logo

29 Eylül 2021

Mıhtar Emmi – Muhtarlık


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli  Okuyucular,

     Kıymetli Can Dostlar;

     Demokrasilerde ilk adım sayabileceğimiz muhtarlık kurumu çok değerlidir. Muhtarlarımız gerçekten seçmenlerin kendi hür iradeleriyle demokrasinin tecelli ettiği bir seçim sistemi sonucu sorumluluk alırlar. Ne demek mi istiyorum ? Çok basit bir şekilde şöyle anlatabilirim.   Hiç bir öndeğerlendirilmeye tabii olmadan kendi talepleri ile seçime girebilirler. Sadece yasanın amir hükümlerine göre

 a- Türk vatandaşı olmak

 b-  son altı aydır seçim bölgesinde yerleşik olmak

 c- Yasanın belirlediği bazı tanımlan suçlara göre hükümlü konumda olmamak

 d- Türkçe okur yazar olmak  yeterlidir.

       Bu onurlu, kutsal görev için herhangi bir partinin ilgili, ilgisiz kişileri tarafından beğenilme veya niteliklendirilmelerine ihtiyaç, gerek yoktur.  Bir ilçe başkanına, bir il başkanına yaranmaları gerekmez. Onların emir komutlarına uymak gibi bir durumla karşılaşmazlar. Sadece kendilerine oy vermiş olan mahallelilerine, köylülerine ve de yasalara karşı sorumludurlar. Mahallelerinin dertleriyle dertlenirler. Dert varsa derman olmaları, çözüm bulmaları gerekir. Seçmenlerinin mutluluğu esastır. Böyle yapmazlarsa bir daha seçilme şansları da olmaz. Birlikte seçildikleri yönetim ekibi ihtiyar heyeti azaları ile ortak hareket ederek görev paylaşımında bulunmaları işlerini kolaylaştırır. Hata yapma, yanlış yapma ihtimalleri azalır.

     Seçim kazanma, kaybetme duyguları olmaz. Seçim hilelerine gerek kalmaz. Seçim barajı derdi yoktur. Daraltılmış bölge, dar bölge gibi bana uygun olsun. Diğerleri kaybetsin. Ben kazanayım diyemezler, demezler.  En demokratik seçim olan DARBÖLGE seçim sistemi ile en fazla oy alan aday kazanmış olur.

      Kendi mahallelerinin haklı taleplerini, isteklerini ilgil üst makamlar Kaymakamlıklara, Belediyeye, ilgili dairelere ileterek çözüme katkı koyarlar. Kurumlar ile vatandaş arasında köprü olurlar. Garip gurebanın hamisi, kimsesizlerin kimsesi olmalıdırlar. Olurlarda zaten….

       Burada bir iki olaydan bahsedeceğim. Geçtiğimiz sıcak günlerde bölgemizdeki mahallelerden birinin mıntıkasında, kesif bir duman çıkışı farkettim.  İsim vermeyeceğim, mıntıkada belirtmeyeceğim. Hemen İnternet sorgulaması ile muhtarın telefonun numarasını buldum. Aradım ulaşamadım. Çalıyor açan yok. Olabilir diyerek yarım saat sonra müteahhit defalar denedim. Maalesef yine cevap veren olmadı. Kendi kendime ben bu muhtara bir daha seçmem, oy vermem dedim. Çünkü arandığında bulunmayan, ulaşılamayan muhtar olmaz. Olmamalı.

     Allahtan keşif duman ürkütücü bir yangın değilmiş. Budanmış Meyve bahçesinin artıkları kontrollü şekilde bertaraf edilmeye çalışılıyormuş. Fakat bir yangın veya tehlikeli bir şey olsaydı ne olurdu bilemiyorum.

      Bir başka olayda ise şöyle oldu. Burada hem isim, hem de mahalleyi vereceğim. Çünkü “ Marifet iltifata tabiidir” derler. Gerçekten iyi ve güzel yapılanları takdir etmek lazım gelir.

     Bölgemizin en güzel köylerinden biri, Alaçam köyünden, kaybolan köy Şadan üzerinden Şevketiye ye geçiyordum. Şevketiye-Sayfiye arası güzelim sıcak asfalt yol bir çalışan tarafından kesiliyordu. Hiç hoşuma gitmedi rahatsız oldum. Hemen hem haberi olması, hem de mukayyet olup, müdahale etmesi için Sayfiye köyümüzün muhtarı Yaşar Kılıç’ı aradım.

     Gördüklerimi kendisine aktardım. Önce bir iki noktada çökmeler olduğunu belirtti. Oralardaki çalışmalardır dedi.

     Bu minval üzerine kanaatimi paylaştım. Keyfi bir uygulamaya benziyor dedim. Sağolsun üşenmemiş, hemen tarif ettiğim lokasyona intikal etmiş. Gerekli tetkik ve takipten sonra tekrar beni aradı. Geniş bir bilgilendirme yaparak,  bana  mahallesinin bir yanlışlık ihtimalini paylaştığım haber verdiğim için teşekkür etti.

     Bence tam sorumlu muhtarlık yapıyor sanırım. Anında müşahade yapıp, ilgilenmesinden, geri dönüş yapmasından mutlu oldum. Adam sende demeden, üşenmeden de yerine giderek mahallesinin derdiyle dertlenmişti. Ümit ederim bir daha seçilecektir. Böylesine ilgili, takipte olan muhtarlarımızın sayısı artsın dilerim. Vatandaşlar olarak bizlerde talep ve bilgilendirmede bulunursak demakrasimize güç katmış oluruz diyorum.

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
112 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...