logo

MİLLİ SPORCULARIMIZ RİO 2016 YOLUNDA TARİHİ BAŞARILARA İMZA ATIYOR

untitled-2_233_660_360_80_c1
Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından olan Rio 2016 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na katılma süreci bütün hızıyla devam ederken, milli sporcularımız da tarihe geçen başarılara imza atıyor. Rio 2016 yolunda birçok farklı branşta kota alma mücadelesinin devam ettiğini hatırlatan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Rio 2016’ya kota alma sürecinde sporcularımızdan gelen tarihi başarılar, bizleri gelecek adına umutlandırıyor” dedi.

Bakan Kılıç, milli sporcularımızın Rio 2016 sürecinde Türk spor tarihine geçen önemli başarı hikayelerine imza attıklarını, cimnastikten kadın goalball branşına kadar birçok farklı dalda tarihi başarılar kazandıklarını belirterek, “2016 Rio Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için artık az bir zaman kaldı. Bu kritik süreçte sporcularımızdan gelen tarihi başarılar, bizleri gelecek adına umutlandırıyor” diye konuştu. Bakan Çağatay Kılıç, Rio 2016 için şu ana kadar 148 milli sporcunun kota aldığını hatırlatarak şöyle dedi:

“Bu sayının ilerleyen günlerde daha da artacağına inanıyorum. Milli sporcularımız, oldukça yoğun geçen kota takviminde kariyerlerine önemli bir sayfa eklemek için mücadelelerini sürdürüyor. Art arda gelen güzel başarı hikayelerinin, diğer sporcularımız için de ayrı bir motivasyon kaynağı olacağını düşünüyorum. Süreç içinde bu güzel başarı hikayelerinin artacağını ümit ediyorum.”

Viktoria Zeynep Güneş 4 branşta A barajını geçerek bir ilke imza attı

Yüzmede, Rio 2016’ya kota alma sürecinde adından sıkça söz ettiren Viktoria Zeynep Güneş, olimpiyatlara katılma başarısını elde etmesinin yanı sıra kırdığı rekorlarla da adını Türk spor tarihine yazdırdı. Milli yüzücümüz, 100 ve 200 metre kurbağalama ile 200 ve 400 metre karışıkta olimpiyat A barajını geçerek 4 branşta birden kota alan ilk Türk sporcusu oldu.

Eskrimde tarihi olimpiyat kotası

Türk eskriminin son dönemdeki en başarılı isimlerinden İrem Karamete, kariyeri ve Türk eskrimi adına büyük bir başarıya imza attı. Milli sporcumuz Olimpiyat Oyunları’na kota uygulamasının getirilmesinin ardından bu büyük organizasyona katılma başarısını gösteren ilk Türk eskrimcisi unvanını elde etti. Prag’da düzenlenen Rio 2016 Olimpiyat Oyunları Avrupa Kalifikasyon (Eleme) Müsabakaları Bayan Flöre kategorisinde İrem Karamete elde ettiği ikincilikle bu büyük başarıya imza attı. Milli sporcumuz elde ettiği bu sonuçla, Türk eskrim tarihinde Olimpiyat Oyunları’na kota uygulamasının getirilmesinin ardından katılma başarısını gösteren ilk Türk sporcu unvanını elde etti.

Cimnastikte 100 yılı aşan başarı Ferhat Arıcan’dan geldi

Artistik cimnastikte mücadele eden milli sporcu Ferhat Arıcan ise 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını elde ederken Türkiye’nin bu dalda 108 yıllık hasretine son verdi. Türkiye, Ferhat Arıcan’ın tarihi başarısı sonucunda cimnastikte 108 yıl sonra olimpiyatlarda bir erkek sporcuyla temsil edilecek. Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Kota Müsabakaları’nda yarışan milli sporcumuz, yer hareketleri, kulplu beygir, atlama, paralel bar ve barfikste toplam 86,131 puana ulaşarak 11. sırada yer aldı. İlk 24 sporcu arasına giren Ferhat Arıcan, böylece 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na kota aldı ve büyük bir başarıya imza attı.

Ömer Karaevli binicilikte 56 yıllık hasrete son veriyor

Türkiye, binicilikte Ömer Karaevli ile 56 yıl aradan sonra olimpiyatlarda yer alacak. Milli binici Karaevli, katıldığı 75 yarışmada toplam 927,25 puana ulaşarak, engel atlama dalında 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazandı. Binicilikte en son 1960 Roma Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden milli sporcularımız, o zamana kadar bu büyük organizasyona davet edilerek katılmıştı. Ömer Karaevli, engel atlama dalında ülkemizi Rio 2016’da temsil edecek.

İlklerin takımı Golball Kadın Milli Takımı

Olimpiyat Oyunları ile birlikte Paralimpik Oyunları için de büyük bir mücadele veren milli sporcularımız, bu önemli süreci tarihi başarılarla süslüyor. Şu ana kadar toplam 66 milli sporcumuzun kota aldığı Paralimpik Oyunları’nda Kadın Goalball Milli Takımımız Rio 2016 sürecinde bir ilki gerçekleştirdi. 2014 Dünya Şampiyonası’nda kazandığı bronz madalyayla Paralimpik Oyunları’na katılma hakkını elde eden milli takımımız, kadın goalball dalında ülkemizi ilk kez oyunlarda temsil edecek.

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?