logo

31 Mayıs 2021

NE oluyor NELER oluyor


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas  Dostlar;

      Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz. 

     İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.

     Toplumsal bir travma yaşanıyor. 

      Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin olan ülke ve toplumlarda veya bireylerde, bazı arzular istekler yapılabildiği için, çarpıcı görünmüyordur. Bizim gibi ekonomik sıkıntıların, işsizliğin çok olduğu, hükümetlerin güçlü destekler veremediği, yapamadığı ülkelerde dramlar yaşanıyor. 

     Ancak bilinsin ki, her yönden müthiş bir değişim, dönüşüm fırtınaları esiyor, estiriliyor. Herkesin öz muhasebesini yaptığına, huzur aradığına şahitim. Aciz ve çaresiz oluğumuzu sanıyorum hepimiz kabulleniyoruz. 

       Dünya ve İnsanlık ağır bir sınavdan geçiyor. Ne  oluyor? Nasıl olmalıdır? Ne  yapılmalı şaşırdık. Bir kısmımız çok hassas. Bir kısmımız umursamaz, duyarsız. Yoksulluk, yolsuzluk, adam kayırmacılık, adaletsizlik gibi Kronik sorunlarımızı çözemiyoruz. Çare üretemiyoruz.  Pandemi tedbirlerine rağmen Korona hastalığını bile yönetemiyoruz, yenemiyoruz. 

      Bireysel bölgesel anlamda düşünürsek te… Ekonomik sıkıntılar, Çocuklarımızın eğitimi, işsizlik, aile içi zorluklar, gelecek kaygısı, belirsizlik, güven kaybı, siyasi çekişmeler, vs vs, hepimizin ortak derdi. Bu dertler çözülemez ise işimiz hayli  zor. 

      Diğer yandan PKK terör belası, Suriye’de ki kaotik yapı, Doğu Akdeniz’in paylaşılamayan zenginliği, Dünya ve AB ile ilişkilerimiz her gün sırtımıza yükleniyor. 

    Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı sebepler, Deprem kuşağında olduğumuz gerçeği,  uygulanamayan plansız gelişme, sağlıksız şehirleşme, artan trafik yükü, gittikçe hızlanan yaşam tarzımız her birimizi bunaltan unsurlardır. 

      Hal böyle iken hükümetteki yöneticilerimiz bir suç örgütü liderinin iddiaları karşısında sus pus oldular. Öyle anlaşılıyor ki birde birlikte yolsuzluklara bulaşmışlar. Suç ortağı olmuşlar. Savcılarımız gerekli işlemi başlatıp tarafların iddialarını araştıramıyorlar. Vahim iddialar umalım doğru çıkmasın. Korkarım Dünya bu iddialara bağlı olarak uyuşturucu yüzünden bizi sıkıştıracak. İlişkilerimizi mercek altına almış vaziyette bizi izliyor.

      Karamsar bir tablo çizdiğimin farkındayım. Ama inanın dostlar gerçekler bence böyle. Herbirimiz bu durumdan sorumluyuz. Kendi kendimize eziyet etmekte mahir bir toplumuz. Ne kanun tanıyoruz, ne sorumluluk alıyoruz. Bize söylenenleri değil, gönlümüzün arzu ettiğini, aklımıza eseni yapıyoruz. Ne kul hakkı biliyoruz. Ne helal haram tanıyoruz. Ne de örf ve adetlere özen gösteriyoruz. Vicdan denilen görünmez terazi şaşmaz. Yeter ki, onun sesini içten duyalım, hissedelim, uygulayalım. İşte o zaman rahat ederiz, huzur buluruz. Mutlu oluruz. 

      Hukuk ve adaletin olmadığı, hakkın gasp edildiği, yoksulun güçsüzün ezildiği , taraftarın kayırıldığı, liyakat ve bilginin önemsenmediği, Devletimizin kurumlarında Nepotizm yapıldığı,devlet imkanlarının peşkeş çekildiğinde hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Haksız mıyım?

      Yok eğer haklıysam yarından itibaren kimin ayağına bastıysanız  “Özür” dileyebilmeli. Kimin yolunu kestiyseniz, ayağının altına kırmızı halılar sermelisiniz. İç dünyanızda huzursuzluk rüzgarı esiyorsa, onu dindirecek sakinliğe ulaşabilmelisiniz. Hırsınızı, ihtirasınızı, kıskançlığınızı frenleyebilmelisiniz. 

      İşte o zaman insan olma, güzel ahlaklı olma tadına varırsınız. Huzura kavuşursunuz. Arkanızdan gelenlere örnek olursunuz. Rekabet içinde bulunduklarınıza düşman değil refik olduğunuzu kabul edersiniz. Derdi olanın dermanı olduğunuzu fark edersiniz. Buda sizi fark ettirir, saygınlığınızı artırır. 

       MMT ye dikkat edelim lütfen. 

       Gününüz keyifli bereketli olsun. 

       Sağlıcakla kalın, Mutlu olun. 

Share
233 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...