logo

Nuray YAĞCI: “Derneğimiz Kadınlara Balık vermeyi değil, balık tutmayı öğretiyor”


Kestel ve Köyleri Kadınları Yardımlaşma Derneği Derekızık Köyü Kadınları Yardımlaşma Derneği Çarşamba günü 24 köy kadın derneğine Derekızık mesire alanında iftar yemeği verdi. Bursa Valisi Şehabettin Harput’un desteğini esirgediği, bu köy derneklerinin yeni çıkan kanunla vergiye tabi olacak olması kadınları çileden çıkardı. Dernek başkanı Nuray YAĞCI, “Biz ticaret yapıp para kazanan bir dernek olsak, vergiye geçmemiz elbette anlayışla karşılanır. El emeği göz nuru ile yapılan işlerimizin vergilendirilmesi kadar acı bir durum olamaz” dedi. YAĞCI sözlerine şöyle devam etti: “Derneğimizin amaçları; dernek üyeleri arasında kaynaşma ve dayanışmayı sağlayarak birlik ve beraberlik içinde yaşamak, ihtiyaç sahibi yardıma muhtaç kadınlara yardım etmek, maddi ve manevi destek sağlamaktır. Bu işleri yaparken; siyasi, d,n,, bölge, meshep ve benzeri fark gözetmeksizin bütün kadınlara ulaşmak ve gereken desteği sağlamak amacı ile kurulmuştur.
Bu bölgenin bir ferdi olarak, buralardaki sıkıntıları biliyorum. Biz amaçlarımıza uygun olarak bugüne kadar geldik ve devam edeceğiz. Derneğimiz kadınlara balık vermeyi değil, balık tutmayı öğretmek amacındadır. Bugün insanlarımız belediyelere, kaymakamlılara, sosyal yardım kurumlarına giderek yardım almakta ve aynı zamanda kendilerini tembelliğe alıştırmaktadırlar. Belki bazı haklı sebepleri olabilir ama bunun çözüm olmadığını biliyoruz. Bizim derneğimiz ihtiyaç sahibi kadınların aile bütçesine katkıda bulunmasını sağlamaya çalışmaktadır. Üyelerimizin kimseye muhtaç olmadan yaşamayı, kula kulluk yapmamayı, başı dik bireyler olarak ayakta durmalarını amaçlamaktayız.
Bunları yaparken sadece Allah’tan ve bulunduğumuz köyün büyüklerinden yardım istiyoruz. Fakat gördüğünüz gibi bir kadının ayakta durmasına katkıda bulunmak yerine kadının muhtaç bir birey olarak yaşamasının devam etmesine göz yumulduğu görülmektedir. Kadın dernekleri şikayete bağlı olarak vergi mükellefi yapılmaktadır. Bugün kent meydanlarında günlerce, haftalarca kermesler düzenlenmekte vergisiz olarak elde edilen gelirler devletin hiçbir denetimi olmadan, keyfi olarak meşru olmayan amaçlar için kullanılmaktadır. Vergisini ödeyen mükellefler içinde haksız bir fiil ortaya konmaktadır.
Her dönemde devletin imkanları ile belli dernekler desteklenmekte, diğer dernekler görmezden gelinmektedir” diyen Nuray Yağcı, “Bütün kadın derneklerine başarılar diliyorum” dedi.

Etiketler: » »
Share
406 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?