logo

30 Ekim 2021

Muhtar Derviş


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kıymetli Okuyucular,

     Değerli Can Dostlar;

     Bugün önemli bir gün. Sayfalar dolusu yazı yazılması gereken, yazı yazılabilecek bir alan. 99 yıllık Cumhuriyetimizin ilan edildiği çok önemli, değerli bir gün, bugün.

     Ancak, bu kadarla iktifa edeceğim. Çünkü, ben genel konulardan ziyade Yerel de gördüklerimi, yaşadıklarımı, düşünce ve yorumlarımı yazmak arzu ediyorum. Öyle de yapıyorum. Yani bence yerelleşme, mesela,  her birey komşusuyla iyi ilişkiler kurmalı, hakkına değer vermeli.  Onun kalkınması, zenginleşmesi, sosyal kültürel gelişimi için imkanlarını kullanmalıdır. Komşusunu korumalı, saygı duymalıdır. Kul hakkı da bu değil midir? Ben yerel gelişme ve kalkınmanın önemine inanıyorum. diyor başlığıma, Muhtar Derviş’e dönüyorum.

     Geçen yazılarımdan birinde, “Mıhtar emmi, Muhtarlık” başlıklı yazımda bahsettim. Muhtarlık çok değerlidir, önemli bir kurumdur. Demokrasinin ilk adımıdır. Kimseye bağlı değildir. Bağımsızdırlar. Mutlaka kişisel tercihleri vardır ancak yansıtmazlar. İstişare kültürüne uygun olarak mahallelerine, mukimlerine hizmet verirler. Problem çözer, dert bitirirler.

     Kestel ilçemizde isimleri hafızalarımıza kazınmış efsane muhtarlarımız da varolmuşlar. İsimleri çok önemli değil hatırlamamız yeterli. Ebediyete intikal edenleri rahmetle analım. Hayatta olanlara da hayırlı, sağlıklı ömürler dileyelim. Benim yakınen tanıdıklarımdan Vani Mehmet mahallesi eski muhtarı Naim Demircan’ı, hakeza Ahmet Vefik paşa mahallesi eski muhtarı Fehim Dallı’yı hatırlatmazsam olmaz derim. Yerlerini bıraktıkları genç arkadaşlarım Şu anki muhtarlarımız Cengiz Ala’ya ve Tuncay Özel’e de hizmetlerinde başarılar diliyorum. Geride kalan diğer otuz iki muhtarımızın da seçilmiş şahsiyetler oldukları malumdur. Her biri özeldir, nitelikli kişilerdir.

      Geçenlerde 7 Ekim Perşembe sabahı erkenden 07:4 5- 08:00 sularında tarımsal alış veriş için Kurtuluş caddesine ulaştım. Gördüğüm manzara benim için oldukça etkileyici idi. Hava güzel ve güneş bütün ılıklığı ile yansıyordu. Bizim DERVİŞ muhtar hayran olduğum sorumluluk duygusu ve temizlik aşkıyla Muhtarlık Ofisi’nin çekiciliğini artırıyordu. Adeta “herkes kapısın önünü temizlese, ilçe tertemiz olur” vecizesini ispat ediyordu. Bende o anı fotoğraflayarak sizlere iletmem gereğini hissettim.

      Marifet iltifata tabiidir. Kalenin seçenleri adına kendisini, DERVİŞ Muhtarımızı tebrik ediyorum. Takdir ve hem de teşekkür ediyorum.

     Kendisi  dördüncü dönem boşuna seçilmemiştir. Tanıdığım kadarıyla kayıt kuyuta riayet eder. Şeffaf çalışır. Ona yönelteceğiniz her soruna dikkatle eğilir, çözüm arar. Mahallelilerinin bütün dert ve ihtiyaçlarına çözüm üretmek onun mutluluk kaynağıdır.

      Kendisine uğrayan her kişiye izzet ve ikramda bulunur. Derdini dinler, işini takip eder. Heyeti ile çok iyi istişarede, meşverette bulunur.

      Bende kendisini ziyaretten onur duyarım. Sohbetinden, mahallelinin çözüme kavuşturulan isteklerini veya çalışmalarından anlattıklarını kulak misafiri olarak keyifle dinledim.

      Ancak, şunun bilinmesini arzu ederim. Geleceğimiz olan çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmeleri, daha iyi yetişmeleri DERVİŞ muhtarın en önemli derdidir. Bu yüzden mahallesindeki okullarımızın fiziki ihtiyaçları için çalmadık kapı bırakmaz. Öğretmen arkadaşlarla iyi bir diyalog köprüsü ile velileri buluşturur. Eğitimin, insan yetiştirmenin ne kadar kıymetli, önemli olduğunun farkındadır, bilincindedir.

     Ben kendisinin önümüzdeki seçimlerde tekrar başarılı olacağına inanıyorum. Şimdiden bunu ifade etmek şık değil belki. Ama, ben buna inanıyorum. DERVİŞ muhtarın rekora doğru yürüyüşünü inşaallah birlikte göreceğiz.

      Cumhuriyet bayramınızı tekraren kalbi duygularımla kutluyorum.

      Gününüz neşeli bereketli geçsin

      Sağlıcakla kalın.  Mutlu  olun.

Share
784 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...