logo

29 Eylül 2021

Mıhtar Emmi – Muhtarlık


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli  Okuyucular,

     Kıymetli Can Dostlar;

     Demokrasilerde ilk adım sayabileceğimiz muhtarlık kurumu çok değerlidir. Muhtarlarımız gerçekten seçmenlerin kendi hür iradeleriyle demokrasinin tecelli ettiği bir seçim sistemi sonucu sorumluluk alırlar. Ne demek mi istiyorum ? Çok basit bir şekilde şöyle anlatabilirim.   Hiç bir öndeğerlendirilmeye tabii olmadan kendi talepleri ile seçime girebilirler. Sadece yasanın amir hükümlerine göre

 a- Türk vatandaşı olmak

 b-  son altı aydır seçim bölgesinde yerleşik olmak

 c- Yasanın belirlediği bazı tanımlan suçlara göre hükümlü konumda olmamak

 d- Türkçe okur yazar olmak  yeterlidir.

       Bu onurlu, kutsal görev için herhangi bir partinin ilgili, ilgisiz kişileri tarafından beğenilme veya niteliklendirilmelerine ihtiyaç, gerek yoktur.  Bir ilçe başkanına, bir il başkanına yaranmaları gerekmez. Onların emir komutlarına uymak gibi bir durumla karşılaşmazlar. Sadece kendilerine oy vermiş olan mahallelilerine, köylülerine ve de yasalara karşı sorumludurlar. Mahallelerinin dertleriyle dertlenirler. Dert varsa derman olmaları, çözüm bulmaları gerekir. Seçmenlerinin mutluluğu esastır. Böyle yapmazlarsa bir daha seçilme şansları da olmaz. Birlikte seçildikleri yönetim ekibi ihtiyar heyeti azaları ile ortak hareket ederek görev paylaşımında bulunmaları işlerini kolaylaştırır. Hata yapma, yanlış yapma ihtimalleri azalır.

     Seçim kazanma, kaybetme duyguları olmaz. Seçim hilelerine gerek kalmaz. Seçim barajı derdi yoktur. Daraltılmış bölge, dar bölge gibi bana uygun olsun. Diğerleri kaybetsin. Ben kazanayım diyemezler, demezler.  En demokratik seçim olan DARBÖLGE seçim sistemi ile en fazla oy alan aday kazanmış olur.

      Kendi mahallelerinin haklı taleplerini, isteklerini ilgil üst makamlar Kaymakamlıklara, Belediyeye, ilgili dairelere ileterek çözüme katkı koyarlar. Kurumlar ile vatandaş arasında köprü olurlar. Garip gurebanın hamisi, kimsesizlerin kimsesi olmalıdırlar. Olurlarda zaten….

       Burada bir iki olaydan bahsedeceğim. Geçtiğimiz sıcak günlerde bölgemizdeki mahallelerden birinin mıntıkasında, kesif bir duman çıkışı farkettim.  İsim vermeyeceğim, mıntıkada belirtmeyeceğim. Hemen İnternet sorgulaması ile muhtarın telefonun numarasını buldum. Aradım ulaşamadım. Çalıyor açan yok. Olabilir diyerek yarım saat sonra müteahhit defalar denedim. Maalesef yine cevap veren olmadı. Kendi kendime ben bu muhtara bir daha seçmem, oy vermem dedim. Çünkü arandığında bulunmayan, ulaşılamayan muhtar olmaz. Olmamalı.

     Allahtan keşif duman ürkütücü bir yangın değilmiş. Budanmış Meyve bahçesinin artıkları kontrollü şekilde bertaraf edilmeye çalışılıyormuş. Fakat bir yangın veya tehlikeli bir şey olsaydı ne olurdu bilemiyorum.

      Bir başka olayda ise şöyle oldu. Burada hem isim, hem de mahalleyi vereceğim. Çünkü “ Marifet iltifata tabiidir” derler. Gerçekten iyi ve güzel yapılanları takdir etmek lazım gelir.

     Bölgemizin en güzel köylerinden biri, Alaçam köyünden, kaybolan köy Şadan üzerinden Şevketiye ye geçiyordum. Şevketiye-Sayfiye arası güzelim sıcak asfalt yol bir çalışan tarafından kesiliyordu. Hiç hoşuma gitmedi rahatsız oldum. Hemen hem haberi olması, hem de mukayyet olup, müdahale etmesi için Sayfiye köyümüzün muhtarı Yaşar Kılıç’ı aradım.

     Gördüklerimi kendisine aktardım. Önce bir iki noktada çökmeler olduğunu belirtti. Oralardaki çalışmalardır dedi.

     Bu minval üzerine kanaatimi paylaştım. Keyfi bir uygulamaya benziyor dedim. Sağolsun üşenmemiş, hemen tarif ettiğim lokasyona intikal etmiş. Gerekli tetkik ve takipten sonra tekrar beni aradı. Geniş bir bilgilendirme yaparak,  bana  mahallesinin bir yanlışlık ihtimalini paylaştığım haber verdiğim için teşekkür etti.

     Bence tam sorumlu muhtarlık yapıyor sanırım. Anında müşahade yapıp, ilgilenmesinden, geri dönüş yapmasından mutlu oldum. Adam sende demeden, üşenmeden de yerine giderek mahallesinin derdiyle dertlenmişti. Ümit ederim bir daha seçilecektir. Böylesine ilgili, takipte olan muhtarlarımızın sayısı artsın dilerim. Vatandaşlar olarak bizlerde talep ve bilgilendirmede bulunursak demakrasimize güç katmış oluruz diyorum.

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

     Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
319 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...