logo

«Nefes almaya ihtiyacımız var»

Fevzi Fırtına
Saitabat mahallesine yapılması planlanan HES ler için tepkiler her geçen gün büyüyor. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, şunları söyledi: «Saitabat mahallesi ve çevresi hem tarımsal alanda hemde doğal yaşam ve turizm anlamında güzide bölgelerimizden
biridir. Havasıyla, doğasıyla, ormanıyla sağlıklı bir yaşam alanıdır. Her yıl binlerce turistin geldiği, bölge halkının doğayla içiçe olmak ve dinlenmek için tercih ettiği mekanlardan biridir.
Bizce, burada yapılması HES projesi, doğa ve canlı katliamının adıdır. HES ler küresel ısınma, iklim değişikliği,canlı türlerinin azalması ve yok olması gibi pek çok noktada rol oynar.
HES demek, bölgedeki ağaçların yerini moloz yığınlarıyla doldurmak demek. Bölgenin görsel estetiğini kaybetmesi demek.
Tartışmasız bir gerçektir ki, HES lerin yapım aşamasında kullanılan inşaat malzemeleri bulundukları yerlerde bırakılarak, zararlı atıklar oluşturmaktadır. Yine yapım aşamasında kullanılan dinamitlerin patlatılması, doğal yaşam alanının tahripedilmesidir ki, pek çok canlının ölmesi demektir.
Tüm bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı Saitabat ve çevresinde yapılması planlanan HES projesi durdurulmalıdır. Evet! enerji kaynaklarına ihtiyacımızın olduğu doğrudur. Ancak, nefes almaya ve geleceğimiz olan çocuklarımıza daha çok ihtiyacımız vardır. Saitabat mahallesine yapılmasıistenilen HES lerden biran önce vazgeçilmesi gerekmektedir» şeklinde konuştu.

Share
233 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?