logo

18 Ocak 2021

MUTLU OLMAK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir.

Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur. Birey, topluma karşı sorumlu olur.

İnsanlar, davranış için, iki tür bilgi oluşturur. Birincisi, idealist davranışı belirten bilgi oluşturur. İkincisi, doğayı inceleyip, doğa kurallarına göre davranış için, bilgi oluşturur. Sevap-günah, helâl-haram ayrımını anlatan kelimeler, idealist davranışı belirtir. Su içmek, yemek-yemek, yıkanmak doğa kuralına göre oluşturulan bilgiye göre davranışlar, materyalist özellik taşır.

En büyük engel, sevgisizlik olur. Sevdiğimiz insanların sevgisini hissetmek, hayatımızı aydınlatan güneşe benzer. Toplum-birey bütünlüğünde, sağduyu kavramı kullanılır. Toplumun kabul ettiği düşünce ve davranışlara, sağduyu denir.

İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde mutlu olur. “Herkese içindeki iyilik kadar, iyi bir hayat dilerim” sözü, insan için bir ölçü olur.

Tiyatro izlemek, bir davranış kuralıdır. Tiyatro izlerken sessiz olunur. Seyirci, oyuncuları alkışlar. Yiyecek, içecek olmaz. Gülümseriz. Gözlerimizin içi güler. Tiyatro, insanı, insana anlatır. Mutlu olmak için, gülümsemek yeterli olur.

Bütün kavramına göre, Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Her şey, Allah rızası için yapılır. Her şey, toplum için yapılır. Allah-kul, toplum-birey bütünlüğü, insana farklı aitlik duygusu verir. Allah düşüncesi ile kul, Allah’a ait ve Allah’ın parçası olur. Toplum düşüncesi ile birey, topluma ait ve toplumun parçası olur.

Dini bilgi ile Allah rızası için yardım yapılır. Fitre, zekât, sadaka kişisel olarak yardım verilir. Devlet-dünya- bilgisi ile vergi ve sigorta gelirlerinden faydalanılarak, kurumsal olarak yardım verilir. Kurumsal örgütlenme, kalıcı olur.

Kitabın sayfalarını çevirip okumak, teorik bilgi öğretir. İnsanı, deney-araştırma ile incelemek gerekir. Kadının yumurtası olduğunu, tıp bilgisi 1826 buldu. Deney-araştırma yaparak buldu. Erkeğin, üremenin etkeni olduğu bilgisi, sona erdi.

İnsan, alet yapan bir canlıdır. Uzaktan bakmak, yakından bakmak, gözlem yapmaktır. Deney-araştırma yapmak alet ile olur. Alet, deney-araştırma yapmak imkânı sunar. Alet ile deneyi-araştırmayı öğreniriz. Davranışı gözlemlemek, insanı tanımamız için bir araç olur. Alet yapmak, modernlik olur.

Share
84 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ORTAK PAYDA

  05 Mart 2021 Yazarlar

         Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.      Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimeler...
 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...