logo

18 Ocak 2021

MUTLU OLMAK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir.

Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur. Birey, topluma karşı sorumlu olur.

İnsanlar, davranış için, iki tür bilgi oluşturur. Birincisi, idealist davranışı belirten bilgi oluşturur. İkincisi, doğayı inceleyip, doğa kurallarına göre davranış için, bilgi oluşturur. Sevap-günah, helâl-haram ayrımını anlatan kelimeler, idealist davranışı belirtir. Su içmek, yemek-yemek, yıkanmak doğa kuralına göre oluşturulan bilgiye göre davranışlar, materyalist özellik taşır.

En büyük engel, sevgisizlik olur. Sevdiğimiz insanların sevgisini hissetmek, hayatımızı aydınlatan güneşe benzer. Toplum-birey bütünlüğünde, sağduyu kavramı kullanılır. Toplumun kabul ettiği düşünce ve davranışlara, sağduyu denir.

İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde mutlu olur. “Herkese içindeki iyilik kadar, iyi bir hayat dilerim” sözü, insan için bir ölçü olur.

Tiyatro izlemek, bir davranış kuralıdır. Tiyatro izlerken sessiz olunur. Seyirci, oyuncuları alkışlar. Yiyecek, içecek olmaz. Gülümseriz. Gözlerimizin içi güler. Tiyatro, insanı, insana anlatır. Mutlu olmak için, gülümsemek yeterli olur.

Bütün kavramına göre, Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Her şey, Allah rızası için yapılır. Her şey, toplum için yapılır. Allah-kul, toplum-birey bütünlüğü, insana farklı aitlik duygusu verir. Allah düşüncesi ile kul, Allah’a ait ve Allah’ın parçası olur. Toplum düşüncesi ile birey, topluma ait ve toplumun parçası olur.

Dini bilgi ile Allah rızası için yardım yapılır. Fitre, zekât, sadaka kişisel olarak yardım verilir. Devlet-dünya- bilgisi ile vergi ve sigorta gelirlerinden faydalanılarak, kurumsal olarak yardım verilir. Kurumsal örgütlenme, kalıcı olur.

Kitabın sayfalarını çevirip okumak, teorik bilgi öğretir. İnsanı, deney-araştırma ile incelemek gerekir. Kadının yumurtası olduğunu, tıp bilgisi 1826 buldu. Deney-araştırma yaparak buldu. Erkeğin, üremenin etkeni olduğu bilgisi, sona erdi.

İnsan, alet yapan bir canlıdır. Uzaktan bakmak, yakından bakmak, gözlem yapmaktır. Deney-araştırma yapmak alet ile olur. Alet, deney-araştırma yapmak imkânı sunar. Alet ile deneyi-araştırmayı öğreniriz. Davranışı gözlemlemek, insanı tanımamız için bir araç olur. Alet yapmak, modernlik olur.

Share
114 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...