logo

03 Şubat 2021

MOTİF


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Motif, insanı anlamdan anlama sürükleyen şeydir. Bir şey olur ya da söylenir.  Motifler, insan hayatının manasını artırıp, manaya bağlar. Motif, fiziki ve hukuki kavram özelliği dışında, anlam özelliği taşır.

Olumlu-olumsuz düşünmek, manayla ilgili olur. Yap durumu ile yapma durumu oluşur. Yap durumu, olumlu düşünmeyi içerir. Yapma durumu, olumsuz düşünmeyi içerir. İstek ve yasak bütünlüğü, olumlu-olumsuz bütünlüğü olur. Anlamlı olmak, olumlu olmak anlamı taşır. Olumlu-olumsuz düşünmek bütünlüğü, insan hayatına mana verir. Olumlu ve olumsuz düşünmek: Dünyanın her yanında, aynı inancı aramak olur.

Aşk, olumlu düşünmenin içinde yer alır. İnsan hayatında, her yeni gözlem, daha önceki gözlemlere eklenir. Gözlemler, iç içe geçmiş gibidir. Gözlemler, yapıcı, yaratıcı özellik taşır. Yapmak ve yapıt, olumlu bir tutumla mümkün olur. Her ânın hem anlamlı hem mümkün olması, olumlu düşünmek olur.

Çelişki, zıt iki tarafı içine alan üçüncü bir taraf olur. İki zıt kavram, çelişki oluşturur. Olumlu-olumsuz düşünmek, belli bir durumun içinden çıkmayı istemek anlamına gelir. Sevgi, dünyaya ve gerçeğe yönelimi belirtir.

Erdal İnönü, bilim adamı özelliği ile tanıtıldı. SHP’nin başına getirildi. CHP’nin içinde “Bilim Kurulu” oluşturuldu. Bilim Kurulu, il merkezlerinde de kuruldu. Bilim, bilimsel bilgi: Bilgi felsefesinin içinde, bir bilgi türü olur. Laikliğin içinde, devlet-dünya- bilgisinin içinde yer alır.

SHP’de Erdal İnönü’nün bilim adamı imajı ve CHP’de “Bilim Kurulu” imajı, bir slogan üslubu olur. Bütünü anlatmak gerekir. Bilgi felsefesine göre, diğer bilgi türlerini anlatmak gerekir. Laikliğe göre, dini bilginin ibadet kurallarını anlatmak gerekir.

SHP bilim adamı imajı ile halka hitap etti. CHP, Bilim Kurulu imajı ile halka hitap etti. MHP, ülkücü-maneviyatçı- imajı ile halka hitap etti. Refah Partisi, manevi kalkınma imajı ile halka hitap etti. SHP ile MHP ve Refah Partisi arasında kutuplaşma oluştu. CHP ile MHP ve Refah Partisi arasında kutuplaşma oluştu.

Süleyman Demirel ve Tansu Çiller, “Baba, ana, bacı” unvanlarını kullanarak popülizm yaptılar. Toplumu, bir aile gibi gördüler. Toplum bütün, birey parça özelliği, görmezliğe gelindi. Aile kavramı, ümmet ve millet kavramından önce oluştu. Aile kavramı, ataerkil özellik taşır. Büyüklerin sözü dinlenir. Baba, ana sözü dinlenir. Çocuklara düşünceleri sorulmaz. Çoban-sürü bütünlüğü, benzetmesi yapıldı. Süleyman Demirel, “Çoban Sülü” imajı ile tanıtıldı. Çoban lider, halk sürü olarak görülmek istendi.

Küçük gemi kaptanına, reis denir. Reis, bir lider özelliği taşır. Mafya liderine, reis denir. Reis kelimesi ile ailenin babası kelimeleri, benzerlik gösterir. Reis ve aile babası imajları, popülist özellik taşır. Toplum-birey bütünlüğünde, “ad ve soy ad” söylenir.

Popülizm, toplumun sorunlarını dile getirir ama çözmez. Devamlı sorunlar dile getirilir. Sorunu dile getirmek ve çözmek, bir bütün olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplum-birey bütünlüğü yerine, “aile, ana, baba, çocuklar-kardeşler bütünlüğü” dile getirilir. Kardeşlerim hitabı, popülist özellik taşır.

Slogan üslubu, bütünün bir parçasını yüceltmeye dayanır. Bütünü anlatmak gerekir. Millet bütün, vatandaş parça olur, ifadesini kullanmak gerekir. Toplum bütün, birey parça olur, kuralına uygun olur.

Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, bilgi bütünlüğü olur. Ülkücü-maneviyatçı- ve manevi kalkınma demek, toplumda kutuplaşma yapar. Maneviyat-maddiyat bütünlüğüne göre yaşamak gerekir. (İ. S.)

Share
382 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...