logo

31 Mayıs 2021

NE oluyor NELER oluyor


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas  Dostlar;

      Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz. 

     İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.

     Toplumsal bir travma yaşanıyor. 

      Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin olan ülke ve toplumlarda veya bireylerde, bazı arzular istekler yapılabildiği için, çarpıcı görünmüyordur. Bizim gibi ekonomik sıkıntıların, işsizliğin çok olduğu, hükümetlerin güçlü destekler veremediği, yapamadığı ülkelerde dramlar yaşanıyor. 

     Ancak bilinsin ki, her yönden müthiş bir değişim, dönüşüm fırtınaları esiyor, estiriliyor. Herkesin öz muhasebesini yaptığına, huzur aradığına şahitim. Aciz ve çaresiz oluğumuzu sanıyorum hepimiz kabulleniyoruz. 

       Dünya ve İnsanlık ağır bir sınavdan geçiyor. Ne  oluyor? Nasıl olmalıdır? Ne  yapılmalı şaşırdık. Bir kısmımız çok hassas. Bir kısmımız umursamaz, duyarsız. Yoksulluk, yolsuzluk, adam kayırmacılık, adaletsizlik gibi Kronik sorunlarımızı çözemiyoruz. Çare üretemiyoruz.  Pandemi tedbirlerine rağmen Korona hastalığını bile yönetemiyoruz, yenemiyoruz. 

      Bireysel bölgesel anlamda düşünürsek te… Ekonomik sıkıntılar, Çocuklarımızın eğitimi, işsizlik, aile içi zorluklar, gelecek kaygısı, belirsizlik, güven kaybı, siyasi çekişmeler, vs vs, hepimizin ortak derdi. Bu dertler çözülemez ise işimiz hayli  zor. 

      Diğer yandan PKK terör belası, Suriye’de ki kaotik yapı, Doğu Akdeniz’in paylaşılamayan zenginliği, Dünya ve AB ile ilişkilerimiz her gün sırtımıza yükleniyor. 

    Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı sebepler, Deprem kuşağında olduğumuz gerçeği,  uygulanamayan plansız gelişme, sağlıksız şehirleşme, artan trafik yükü, gittikçe hızlanan yaşam tarzımız her birimizi bunaltan unsurlardır. 

      Hal böyle iken hükümetteki yöneticilerimiz bir suç örgütü liderinin iddiaları karşısında sus pus oldular. Öyle anlaşılıyor ki birde birlikte yolsuzluklara bulaşmışlar. Suç ortağı olmuşlar. Savcılarımız gerekli işlemi başlatıp tarafların iddialarını araştıramıyorlar. Vahim iddialar umalım doğru çıkmasın. Korkarım Dünya bu iddialara bağlı olarak uyuşturucu yüzünden bizi sıkıştıracak. İlişkilerimizi mercek altına almış vaziyette bizi izliyor.

      Karamsar bir tablo çizdiğimin farkındayım. Ama inanın dostlar gerçekler bence böyle. Herbirimiz bu durumdan sorumluyuz. Kendi kendimize eziyet etmekte mahir bir toplumuz. Ne kanun tanıyoruz, ne sorumluluk alıyoruz. Bize söylenenleri değil, gönlümüzün arzu ettiğini, aklımıza eseni yapıyoruz. Ne kul hakkı biliyoruz. Ne helal haram tanıyoruz. Ne de örf ve adetlere özen gösteriyoruz. Vicdan denilen görünmez terazi şaşmaz. Yeter ki, onun sesini içten duyalım, hissedelim, uygulayalım. İşte o zaman rahat ederiz, huzur buluruz. Mutlu oluruz. 

      Hukuk ve adaletin olmadığı, hakkın gasp edildiği, yoksulun güçsüzün ezildiği , taraftarın kayırıldığı, liyakat ve bilginin önemsenmediği, Devletimizin kurumlarında Nepotizm yapıldığı,devlet imkanlarının peşkeş çekildiğinde hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Haksız mıyım?

      Yok eğer haklıysam yarından itibaren kimin ayağına bastıysanız  “Özür” dileyebilmeli. Kimin yolunu kestiyseniz, ayağının altına kırmızı halılar sermelisiniz. İç dünyanızda huzursuzluk rüzgarı esiyorsa, onu dindirecek sakinliğe ulaşabilmelisiniz. Hırsınızı, ihtirasınızı, kıskançlığınızı frenleyebilmelisiniz. 

      İşte o zaman insan olma, güzel ahlaklı olma tadına varırsınız. Huzura kavuşursunuz. Arkanızdan gelenlere örnek olursunuz. Rekabet içinde bulunduklarınıza düşman değil refik olduğunuzu kabul edersiniz. Derdi olanın dermanı olduğunuzu fark edersiniz. Buda sizi fark ettirir, saygınlığınızı artırır. 

       MMT ye dikkat edelim lütfen. 

       Gününüz keyifli bereketli olsun. 

       Sağlıcakla kalın, Mutlu olun. 

Share
471 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...