logo

“MESLEK ONURUMUZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

12191698_1037568249628648_209520739157888452_n
Önceki gün Kestel Çimento Fabrikası Meslek Lisesi okulunda meydana gelen saldırı ile ilgili olarak, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş Kestel temsilcilikleri okul önünde bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklama aynen şöyle:
Değerli basın emekçileri, Saygıdeğer Bursa ve Kestel kamuoyu!
Ülkemizde eğitim emekçilerine yönelik saldırılar her geçen gün artmaktadır. Maalesef ilçemiz Çimento Fabrikası Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde Salı günü bir öğretmenimize sınıfa girerek saldıran öğrenci, ertesi gün elinde pala ile okula gelerek müdür yardımcımıza saldırmaya çalışmıştır.
Sevginin, saygının ve merhametin öğrenildiği yerler olması gereken eğitim yuvalarımız, ne yazık ki şiddetin, çatışmanın ve öfkenin merkezi haline gelmeye başladı. Bu durum eğitim sistemimizin çok ciddi şekilde sorgulanması gerekliliğini bir kez daha göstermiştir. Son yıllarda ülkemizin her yerinde her kademedeki öğretmen ve idarecilere yönelik hemen her gün şiddet olayı yaşanmaktadır. Biz eğitim emekçilerini darp eden, yaralayan, bazen de ölümümüze sebep olanlar maalesef en yakınımızda olan öğrenci ve velilerimizdir.
Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin güvenliğini sağlamak zorundadır!
Yaşadığımız şiddete karşı bizler Milli Eğitim Müdürlüklerini ve Milli Eğitim Bakanlığını maalesef yanımızda göremiyoruz. Bakanlığın ve sorumluların öğretmenlerin güvenliğini sağlayacak projeler üretme gibi derdi olmadığını yaşayarak görmekteyiz. Tam tersine sorumluların öğretmeni küçük düşüren ifadelerinin ve uygulamalarının mesleğimize karşı toplumdaki saygıyı azalttığı ve öğretmenlere şiddete zemin hazırladığı birçok meslektaşımızın ortak görüşüdür. Şiddete uğrayan öğretmenin okulunu değiştirmekten öteye adım atmayan yetkilerden gerçek çözümler üretmelerini bekliyoruz.
Salt güvenlikçi önlemler çözüm değildir. !
Olayın salt güvenlik ve polisiye tedbirlerle çözülemeyeceğini biliyor, beklentimizin bu olmadığını ifade etmek istiyoruz. Okullarımızda artan şiddet toplumun tamamında artan şiddetten bağımsız değildir. Her gün toplumun her alanında yaşanan şiddet maalesef meşrulaşmaktadır. Temel insani değerlerin yerini maalesef “siz ve biz” almıştır. Toplumda sürekli ötekileştirmeye maruz kalan kesimler artmaktadır. Toplumu yönetenlerin kutuplaştırıcı dili şiddete zemin hazırlamaktadır.
Bizler her düşünceden öğretmenler olarak toplumun her kesiminde yaşanan şiddeti kınıyor. Öğretmenlere yönelik şiddete karşı gerçek çözümler üretilmesini istiyoruz. Çocuklarımızı şiddetin tarafı yapan toplumsal yozlaşmaya karşı her gün sevgiyi büyütmeye, karşımızdakine saygı duymayı öğretmeye devam edeceğiz.
Milli Eğitim Bakanlığı bilmelidir ki, öğretmenlerin sabrı tükenmek üzeredir. Öğretmenlerimiz can güvenliği endişesi ile karşı karşıyadır ve acil çözüm beklemektedir. Artık okullar öğretmen ve öğrenciler için en güvenilir yerler değildir.
Eğitim emekçilerine yönelik şiddete karşı ortak mücadele !
Okulumuzda yaşanan bu şiddeti kınıyor, öğretmenlerimizn yanında olduğumuzun ve olayın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Eğitim emekçileri yalnız değildir. Eğitim emekçilerine yönelik saldırılar son bulana dek ortak mücadele edeceğiz. Bu kararlılığımızın kamuoyunca bilinmesini istiyoruz.

Etiketler: » » »
Share
338 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?