logo

MHP ve Kestel Siyaseti Kafa Kurcalıyor..!

rmzn
Siyasette, beklenmedik, düşünülmedik gelişmeler kendini göstermeye başladı.
Yeni yılın ilk günü, MHP’de yaşanan kriz şu sıralar yerini sessizliğe bıraktı.
Gece Operasyonu diyebileceğimiz bir durum yaşandı Kestel MHP’de..
Ankara dönüşü MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy ile birlikte, Ali Kök’ün seçim bürosuna giden İl başkanı Hasan Toktaş, “Seni aday tanıtımı için platforma çıkarmayacağız” diyerek, Ali Kök’ün adaylığını geri çektiler.
Birkaç ay önce, şaşalı bir törenle MHP’de Belediye Başkan adaylığı açıklanan Kök’ün adaylığının geri çekilmesine, ilçe teşkilatı ile yaşadığı sorunlar, ilçe başkanları ile yaşadığı sorunlar ve kibirliliği gözükse de, asıl meselenin 5 yıl öncesinin rövanşı olduğunu düşünenlerde yok değil.
Bu verilen karar, MHP’nin ilk defa Kestel’de seçim kazanacak olmasının da önünü şimdilik kesmiş gözüküyor. İlerisi için değişik bir durum söz konusu olur mu veya adaylık için kimi değerlendirirler orasını şimdilik bilemeyiz.
Ali Kök, Osman Karkar ve Ergün Aksoy’dan oluşan bu birliktelik şuanda nerede, hangi siyasi çatı altında birleşecek veya ayrılacaklar mı bilinmez. Konuyu geçtiğimiz gün Osman Karkar’a sorduğumda, “Yaşanmasını istemediğimiz bir durum ile karşı karşıya kaldık. Şuan bir yere gitmem veya birine destek vermemiz söz konusu değil, her şeyi gidişatına bıraktık kenardan izliyoruz. Bizler elbette üzerimize düşeni yapacağız. İlerleyen günlerde bazı durumlar şekillenecek o zaman konuşmanın daha doğru olacağını düşünüyorum” dedi.
Ergün Aksoy’a konuyu sorduğumda, “Ali Kök’ün adaylığı çekildiğinden beri yaptığımız bir şey yok. Gelişmeleri birlikte izliyoruz. Elbette sırtımızda büyük bir sorumluluk olduğunun bilincindeyim. Şuan için bir şey söylemem erken, herhangi bir gelişme olduğunda bunu kamuoyuyla her zaman paylaşmaya hazırız” demekte..
MHP’den sonra merak edilen diğer bir konuda, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’ın adaylığının bugüne kadar neden açıklanmadığı ve Cüneyt Karlık, isminin Kestel siyasetinde bol bol dillenmesi.
Neden adaylık açıklanmıyor sorusunun altında, Yıldırım, Gemlik ve Kestel ilçelerinin isimlerinin son anda listeye eklenerek, cemaat ile ilişkilerinin değerlendirilecek olması yatıyor.
Böyle bir durumdan kuşkusuz en büyük rahatsızlığı Yener Acar duymakta.
Cemaat ilişkilerini her ne kadar uzak tutmaya çalışsa da, yaşam tarzının ve ilişkilerinin bu yönde olması biraz başını ağrıtacağa benziyor.
Gerçi, burada ilçe başkanının cemaatçi bir yapıya sahip olması, Acar için avantaj oluşturuyormuş gibi gözükse de, sıkıntı devam etmekte.
Diğer yandan, AKP meclis üyelerinin yeniden aday adaylığı için hepsinin dosya verdiğini öğrenmiş olduk. Hangilerinin mecliste yer alacağı bilinmezken, AKP’ye meclis üyeliği için dosya verenlerin sayısı 50’ye yaklaşırken, CHP’de bu sayısı 10’larda, MHP’de ise sayının 3-5 ile sınırlı olduğu söyleniyor.
MHP, adayını burada en kısa zamanda belirlemeli ki, yarıştan kopmamalı.
Aksi halde, atı alan üsküdarı geçmiş olur…
Son bir merakta, Ali Kök’ün adaylığı çekildikten sonra, Kök’ün MHP yönetim kuruluna koymuş olduğu isimlerin ne gibi bir yol izleyeceği yönünde.
Kök’çü olan yöneticilerin istifa edip etmeyecekleri önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.
Çiçeği burnunda ilçe başkanı Nuh Çil’in yaşanan bu gelişmeler karşısında, yönetim kurulunda yapmış olduğu konuşması herkes tarafından memnunlukla karşılandı. Çil, yaptığı konuşmasında, “Başkan adayımız Ali Kök’ün adaylığının çekilmesine bizlerde üzüldük. Aramızda kesinlikle küslük ve dargınlık yoktur. Her yönetici arkadaşımızın da bu zihniyetle devam etmesini diliyorum. Hatta, gördüğünüz her yerde hal hatır sorun ve birbirinize sarılın” demesi, birlik ve beraberlik mesajı olarak yorumlandı.
Gazetemiz baskıya girdiği sıralarda öğrendiğimiz bir habere göre, MHP’nin adayını bugün veya yarın açıklaması bekleniyor.
Kalın Sağlıcakla…

Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?