logo

03 Şubat 2021

MOTİF


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Motif, insanı anlamdan anlama sürükleyen şeydir. Bir şey olur ya da söylenir.  Motifler, insan hayatının manasını artırıp, manaya bağlar. Motif, fiziki ve hukuki kavram özelliği dışında, anlam özelliği taşır.

Olumlu-olumsuz düşünmek, manayla ilgili olur. Yap durumu ile yapma durumu oluşur. Yap durumu, olumlu düşünmeyi içerir. Yapma durumu, olumsuz düşünmeyi içerir. İstek ve yasak bütünlüğü, olumlu-olumsuz bütünlüğü olur. Anlamlı olmak, olumlu olmak anlamı taşır. Olumlu-olumsuz düşünmek bütünlüğü, insan hayatına mana verir. Olumlu ve olumsuz düşünmek: Dünyanın her yanında, aynı inancı aramak olur.

Aşk, olumlu düşünmenin içinde yer alır. İnsan hayatında, her yeni gözlem, daha önceki gözlemlere eklenir. Gözlemler, iç içe geçmiş gibidir. Gözlemler, yapıcı, yaratıcı özellik taşır. Yapmak ve yapıt, olumlu bir tutumla mümkün olur. Her ânın hem anlamlı hem mümkün olması, olumlu düşünmek olur.

Çelişki, zıt iki tarafı içine alan üçüncü bir taraf olur. İki zıt kavram, çelişki oluşturur. Olumlu-olumsuz düşünmek, belli bir durumun içinden çıkmayı istemek anlamına gelir. Sevgi, dünyaya ve gerçeğe yönelimi belirtir.

Erdal İnönü, bilim adamı özelliği ile tanıtıldı. SHP’nin başına getirildi. CHP’nin içinde “Bilim Kurulu” oluşturuldu. Bilim Kurulu, il merkezlerinde de kuruldu. Bilim, bilimsel bilgi: Bilgi felsefesinin içinde, bir bilgi türü olur. Laikliğin içinde, devlet-dünya- bilgisinin içinde yer alır.

SHP’de Erdal İnönü’nün bilim adamı imajı ve CHP’de “Bilim Kurulu” imajı, bir slogan üslubu olur. Bütünü anlatmak gerekir. Bilgi felsefesine göre, diğer bilgi türlerini anlatmak gerekir. Laikliğe göre, dini bilginin ibadet kurallarını anlatmak gerekir.

SHP bilim adamı imajı ile halka hitap etti. CHP, Bilim Kurulu imajı ile halka hitap etti. MHP, ülkücü-maneviyatçı- imajı ile halka hitap etti. Refah Partisi, manevi kalkınma imajı ile halka hitap etti. SHP ile MHP ve Refah Partisi arasında kutuplaşma oluştu. CHP ile MHP ve Refah Partisi arasında kutuplaşma oluştu.

Süleyman Demirel ve Tansu Çiller, “Baba, ana, bacı” unvanlarını kullanarak popülizm yaptılar. Toplumu, bir aile gibi gördüler. Toplum bütün, birey parça özelliği, görmezliğe gelindi. Aile kavramı, ümmet ve millet kavramından önce oluştu. Aile kavramı, ataerkil özellik taşır. Büyüklerin sözü dinlenir. Baba, ana sözü dinlenir. Çocuklara düşünceleri sorulmaz. Çoban-sürü bütünlüğü, benzetmesi yapıldı. Süleyman Demirel, “Çoban Sülü” imajı ile tanıtıldı. Çoban lider, halk sürü olarak görülmek istendi.

Küçük gemi kaptanına, reis denir. Reis, bir lider özelliği taşır. Mafya liderine, reis denir. Reis kelimesi ile ailenin babası kelimeleri, benzerlik gösterir. Reis ve aile babası imajları, popülist özellik taşır. Toplum-birey bütünlüğünde, “ad ve soy ad” söylenir.

Popülizm, toplumun sorunlarını dile getirir ama çözmez. Devamlı sorunlar dile getirilir. Sorunu dile getirmek ve çözmek, bir bütün olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplum-birey bütünlüğü yerine, “aile, ana, baba, çocuklar-kardeşler bütünlüğü” dile getirilir. Kardeşlerim hitabı, popülist özellik taşır.

Slogan üslubu, bütünün bir parçasını yüceltmeye dayanır. Bütünü anlatmak gerekir. Millet bütün, vatandaş parça olur, ifadesini kullanmak gerekir. Toplum bütün, birey parça olur, kuralına uygun olur.

Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, bilgi bütünlüğü olur. Ülkücü-maneviyatçı- ve manevi kalkınma demek, toplumda kutuplaşma yapar. Maneviyat-maddiyat bütünlüğüne göre yaşamak gerekir. (İ. S.)

Share
106 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...