logo

30 Ekim 2021

Muhtar Derviş


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kıymetli Okuyucular,

     Değerli Can Dostlar;

     Bugün önemli bir gün. Sayfalar dolusu yazı yazılması gereken, yazı yazılabilecek bir alan. 99 yıllık Cumhuriyetimizin ilan edildiği çok önemli, değerli bir gün, bugün.

     Ancak, bu kadarla iktifa edeceğim. Çünkü, ben genel konulardan ziyade Yerel de gördüklerimi, yaşadıklarımı, düşünce ve yorumlarımı yazmak arzu ediyorum. Öyle de yapıyorum. Yani bence yerelleşme, mesela,  her birey komşusuyla iyi ilişkiler kurmalı, hakkına değer vermeli.  Onun kalkınması, zenginleşmesi, sosyal kültürel gelişimi için imkanlarını kullanmalıdır. Komşusunu korumalı, saygı duymalıdır. Kul hakkı da bu değil midir? Ben yerel gelişme ve kalkınmanın önemine inanıyorum. diyor başlığıma, Muhtar Derviş’e dönüyorum.

     Geçen yazılarımdan birinde, “Mıhtar emmi, Muhtarlık” başlıklı yazımda bahsettim. Muhtarlık çok değerlidir, önemli bir kurumdur. Demokrasinin ilk adımıdır. Kimseye bağlı değildir. Bağımsızdırlar. Mutlaka kişisel tercihleri vardır ancak yansıtmazlar. İstişare kültürüne uygun olarak mahallelerine, mukimlerine hizmet verirler. Problem çözer, dert bitirirler.

     Kestel ilçemizde isimleri hafızalarımıza kazınmış efsane muhtarlarımız da varolmuşlar. İsimleri çok önemli değil hatırlamamız yeterli. Ebediyete intikal edenleri rahmetle analım. Hayatta olanlara da hayırlı, sağlıklı ömürler dileyelim. Benim yakınen tanıdıklarımdan Vani Mehmet mahallesi eski muhtarı Naim Demircan’ı, hakeza Ahmet Vefik paşa mahallesi eski muhtarı Fehim Dallı’yı hatırlatmazsam olmaz derim. Yerlerini bıraktıkları genç arkadaşlarım Şu anki muhtarlarımız Cengiz Ala’ya ve Tuncay Özel’e de hizmetlerinde başarılar diliyorum. Geride kalan diğer otuz iki muhtarımızın da seçilmiş şahsiyetler oldukları malumdur. Her biri özeldir, nitelikli kişilerdir.

      Geçenlerde 7 Ekim Perşembe sabahı erkenden 07:4 5- 08:00 sularında tarımsal alış veriş için Kurtuluş caddesine ulaştım. Gördüğüm manzara benim için oldukça etkileyici idi. Hava güzel ve güneş bütün ılıklığı ile yansıyordu. Bizim DERVİŞ muhtar hayran olduğum sorumluluk duygusu ve temizlik aşkıyla Muhtarlık Ofisi’nin çekiciliğini artırıyordu. Adeta “herkes kapısın önünü temizlese, ilçe tertemiz olur” vecizesini ispat ediyordu. Bende o anı fotoğraflayarak sizlere iletmem gereğini hissettim.

      Marifet iltifata tabiidir. Kalenin seçenleri adına kendisini, DERVİŞ Muhtarımızı tebrik ediyorum. Takdir ve hem de teşekkür ediyorum.

     Kendisi  dördüncü dönem boşuna seçilmemiştir. Tanıdığım kadarıyla kayıt kuyuta riayet eder. Şeffaf çalışır. Ona yönelteceğiniz her soruna dikkatle eğilir, çözüm arar. Mahallelilerinin bütün dert ve ihtiyaçlarına çözüm üretmek onun mutluluk kaynağıdır.

      Kendisine uğrayan her kişiye izzet ve ikramda bulunur. Derdini dinler, işini takip eder. Heyeti ile çok iyi istişarede, meşverette bulunur.

      Bende kendisini ziyaretten onur duyarım. Sohbetinden, mahallelinin çözüme kavuşturulan isteklerini veya çalışmalarından anlattıklarını kulak misafiri olarak keyifle dinledim.

      Ancak, şunun bilinmesini arzu ederim. Geleceğimiz olan çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmeleri, daha iyi yetişmeleri DERVİŞ muhtarın en önemli derdidir. Bu yüzden mahallesindeki okullarımızın fiziki ihtiyaçları için çalmadık kapı bırakmaz. Öğretmen arkadaşlarla iyi bir diyalog köprüsü ile velileri buluşturur. Eğitimin, insan yetiştirmenin ne kadar kıymetli, önemli olduğunun farkındadır, bilincindedir.

     Ben kendisinin önümüzdeki seçimlerde tekrar başarılı olacağına inanıyorum. Şimdiden bunu ifade etmek şık değil belki. Ama, ben buna inanıyorum. DERVİŞ muhtarın rekora doğru yürüyüşünü inşaallah birlikte göreceğiz.

      Cumhuriyet bayramınızı tekraren kalbi duygularımla kutluyorum.

      Gününüz neşeli bereketli geçsin

      Sağlıcakla kalın.  Mutlu  olun.

Share
246 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...