logo

“Minareye kılıf uydurmayın!”

    Tarıma elverişli topraklarımızın korunması için mücadelesini aralıksız sürdüren Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, farkındalık yaratmak için bu dönemde kendisini ziyarete gelen siyasi parti temsilcilerine, STK’lara ve gittiği yerlerdeki yetkili organlara, 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi kullanımını içeren 20 ve 21. maddeyi içeren dosyayı teslim ediyor.

     Eyüp Kılıç’ın vermiş olduğu dosyanın üst yazısında; “Bölgemizde tarım arazilerinin amacına uygun olmadan parsellenip satışa çıkarılarak, tarım dışı  kullanılır hale geldiği görülmektedir. Tarım arazilerinin bütünlüğüne ilişkin gerekli durumlar 5403 Sayılı Kanun da netleştirilmiş olmasına  rağmen, minareye kılıf uydurmak isteyenler kendilerine bir yol bulmaktadırlar.

     Şöyle ki; Kooperatifleşme ve dernek adı altında satın aldıkları  tarım arazilerini kullanan şahıslar, daha sonra bu  arazileri kooperatife üye şahıslara hisseleri oranında satmaktadırlar.

Tarım arazilerimizin bu şekilde hoyratça kullanarak rant sağlayan şahıslara derhal dur denmeli.

     Bu şahıslar rant sağlayacak diye üretim alanlarımızı feda edemeyiz.Yaşadığımız her türlü

olumsuzluklarda pandemi de olsun, depremde olsun ayakta kalabilmek için tarımın sürdürülebilirliği gereğini hep birlikte gördük.

     Tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine aykırılık durumunda uygulanacak cezalar ve  yükümlülükler kanunla belirlenmiş olup, daha ağır caydırıcı cezaların eklenmesi  temsilcisi olduğumuz üreticilerimiz adına talebimizdir.”yazmakta.

21 Mart 2023 06:12:05Son Güncelleme:
Share
299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?