logo

23 Nisan 2020

O GÜN MİLLETİN MECLİSİ – BUGÜN….


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Tam 100 yıl, 1 200 ay,  5 200 hafta, 36 525 gün, 876 000 saat, 52 596 000 dakika … ila ahir.  Hangi zaman ölçüsünü kabul edersiniz bilemem. Ancak bu ölçünüz kadar zaman önce bu ülkenin yetiştirdiği yiğit insanlardan, fedakar kanaat önderlerinden, çevresinde sevilen sayılan insanlardan bir grub, Büyük asker, büyük komutan, büyük devlet adamı, bir vizyon sahibi liderin, önderin Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün yanında durarak 23 Nisan 1920 de MİLLETİN MECLİSİ ni toplamışlar ve açılışını yapmışlardır. 

       Yenilgi ile çıktığımız 1914-1918 Birinci Dünya savaşından sonra İstanbulda bulunan İşgal kuvvetlerinin talepleri üzerine, direniş hareketlerini sindirmek amacıyla, Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı kuvvetleri adına Ordu Müfettişi olarak görevlendirilmiştir.  Ve 19 Mayıs 1919 da yanında bir kaç görevli subay ve askerle beraber Samsun’a, Anadolu’ya çıkmıştır.

      Ancak…. Millet ile birlikte, İşgal edilmiş Anadolu topraklarında kurtuluş ve bağımsızlık ateşi, O gün milletin tamamı adına Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından yakılmıştır.  Amasya genelgesi ile ilan edilen bağımsızlık hareketi, Sivas ve Erzurum Kongreleri ile olgunlaştırılmıştır. Vatanın o bölgelerinde milletin temsilcileri belirlenmiştir. Daha sonra da diğer bölgelerdende belirlenmiş olan milletin vekilleri ile yaklaşık bir yıl kadar sonra MİLLETİN  MECLİSİ Ankara’da toplanarak kurtuluş mücadelesini formal bir yapı olarak sahiplenmiş.  Milletin dertlerini çözme adına müzakerelere başlamıştır. 

     Yapılan bu ilk toplantıda Mustafa Kemal ATATÜRK Meclise başkanlık yaparak idare etmiştir. ilk seçilen Meclis başkanı olmuştur. 

      Böylece 23 Nisan 1920 tarihinde Cumhuriyet in ilanına giden çalışmalar başlatılmıştır. Tohum toprakla buluşmuştur. İşgal edilmiş imparatorluk topraklarında,Yeni filizlenecek olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel taşları döşenmeye başlamıştır. 

       Büyük Devlet Adamı Mustafa Kemal ATATÜRK, Meclisin kuruluş ve çalışmaya başlamasınından duyduğu memnuniyet ve onurunu da geleceğimiz olan Türk çocuklarına armağan etmiştir. Barışın ve geleceğimizin bekçileri olan çocuklarımıza emanet edilen Meclisimiz, maalesef içinde bulunduğumuz bu günlerde 100. Kuruluş yılı kutlamalarını korona virüs tehdidi altında  sokağa çıkma yasağı nedeni ile evlerde kalarak idrak edecektir. 

      Gerçi Meclis Başkanlığı bu yıl kutlama adına orijinal bir etkinliğe imza atacak. Meclis başkanı sayın Prof Dr Mustafa Şentop, bütün Çocuklarımızı ve  vatandaşlarınımızı  23 Nisan Perşembe akşamı saat 21.00 de hep birlikte İstiklal marşımızı söylemeye balkonlara davet ediyor.  Çok orijinal bir aktivite olacağını düşünenlerdenim. Sizde, bizde, çocuklarımızla birlikte bayrağımızı alalım, hep birlikte balkonlara çıkalım, İstiklal marşımızı beraberce terennüm ederek mutlu olalım. 

      Çocuklarımızın hüzünle yaşamak zorunda kalacakları bu “23 Nisan Çocuk Bayramı” nın burukluğunu onlara hissettirmeyelim. Kovid 19 mikrobunun halkımıza, Dünya insanlığına yaşattığı bukorku elemini bir nebze dağıtmaya, moral mıtivasyonumuzu arttırmaya vesile edelim. Gelin çocuklarımıza arkadaş olalım. 

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla kalın. Mutlu olun. 

      Evde kalın, Güvende kalın,Risk almayın

Share
4160 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...