logo

Meysun AYVA “GÜZERGAHLARIMIZA DOKUNULMASINA ASLA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

meysun ayva
Doğu Garajı kapatılıp, minibüslerin Kestel ve Gürsu metro istasyonları yanına kurulacak istasyonlardan sefer yapmasının gündeme gelmesi, minibüsçü esnafının tepkisine sebep oldu. Kestel Minibüs Kamyon Şoför ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Meysun Ayva, Doğu Garajı’nda konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.
Başkan Ayva, “UKOME kararına göre Doğu Garajı kaldırılıp, minibüsler Kestel ve Gürsu metro istasyonlarının yanından yolcu alacak denilmektedir. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz. Böyle bir karar UKOME tarafından alınmamış olup; UKOME’nin 25 Nisan 2014 tarihli toplantı gündeminin 25. maddesinin C bendinde yer alan talep değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi. Bunun üzerine UKOME’ye bir dilekçe ile başvurarak, esnafımızın mağdur edilmeyip, bu meselenin çözüme kavuşturulması için altı maddeden oluşan teklif sunmuştuk. Ancak aradan altı ay gibi bir zaman geçmesine rağmen henüz bir cevap alamadık. Hem şoför esnafımıza, hem de kamuoyuna böyle bir basın açıklaması yapmak ihtiyacını hissettik. Bizler Kestel ve Gürsu ilçeleri olarak Bursa’nın en eski iki merkez ilçesiyiz. Daha Bursa’da minibüs yokken biz bu taşımacılık işinde vardık.
Kestel ve Gürsu olarak biz sadece 2004 yılında çıkarılan 5216 sayılı yasa ile merkez ilçe olmadık. Biz daha Bursa Büyükşehir Belediyesi olmadan Bursa İl Trafik Komisyonu’nun 1998/214 sayılı kararı ile merkez ilçe kabul edilmiş iki eski ilçeyiz. Bunun böyle olduğu Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 19.06.2014 tarih 2014/260 esas no ve 563 karar nolu kararı ile de tescil edilmiştir” dedi.
Bursa Büyükşehir Başkanı Recep Altepe’den kendilerini mağdur etmeyecek bir düzenleme isteyen Meysun Ayva, “Yine o bölgede bizlere çalışma alanı oluşturmasını istiyoruz. Biz, şoför esnafının temsilcileri olarak diyoruz ki, güzergahlarımıza dokunulmasına asla sessiz kalmayacağız. Nasıl ki, Bursa’nın diğer minibüsleri haklarını arayıp kazandı ise, biz de aynı yolda giderek sonuna kadar hakkımızı arayacağız. Bakanlar Kurulu kararıyla 1986 yılında esnafımıza verilen tahditli plakaların şehrin içinde çalışan diğer minibüslerle aynı anda alındığını ve aynı haklara sahip olduğumuzu UKOME’ye hatırlatmak istiyoruz. 8.5.2014 tarihli dilekçemiz ile sunduğumuz çözüm tekliflerinden hangisi en uygun ise devreye sokulmasını UKOME’den bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Minibüsçüler Odası Başkanı Meysun Ayva, Doğu Garajı civarında başka bir noktada yeni bir yer gösterilmesini, güzergahları üzerinde bulunan Ankara yolu ile Mahmudiye Caddesi ve Ali Ferruh Yücel caddelerinin kesiştiği bölgeye yolcu indirip bindirmek için cep yapılmasını, hal köprülü kavşağından bekleme yapmaksızın dönmelerine müsaade edilmesini, Yıldırım bölgesinde çalışan minibüslerin halen kullanmakta olduğu Santral Garaj kavşağı, Demir Yolu, Kıbrıs Şehitleri, Uluyol güzergahlarından birinin kendilerine de tahsis edilmesini istedi.

Share
235 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?