logo

11 Şubat 2017

NİMET


Nimet, bağış, iyilik, lütuf demektir. İnsan yaşamı için değerli olan şeyler-yiyecek, içecek- özellikle ekmek nimettir. Nimet yalnız insanlar için söz konusudur.
Nimet, Allah tarafından insanlara her çeşit iyiliğin verilmesi ve her çeşit zararın uzaklaştırılması olarak da tanımlanabilir.
Nimet üçe ayrılır.
Birincisi, Allah’ın insanlara doğrudan verdiği nimetlerdir. Allah’ın yarattığı bitkiler, hayvanlar, madenler gibi…
İkincisi, İnsanlar tarafından insanlara yapılan iyilikler nimettir. Çeşitli buluşlar, yeni kavramlar, yeni kurumlar gibi…
Üçüncüsü, ibadet eden insanlara Allah’ın verdiği nimetlerdir. Huşu içinde ibadet etmek, sabır ve şükretmek gibi…
İnsanlar tarafından insanlara yapılan iyilik olan nimetlerden örnekler sıralayalım.
Laiklik, sekülerizm, anayasacılık, yetki sınırlaması gibi…
Laiklik, din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Laiklik, din ve vicdan özgürlüğüdür. Laiklik din ve devlet bilgisi bütünlüğüdür.
Sekülerizm, din ve dünya işlerinin ayrılmasıdır. Sekülerizm, din ve vicdan özgürlüğüdür. Sekülerizm, din ve dünya bilgisi bütünlüğüdür.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, Teknik bilgi, Dini bilgi, Sanat bilgisi, Bilimsel bilgi, Felsefe bilgisidir. Her bilgi türü dünyaya bir bakış açısıdır. Bilgi türleri eşit, kardeş, özgürdür.
Bilgi, kalıplaşmış, değişmez bilgi ve değişen bilgi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, doktrin bilgi kalıplaşmış, değişmez bilgidir. Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi değişen bilgidir.
Önce düşünürüz, bilgi oluştururuz, sonra hareket ederiz. Bilgi, teori ve pratikten oluşur. Pratiğe dönüşen teori bilgi bütünlüğü oluşturur. Pratiğe dönüşmeyen teori bilgi bütünlüğü oluşturmaz.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin paydasıdır. Üst kavramıdır. Sekülerizm, din ve dünya işlerinin paydasıdır. Üst kavramıdır.
Anayasalar, herkesin uyması gereken kuralları içeren metinlerdir. Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Kurallar toplumun uzlaşması ile oluşur. Anayasalar, kuvvetler ayrılığını dile getiren metinlerdir. Yasama, yürütme, yargı arasında yetkinin paylaşılmasını belirtir. Yetki sınırlamasıdır.
Yargı, kendi hiyerarşisi içinde seçim yaparak yasama kurullarını oluşturmalıdır. Danıştay, Sayıştay, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi gibi… Yargı kurullarına, tayin-atama olmaması gerekir.
Üniversite kurulları ve yöneticileri, eğitim üyeleri tarafından seçilmelidir. Tayin-atama olmaması gerekir.
Kral, padişah, halife tek adam yönetimidir. İnsanlar, çektikleri sıkıntılar nedeniyle anayasa ile sınırlı yetkili kurumlar ile yönetilmeyi seçtiler.
İnsanın insan yaptığı iyilik alan anayasa, kuvvetler ayrılığı, sınırlandırılmış yetki, nimettir.
Anayasa- kanun, Cami-okul-kütüphane, ordu-jandarma-polis, çeşitli meslekler, uzmanlık sınırlandırma demektir. Herkesin her şeyi yapması, sınırsız hareket etmektir.
Elimizdeki, insanın insana iyiliği olan nimetin, değerini bilmek gerekir.

Share
166 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...