logo

18 Ocak 2021

MUTLU OLMAK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir.

Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur. Birey, topluma karşı sorumlu olur.

İnsanlar, davranış için, iki tür bilgi oluşturur. Birincisi, idealist davranışı belirten bilgi oluşturur. İkincisi, doğayı inceleyip, doğa kurallarına göre davranış için, bilgi oluşturur. Sevap-günah, helâl-haram ayrımını anlatan kelimeler, idealist davranışı belirtir. Su içmek, yemek-yemek, yıkanmak doğa kuralına göre oluşturulan bilgiye göre davranışlar, materyalist özellik taşır.

En büyük engel, sevgisizlik olur. Sevdiğimiz insanların sevgisini hissetmek, hayatımızı aydınlatan güneşe benzer. Toplum-birey bütünlüğünde, sağduyu kavramı kullanılır. Toplumun kabul ettiği düşünce ve davranışlara, sağduyu denir.

İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde mutlu olur. “Herkese içindeki iyilik kadar, iyi bir hayat dilerim” sözü, insan için bir ölçü olur.

Tiyatro izlemek, bir davranış kuralıdır. Tiyatro izlerken sessiz olunur. Seyirci, oyuncuları alkışlar. Yiyecek, içecek olmaz. Gülümseriz. Gözlerimizin içi güler. Tiyatro, insanı, insana anlatır. Mutlu olmak için, gülümsemek yeterli olur.

Bütün kavramına göre, Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Her şey, Allah rızası için yapılır. Her şey, toplum için yapılır. Allah-kul, toplum-birey bütünlüğü, insana farklı aitlik duygusu verir. Allah düşüncesi ile kul, Allah’a ait ve Allah’ın parçası olur. Toplum düşüncesi ile birey, topluma ait ve toplumun parçası olur.

Dini bilgi ile Allah rızası için yardım yapılır. Fitre, zekât, sadaka kişisel olarak yardım verilir. Devlet-dünya- bilgisi ile vergi ve sigorta gelirlerinden faydalanılarak, kurumsal olarak yardım verilir. Kurumsal örgütlenme, kalıcı olur.

Kitabın sayfalarını çevirip okumak, teorik bilgi öğretir. İnsanı, deney-araştırma ile incelemek gerekir. Kadının yumurtası olduğunu, tıp bilgisi 1826 buldu. Deney-araştırma yaparak buldu. Erkeğin, üremenin etkeni olduğu bilgisi, sona erdi.

İnsan, alet yapan bir canlıdır. Uzaktan bakmak, yakından bakmak, gözlem yapmaktır. Deney-araştırma yapmak alet ile olur. Alet, deney-araştırma yapmak imkânı sunar. Alet ile deneyi-araştırmayı öğreniriz. Davranışı gözlemlemek, insanı tanımamız için bir araç olur. Alet yapmak, modernlik olur.

Share
181 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...