logo

19 Ağustos 2021

Milli Takım Kampı, Ciğerlerimiz Yanıyor


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kıymetli Can Dostlar;

     Ülkemizdeki en büyük olimpik buz pateni salonunun ilçemizde olduğunu biliyor muydunuz? An itibarıyla Aday Milli takım kampının 26 Temmuz – 8 Ağustos  tarihleri arası 3 hafta Kestel de olduğunu biliyor muydunuz? Aday millilerin ilçemize geliş gidişlerini gördünüz mü?  İlçemizde konaklama imkanı bulunamadığı İçin Çekirge-Ramada otelde konakladıklarını biliyor musunuz?

     Sabah gelip, Akşam geri bırakılan sporcularımızın maalesef Kestel’den hatıralarına ekleyecebilekleri en ufak bir enstantaneleri, anıları yok. Çünkü, onlar Mandıras çevre yolunu kullanıyorlar, ilçe merkezini kullanamıyorlar. Çünkü, onlar  ilçemizde konaklama imkanı bulamadılar.  Kestel de esnafımızdan en ufak bir ihtiyaçlarını temin etmiyorlar. Soluklanma, istirahat etme şansını ilçemizdeki bir kafeterya veya pastane de kullanmıyorlar. O halde, ilçemize ne katıyorlar?

    Sportif, Ekonomik, Sosyal, Kültürel, Duygusal, Onursal nasıl istifademiz olacak? Bu en büyük tesisin bize nasıl faydası olabilir? Niçin buraya yapılmış acaba? Ne yapmalıyız? Hiç düşündünüz mü? İhtiyaç veya sorumluluk duydunuz mu, duyuyor musunuz ?

     O halde biz onlara gidelim. Örneğin, ilçemiz çocuklarını yarının millileri olmaları için teşvik edelim. Yavrularımızla, evlatlarımızla birlikte salona gidelim, millilerin çalışmalarını izleyelim. Yavrularımız belki motive olurlar. İlgi duyarlar, İlgilenirler, Özenirler, Gerek Artistik buz pateni, gerek buz hokeyi, gerek serbest buz pateni sporları kişiye özgüven kazandırır. İlçemizden çıkaracağımız milli sporcular kendi geleceklerini, yaşıtdaşlarının ufuklarını açarlar. Birbirlerini motive ederler. Çocuklarımızın sosyalleşmeleri hızlanır. İlçede sosyo kültürel gelişmeye katkı olur diye düşünüyorum. 

     Burada bir diğer konuya geçmek isterim. Herkesin çok etkilendiği, derinden üzüldüğü Orman yangınları Bir hafta önce güney bölgelerimizde, öncelikle Manavgat’ta başlayan orman yangınları yüreklerimizi dağladı. Havaların oldukça sıcak, nem oranının çok düşük, rüzgarın sert ve hızlı olması yangınların yıkıcı etkisini derinden yaşattı. Kaybımız çok derin. Günlerce yangınlar kontrol altına alınamadı. Onlarca köyümüz, milyonlarca hektar ormanımız yok oldu. En güzel tatil bölgelerimiz Manavgat, Bodrum, Marmaris vs etkilendi.

     Hükümetimizin yanlış politikaları, liyakatsiz, beceriksiz idareciler elinde kriz yönetimi yangına müdahaleyi geciktirdi. Birde, yeterli ve uygun ekipman olmayışı yangın uçaklarının maalesef devreye sokulamaması tahribatı büyüttü.

     Bir de buna sosyal medyada dönen doğru veya yanlış bilgiler üzüntümüzü katmerli hale getiriyor. Husumet veya taraftarlık duygularımızı şiddetlendiriyor. İktidara karşı kaybettiğimiz güveni hepten bitiriyor. 

      Farkında mısınız Mafya liderinin iddiaları, Afgan mülteciler sorunu, Kıbrıs meselemiz, Kuzey Irak ve Suriye de terörle mücadelemiz, mavi vatan unutuldu. Ve hatta Kanal İstanbul, Erken seçim çağrıları unutuldu. 24 saatimiz Orman yangınları ile doldu. Ciğerlerimiz yanıyor. Hayat pınarlarımız ormanlarımız yok oluyor. Dünyada itibar kaybediyoruz. Turizm destinasyonlarımız ağır yara aldı.  Kaybolan güzelim Ormanlarımızın yeniden oluşması İçin çok bekleyeceğiz.

     Hükümet bu sınavda da beceriksizliğini ispat etti. Hazırlıksız, tedbirsiz, umursamaz olduğunu bütün dünya gördü, Ancak hala bir yetkili, bir ilgili niçin bir yangın söndürme uçak filomuzun hazır ve nazır olmadığını izah edemiyor. Sorumluluk üstlenmiyor, istifa etmiyor.

     Hele hele, Gözlem gezisi yapan Cumhurbaşkanı, dünya liderimizin (!!!) yollarda toplanan mazlum halka çay dağıtması gerçekten tam bir İroni olarak hafızalara kazındı. Bu fatura zor ödenecek. Bu millet bu hesabı ödetir.

     Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Mutlu olun. Sağlıcakla kalın.

Share
430 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KAPİTALİZM

  24 Eylül 2022 Yazarlar

       Kapitalizm kuralına göre, emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek arzı ve sermaye arzı, serbest piyasaya yapılır. Emek talebi ve sermaye talebi, serbest piyasaya yapılır. Emek ve sermaye, sendikalarla örgütlenir. Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde, emek-sermaye bütünlüğüne göre, yerini alır. Siyasi partiler, emek partisi, sermaye partisi ve merkez partisi olduğunu belirtir.      Kapitalizmin bir kuralı da okulda eğitim olur. Avrupa’da kiliselerin dışında ya da yanında ...
 • Hayırlı bir geleceğe vesile olun

  20 Eylül 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bazı konuları sürekli yazmak ve aynı şeyleri tekrarlamak sıkıcı oluyor.  Ama, sürekli yazı konusu ettiğim olgu, hepimizi alakadar eden, hayati öneme sahip  olgu ise, ivedi bir şekilde çözüm bulunmadığı takdirde, çok vahim olaylara vesile olma durumuyla karşılaşma olasılığı varsa, var olan soruna doğa ve insan lehine çözüm bulununcaya kadar ben o meseleyi sürekli gündemde tutmak zorundayım, bu anlamda kendimi sorumlu hissediyorum.       Bugün Türkiye de madd...
 • RAKAMLAR DOĞRU  SÖYLEM YANLIŞ

  19 Eylül 2022 Yazarlar

  Sevgili dostlar geçenlerde iktidardan rekor kırdık diye açıklamalar duyduk yine iyi miktarda gaz mı bulduk diye düşündüm ama o müjde idi rekor değil. Meğer rekor ihracatımızla ilgiliymiş ocak –temmuz 2022 ihracat rakamımız 144 milyar 331 milyon dolar evet bu doğru ve rekor gerçekten sevindirici ayni zamanda ülkemiz adına bunu söylüyorsun da ithalata gelince bir kelime yok aslında orada da bir rekor var ama o söylenmiyor işte yanlış burada peki ithalat rakamımız nedir biz söyleyelim de vatandaş öğrensin yine ocak- temmuz 2022 dönemi 206 milyar ...
 • Amerika’da yollardayım

  19 Eylül 2022 Yazarlar

       Kıymetli Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.       Yazılarımda yerelde kalmak, yerele matuf konuları irdelemek, düşüncelerimi paylaşmak istediğimi biliyorsunuz. Ancak bazen farklı temalara değinmek zorunda oluyorsunuz. Bölgeden uzaklaşınca farklı şeyler de hayal ediyorsunuz. Karşılaştırma yapıyorsunuz. Bende bir müddet için Kestel’den uzaklaşınca, hasbıhalimi paylaşayım istedim. Düşüncelerimi, gördüklerimi yazacağım. Mümkün olduğu kadar kıyaslamalar yapacağım.&...