logo

MHP Kestel ilçe başkanı TORAMAN: “KESTEL’E SÖZÜMÜZ VAR..”

   Milliyetçi Hareket Partisi Kestel İlçe Başkanı Tarkan Toraman ve Meclis Üyesi Ahmet Eraslan, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu’nu Ankara’da ziyaret ederek, ilçemizdeki bazı sorunları gündeme getirdiler.

     Konuyla ilgili bir açıklama yapan MHP ilçe Başkanı Tarkan Torama: “Ülkemizdeki ahududu, böğürtlen, yaban mersini ve çilek gibi üzümsü meyvelerin %80″inin ihracata yönelik üretiminin yapıldığı, bölge ve ülke ekonomisine ciddi katkının sağlandığı Kestel’imizin dağ yöresi mahallelerinden Şevketiye, Lütfiye, Kazancı ve Kozluören mahalle muhtarlarımızın ve mahalle kooperatif ve derneklerimizin İlçe Teşkilatımıza iletmiş oldukları sulama sorunu ile ilgili olarak, İlk etapta İl Başkanlığımızla, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımızla ve DSİ Bursa Bölge müdürümüzle gerekli görüşmeler yapılarak yerelde sorunla alakalı çözüm odaklı adımlar atılmış, konunun önemi ve aciliyetine binaen çözümün hızlandırılması adına genel merkezimizle görüşme sağlanarak TBMM gündemine taşınmış ve Bakanlık ve DSİ Genel Müdürlüğü düzeyinde gerekli görüşmeler yapılmıştır.

     Muhtarlarımızla yaptığımız görüşmeler ve mahallelerimizde yaptığımız incelemelerde, Şevketiye mahallemizdeki göletin ve sulama kanallarının 35 sene önce yapıldığı, göletin su tutmadığı, sulama borularının çürüdüğü, su taşımaz hale geldiği aynı zamanda dönemin koşullarında yapılan bu boruların astbestli boru olduğu ve sağlık açısından ciddi tehlike oluşturduğu tespit edilmiştir. Göletin tamir işleminin yapılması, sulama şebekesinin yenilenmesi hayati derecede önem arzetmektedir. Gölet onarıldığında bir sezonda elde edilecek mahsulün onarım maliyetini karşıladığı tespitlerimiz arasındadır.

Şevketiye mahallemizde  2500 dönüm ekilebilir tarım alanı olmasına rağmen bu alanın sulama sorunu nedeniyle sadece 500 dönümünün kullanılabildiği edindiğimiz bilgiler arasındadır.

     Ayrıca aynı göletin suyunu kullanmakta olan Lütfiye mahallemizde üretim kapasitesi 550-600 ton civarında iken, sulama sorunu nedeniyle bu kapasite 180 tona kadar ne yazık ki düşmüştür.

     Aynı durumlar Kazancı mahallemiz, Kozluören mahallemiz için de geçerlidir. Genel Başkanımız Sn.Devlet BAHÇELI’nin, Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ısrarla vurguladığı yerli ve Milli üretim anlayışı kapsamında devletin ilgili kurumlarının konuya kayıtsız kalmayacağına gönülden inanıyorum.

     Bu süreçte mahallelerimizin sorunlarına hassasiyetle yaklaşan ve sorunları İlçe Teşkilatımıza ileten mahalle muhtarlarımıza, konuyu en başından itibaren takip eden Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz Sn.Ahmet ERASLAN’a, sorunun en üst düzeyde çözüm odaklı görüşülmesini sağlayan Genel Merkezimize, Bursa Milletvekilimiz ve MHP genel başkan yardımcımız Sn. Mustafa Hidayet Vahapoğlu’na Kestel halkımız adına teşekkürlerimizi sunuyor,

     Hurdacılar sitesi, Hava kirliliği ve cezaevi konusunda olduğu gibi bu sorunun da takipçisi olduğumuzu çok kıymetli Kestel halkımıza bildiriyorum.” dedi.

     Milliyetçi Hareket Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Eraslan ise Vahapoğlu’na hassasiyeti için teşekkür etti. Geçtiğimiz günlerde MHP Kestel İlçe Başkanı Tarkan Toraman’la konuyu Ankara’ya taşıyan ve MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu’nu ziyaret ettiklerini dile getiren Eraslan, “Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bursa Millet Vekilimiz Milletvekilimiz Hidayet Vahapoğlu, TBMM Genel Kurul’unda ilçemiz Kestel’in önemli sorunlarından bir tanesi olan Şevketiye, Lütfiye, Kazancı ve Kozluören mahallelerimizin sulama ihtiyaçlarını giderdiği, Şevketiye su göletinin ve tarım arazilerine su dağıtımı yapan, boru sisteminin yapılması gerektiğini ve bu konuda tarım ile uğraşan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümünde gereğinin yapılması hususunda görüş bildirmiştir. Aynı zamanda Türkiye’nin ahududu, böğürtlen, yaban mersini ve çilek gibi meyvelerin üretim merkezi olan Şevketiye, Lütfiye, Kazancı ve Kozluören Mahallesi’ndeki ortak sulama göletinin bakımı ve sulama hatlarının revizyonu konusunda en kısa sürede çözüme ulaşacağını ve takipçisi olacağımı bildirmek isterim. Hidayet Vahapoğlu’na konuya hassasiyeti için bölge halkım adına teşekkürlerimi arz ederim.”

Share
5651 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?