logo

Nefes Almak istiyoruz…

rmzn
Ne garip bir durumdur ki;
Bir taraftan kanserden korunmanın yollarını ararken, diğer taraftan da, fabrikaların ilçemizde koşullanması için gerekli izinleri verir dururuz.
Geçtiğimiz Salı günü Kanserden korunmanın yolları konulu panel düzenlendi, Kültür merkezimizde. Yoğun bir kalabalığın ilgi gösterdiği bu panelin sık sık tekrarlanması, halkın daha da bilinçlenmesi en büyük arzularımızdan bir tanesidir.
Kanser hastalığının sadece yemeyle içmeyle değil, hava yoluyla da bulaştığını yetkililere bir kez daha hatırlatmayı uygun görüyoruz.
Bursa ilçeleri arasında, en yaygın kanser vakasının görüldüğü ilçenin Kestel olduğunu bilmeyen yoktur sanırım.
Bir ara Kestel Plazanın bulunduğu alana, hava ölçer cihazı konulmuştu.
Ama, nafile…
Ölçemedi gitti Kestel’in havasını…
Fabrika dumanları hayatımızı bir çok alanda olumsuz etkilemektedir, soluduğumuz havadan yediğimiz yemeğe kadar her şeye karışmaktadır. Sağlık açısından büyük sorunlara sebebiyet veren fabrika atıkları da çevremize en büyük zarar veren sorunlardan birisidir. Filtreleme sistemi, zehirli gazların doğaya yayılmasını azda olsa önlenmektedir.
Fakat, görüyoruz ki, bazı fabrikalar halen kömür ve çaput yakmaya devam etmektedir.
Fabrikaların yerleşim yeri içerisinde kalmalarıyla birlikte insanlar üzerindeki olumsuz etkileri de bir o kadar arttı ki, Bu durum insanların şehirde yaşamasını hayli zorlaştırıyor ve temiz havaya, gürültüsüz sakin bir ortama hasret bırakıyor.
Fabrika gazlarının ve yakıt dumanlarının, çevreye salınması sonucu insanlarda birçok hastalıklar meydana gelmektedir. Kirli havanın solunması , kanser, kronik bronşit, astım gibi akciğer hastalıklarına sebep olmakla birlikte kulak, burun ve boğazda da ciddi olumsuzluklara yol açtığını bilim insanları sürekli dile getirmektedirler.
Fabrikaların gerekli yasal prosedürlere uyması, yerleşim yerlerinden uzak bölgelere kurulması, kirli gaz ve kimyasal atıklar için filtreleme sistemlerinin takılması ve gerekli izinlerin alınması sonucunda insan sağlığına zararı önlenebileceği aşikardır.
Ama, ilçemiz bu konuda çok geç kaldığından dolayı, en azından filtreleme sistemlerini kontrol etmeleri, yetkililerin caydırıcı ceza uygulamaları belki az da olsa yaşanabilir bir kent havasına dönüştürebilir.
Mesai saatleri bitiminde ve hafta sonları nefes alamadıklarını sık sık karşılaştığımızda dile getiren mahalleliler, Belediye başkanından, Kaymakamdan ve tüm yetkililerden bu konunun üzerine gitmesini istiyorlar.
“ Temiz hava hakkımız” diyen mahalleliler, Bu haklarının fabrika sahipleri tarafından ellerinden alınmasına izin verilmemesini istediler.

Share
193 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?