logo

11 Şubat 2017

NİMET


Nimet, bağış, iyilik, lütuf demektir. İnsan yaşamı için değerli olan şeyler-yiyecek, içecek- özellikle ekmek nimettir. Nimet yalnız insanlar için söz konusudur.
Nimet, Allah tarafından insanlara her çeşit iyiliğin verilmesi ve her çeşit zararın uzaklaştırılması olarak da tanımlanabilir.
Nimet üçe ayrılır.
Birincisi, Allah’ın insanlara doğrudan verdiği nimetlerdir. Allah’ın yarattığı bitkiler, hayvanlar, madenler gibi…
İkincisi, İnsanlar tarafından insanlara yapılan iyilikler nimettir. Çeşitli buluşlar, yeni kavramlar, yeni kurumlar gibi…
Üçüncüsü, ibadet eden insanlara Allah’ın verdiği nimetlerdir. Huşu içinde ibadet etmek, sabır ve şükretmek gibi…
İnsanlar tarafından insanlara yapılan iyilik olan nimetlerden örnekler sıralayalım.
Laiklik, sekülerizm, anayasacılık, yetki sınırlaması gibi…
Laiklik, din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Laiklik, din ve vicdan özgürlüğüdür. Laiklik din ve devlet bilgisi bütünlüğüdür.
Sekülerizm, din ve dünya işlerinin ayrılmasıdır. Sekülerizm, din ve vicdan özgürlüğüdür. Sekülerizm, din ve dünya bilgisi bütünlüğüdür.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, Teknik bilgi, Dini bilgi, Sanat bilgisi, Bilimsel bilgi, Felsefe bilgisidir. Her bilgi türü dünyaya bir bakış açısıdır. Bilgi türleri eşit, kardeş, özgürdür.
Bilgi, kalıplaşmış, değişmez bilgi ve değişen bilgi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, doktrin bilgi kalıplaşmış, değişmez bilgidir. Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi değişen bilgidir.
Önce düşünürüz, bilgi oluştururuz, sonra hareket ederiz. Bilgi, teori ve pratikten oluşur. Pratiğe dönüşen teori bilgi bütünlüğü oluşturur. Pratiğe dönüşmeyen teori bilgi bütünlüğü oluşturmaz.
Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin paydasıdır. Üst kavramıdır. Sekülerizm, din ve dünya işlerinin paydasıdır. Üst kavramıdır.
Anayasalar, herkesin uyması gereken kuralları içeren metinlerdir. Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Kurallar toplumun uzlaşması ile oluşur. Anayasalar, kuvvetler ayrılığını dile getiren metinlerdir. Yasama, yürütme, yargı arasında yetkinin paylaşılmasını belirtir. Yetki sınırlamasıdır.
Yargı, kendi hiyerarşisi içinde seçim yaparak yasama kurullarını oluşturmalıdır. Danıştay, Sayıştay, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi gibi… Yargı kurullarına, tayin-atama olmaması gerekir.
Üniversite kurulları ve yöneticileri, eğitim üyeleri tarafından seçilmelidir. Tayin-atama olmaması gerekir.
Kral, padişah, halife tek adam yönetimidir. İnsanlar, çektikleri sıkıntılar nedeniyle anayasa ile sınırlı yetkili kurumlar ile yönetilmeyi seçtiler.
İnsanın insan yaptığı iyilik alan anayasa, kuvvetler ayrılığı, sınırlandırılmış yetki, nimettir.
Anayasa- kanun, Cami-okul-kütüphane, ordu-jandarma-polis, çeşitli meslekler, uzmanlık sınırlandırma demektir. Herkesin her şeyi yapması, sınırsız hareket etmektir.
Elimizdeki, insanın insana iyiliği olan nimetin, değerini bilmek gerekir.

Share
253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...