logo

MURADİYE ŞİŞE SUYUNDA ‘İNCE HİLE’

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl faaliyete başlayan içme suyu şişeleme fabrikasında içme suyu kalitesi, tadı ve minarel değerini yükselmek için kullanımı yasak olan filtreleme sistemini kurduğu ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, tadından dolayı zarar eden fabrikayı elden çıkarmak için bu yola başvurulduğunu açıkladı.

Uludağ’ın yamaçlarında bulunan Kestel’in Gözede mevkiinde yaptırılan Su Şişeleme Fabrikası’nda üretime başlayan Büyükşehir Belediyesi, bu suyu Muradiye markasıyla piyasaya sürdü. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, kuruluş maliyeti ve yanlış kaynak tercihinden dolayı tadının tutmaması gibi nedenlerle açılışı bile geciktirilen su tesisinde hem de belediye eliyle hile yapıldığını iddia etti.

CHP’li Sarıbal, görevden alınan Bursa Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Recep Altepe döneminde yapılan ve Muradiye Su markasıyla piyasaya sürülen Su Şişeleme Fabrikası’nın zarar etmesi nedeniyle, göreve getirilen yeni başkan Alinur Aktaş tarafından, elden çıkarılmak için her yolun denendiğini söyledi.

Sarıbal, sözlerini şöyle sürdürdü ; ‘”Çünkü başta ulaşım olmak üzere yatırım fakiri olan Bursa’da Büyükşehir Belediyesi asli işlerini yapmak yerine stadyum yaptı. Dönerci, köfteci açarak esnafa rakip oldu. 3 milyara yaklaşan bütçesine rağmen Bursa Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en borçlu belediyesi sıralamasında en üste yer alıyor. Su içme fabrikasının da birilerine rant sağlamak amacıyla yapıldığı ortada. Başta benzeri tesislerin çok çok üzerinde bir maliyetle yapıldı. Kaynak suyunun değerlerinin uygun olmamasına rağmen yine sondaj yapıldı. Uzun süre tadı tutturulamadı. İlk piyasaya sürülen şişe sular raflarda kaldığı için bir süre üretim durdu. Gizli gizli planlanan yeni kaynak arayışları da maliyet nedeniyle sonuç vermedi. Ve sonuçta yeni başkan kucağında bulduğu sorunu satarak çözmeye çalışıyor. Ancak bu haliyle devretmesi mümkün olmadığı için içme suyu tesislerinde kullanımı yasak olan, suyun tadını değiştiren ve inceltme işlemi denilen sistemi kurdular.”

Fotoğraflarda her şeyin ortada olduğunu ifade eden Orhan Sarıbal, bu iddiaları çürütecek olan adresin Bursa Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirterek, “Kamuoyuna açıklama yapmak zorundalar. İl Sağlık Müdürlüğü’nü de göreve davet ediyorum. Bu tesisi denetleyin. Bu sistem başka markaların tesislerinde var mı? Yoksa neden belediyeye göz yumuluyor” dedi.

Share
1140 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?