya engel olmaya çalışıyor. İlkellik-modernlik zıtlık oluşturuyor. Modern Beyaz Adam, modern silahlarla, top, tüfek ile savaşıyor. Kızılderililer, ilkel silahlarla, ok, yay, balta ile savaşıyor. İlkellik-modernlik zıtlık oluşturuyor.
Romanda, hikayede iki tür insan var. Karakter ve tip var. Karakter, çok yönlüdür. Çeşitli bilgiye sahiptir. Çok duyguyu yaşar. Tip, az bilgiye sahiptir. Az yönlü yaşar. Az duygu yaşar. Laik toplum, karakter yetiştirir. Laik olmayan toplum, tip yetiştirir. Laik toplum, üretir, sanayileşir, ilerler. Laik olmayan toplum ilkel yaşar. İhtiyaçlarını laik toplumdan satın alarak karşılar.
Medeniyetler çatışması, laik toplumlarla, laik olmayan toplumlar arasındadır. Modern toplumlarla ilkel toplumlar arasında medeniyet çatışması olur.
Atatürk, laiklik, adam olmaktır, demiş. Adam olan toplum ile Adam olmayan toplum arasında medeniyetler çatışması vardır.
Medeniyetler buluşması, üç semavi din temsilcisinin katılmasıyla yapılıyor. Musevi, Hıristiyan, Müslüman temsilciler buluşuyor. İlkellik, modernlik, laiklik, laik olmamak gibi kavramlar yok.
Kompozisyon kitaplarında örnek kompozisyonlar var. Taşın altına elini koymak, deyimi anlatılır. İnsanın, çevresiyle çok yönlü iletişimi anlatılır. Zamanında ve yerinde davranılması belirtilir. Dağınık, düzensiz yaşantı istenmez. Kişinin ailesine, yakınlarına zaman ayırması istenir. Taşın altına elini koyan, başarılı yaşantı sürdürür.
Laik yaşantıda istenen çok yönlü iletişimdir. Laikliğin olmadığı toplumda iletişim azdır.
Descartes, dini bilgi ile Allah’a ulaşırız. Dünyayı araştırma bilgisi ile de Allah’a ulaşırız, demiş. Dini bilgi ve dünyayı araştırma bilgisi, Allah bilgisidir. Descartes, dini bilgi ile dünyayı araştırma bilgisine eşit değer vermiştir.
Laikliği, bilgi bütünlüğünü, bilginin alan sınırlamasına göre kullanılmasını öğrenip, öğretip, uygulamalıyız.

Share
209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...