logo

03 Şubat 2021

MOTİF


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Motif, insanı anlamdan anlama sürükleyen şeydir. Bir şey olur ya da söylenir.  Motifler, insan hayatının manasını artırıp, manaya bağlar. Motif, fiziki ve hukuki kavram özelliği dışında, anlam özelliği taşır.

Olumlu-olumsuz düşünmek, manayla ilgili olur. Yap durumu ile yapma durumu oluşur. Yap durumu, olumlu düşünmeyi içerir. Yapma durumu, olumsuz düşünmeyi içerir. İstek ve yasak bütünlüğü, olumlu-olumsuz bütünlüğü olur. Anlamlı olmak, olumlu olmak anlamı taşır. Olumlu-olumsuz düşünmek bütünlüğü, insan hayatına mana verir. Olumlu ve olumsuz düşünmek: Dünyanın her yanında, aynı inancı aramak olur.

Aşk, olumlu düşünmenin içinde yer alır. İnsan hayatında, her yeni gözlem, daha önceki gözlemlere eklenir. Gözlemler, iç içe geçmiş gibidir. Gözlemler, yapıcı, yaratıcı özellik taşır. Yapmak ve yapıt, olumlu bir tutumla mümkün olur. Her ânın hem anlamlı hem mümkün olması, olumlu düşünmek olur.

Çelişki, zıt iki tarafı içine alan üçüncü bir taraf olur. İki zıt kavram, çelişki oluşturur. Olumlu-olumsuz düşünmek, belli bir durumun içinden çıkmayı istemek anlamına gelir. Sevgi, dünyaya ve gerçeğe yönelimi belirtir.

Erdal İnönü, bilim adamı özelliği ile tanıtıldı. SHP’nin başına getirildi. CHP’nin içinde “Bilim Kurulu” oluşturuldu. Bilim Kurulu, il merkezlerinde de kuruldu. Bilim, bilimsel bilgi: Bilgi felsefesinin içinde, bir bilgi türü olur. Laikliğin içinde, devlet-dünya- bilgisinin içinde yer alır.

SHP’de Erdal İnönü’nün bilim adamı imajı ve CHP’de “Bilim Kurulu” imajı, bir slogan üslubu olur. Bütünü anlatmak gerekir. Bilgi felsefesine göre, diğer bilgi türlerini anlatmak gerekir. Laikliğe göre, dini bilginin ibadet kurallarını anlatmak gerekir.

SHP bilim adamı imajı ile halka hitap etti. CHP, Bilim Kurulu imajı ile halka hitap etti. MHP, ülkücü-maneviyatçı- imajı ile halka hitap etti. Refah Partisi, manevi kalkınma imajı ile halka hitap etti. SHP ile MHP ve Refah Partisi arasında kutuplaşma oluştu. CHP ile MHP ve Refah Partisi arasında kutuplaşma oluştu.

Süleyman Demirel ve Tansu Çiller, “Baba, ana, bacı” unvanlarını kullanarak popülizm yaptılar. Toplumu, bir aile gibi gördüler. Toplum bütün, birey parça özelliği, görmezliğe gelindi. Aile kavramı, ümmet ve millet kavramından önce oluştu. Aile kavramı, ataerkil özellik taşır. Büyüklerin sözü dinlenir. Baba, ana sözü dinlenir. Çocuklara düşünceleri sorulmaz. Çoban-sürü bütünlüğü, benzetmesi yapıldı. Süleyman Demirel, “Çoban Sülü” imajı ile tanıtıldı. Çoban lider, halk sürü olarak görülmek istendi.

Küçük gemi kaptanına, reis denir. Reis, bir lider özelliği taşır. Mafya liderine, reis denir. Reis kelimesi ile ailenin babası kelimeleri, benzerlik gösterir. Reis ve aile babası imajları, popülist özellik taşır. Toplum-birey bütünlüğünde, “ad ve soy ad” söylenir.

Popülizm, toplumun sorunlarını dile getirir ama çözmez. Devamlı sorunlar dile getirilir. Sorunu dile getirmek ve çözmek, bir bütün olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplum-birey bütünlüğü yerine, “aile, ana, baba, çocuklar-kardeşler bütünlüğü” dile getirilir. Kardeşlerim hitabı, popülist özellik taşır.

Slogan üslubu, bütünün bir parçasını yüceltmeye dayanır. Bütünü anlatmak gerekir. Millet bütün, vatandaş parça olur, ifadesini kullanmak gerekir. Toplum bütün, birey parça olur, kuralına uygun olur.

Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, bilgi bütünlüğü olur. Ülkücü-maneviyatçı- ve manevi kalkınma demek, toplumda kutuplaşma yapar. Maneviyat-maddiyat bütünlüğüne göre yaşamak gerekir. (İ. S.)

Share
213 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...