logo

18 Ocak 2021

MUTLU OLMAK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir.

Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur. Birey, topluma karşı sorumlu olur.

İnsanlar, davranış için, iki tür bilgi oluşturur. Birincisi, idealist davranışı belirten bilgi oluşturur. İkincisi, doğayı inceleyip, doğa kurallarına göre davranış için, bilgi oluşturur. Sevap-günah, helâl-haram ayrımını anlatan kelimeler, idealist davranışı belirtir. Su içmek, yemek-yemek, yıkanmak doğa kuralına göre oluşturulan bilgiye göre davranışlar, materyalist özellik taşır.

En büyük engel, sevgisizlik olur. Sevdiğimiz insanların sevgisini hissetmek, hayatımızı aydınlatan güneşe benzer. Toplum-birey bütünlüğünde, sağduyu kavramı kullanılır. Toplumun kabul ettiği düşünce ve davranışlara, sağduyu denir.

İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde mutlu olur. “Herkese içindeki iyilik kadar, iyi bir hayat dilerim” sözü, insan için bir ölçü olur.

Tiyatro izlemek, bir davranış kuralıdır. Tiyatro izlerken sessiz olunur. Seyirci, oyuncuları alkışlar. Yiyecek, içecek olmaz. Gülümseriz. Gözlerimizin içi güler. Tiyatro, insanı, insana anlatır. Mutlu olmak için, gülümsemek yeterli olur.

Bütün kavramına göre, Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Her şey, Allah rızası için yapılır. Her şey, toplum için yapılır. Allah-kul, toplum-birey bütünlüğü, insana farklı aitlik duygusu verir. Allah düşüncesi ile kul, Allah’a ait ve Allah’ın parçası olur. Toplum düşüncesi ile birey, topluma ait ve toplumun parçası olur.

Dini bilgi ile Allah rızası için yardım yapılır. Fitre, zekât, sadaka kişisel olarak yardım verilir. Devlet-dünya- bilgisi ile vergi ve sigorta gelirlerinden faydalanılarak, kurumsal olarak yardım verilir. Kurumsal örgütlenme, kalıcı olur.

Kitabın sayfalarını çevirip okumak, teorik bilgi öğretir. İnsanı, deney-araştırma ile incelemek gerekir. Kadının yumurtası olduğunu, tıp bilgisi 1826 buldu. Deney-araştırma yaparak buldu. Erkeğin, üremenin etkeni olduğu bilgisi, sona erdi.

İnsan, alet yapan bir canlıdır. Uzaktan bakmak, yakından bakmak, gözlem yapmaktır. Deney-araştırma yapmak alet ile olur. Alet, deney-araştırma yapmak imkânı sunar. Alet ile deneyi-araştırmayı öğreniriz. Davranışı gözlemlemek, insanı tanımamız için bir araç olur. Alet yapmak, modernlik olur.

Share
145 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...