logo

23 Nisan 2020

O GÜN MİLLETİN MECLİSİ – BUGÜN….


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Tam 100 yıl, 1 200 ay,  5 200 hafta, 36 525 gün, 876 000 saat, 52 596 000 dakika … ila ahir.  Hangi zaman ölçüsünü kabul edersiniz bilemem. Ancak bu ölçünüz kadar zaman önce bu ülkenin yetiştirdiği yiğit insanlardan, fedakar kanaat önderlerinden, çevresinde sevilen sayılan insanlardan bir grub, Büyük asker, büyük komutan, büyük devlet adamı, bir vizyon sahibi liderin, önderin Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün yanında durarak 23 Nisan 1920 de MİLLETİN MECLİSİ ni toplamışlar ve açılışını yapmışlardır. 

       Yenilgi ile çıktığımız 1914-1918 Birinci Dünya savaşından sonra İstanbulda bulunan İşgal kuvvetlerinin talepleri üzerine, direniş hareketlerini sindirmek amacıyla, Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı kuvvetleri adına Ordu Müfettişi olarak görevlendirilmiştir.  Ve 19 Mayıs 1919 da yanında bir kaç görevli subay ve askerle beraber Samsun’a, Anadolu’ya çıkmıştır.

      Ancak…. Millet ile birlikte, İşgal edilmiş Anadolu topraklarında kurtuluş ve bağımsızlık ateşi, O gün milletin tamamı adına Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından yakılmıştır.  Amasya genelgesi ile ilan edilen bağımsızlık hareketi, Sivas ve Erzurum Kongreleri ile olgunlaştırılmıştır. Vatanın o bölgelerinde milletin temsilcileri belirlenmiştir. Daha sonra da diğer bölgelerdende belirlenmiş olan milletin vekilleri ile yaklaşık bir yıl kadar sonra MİLLETİN  MECLİSİ Ankara’da toplanarak kurtuluş mücadelesini formal bir yapı olarak sahiplenmiş.  Milletin dertlerini çözme adına müzakerelere başlamıştır. 

     Yapılan bu ilk toplantıda Mustafa Kemal ATATÜRK Meclise başkanlık yaparak idare etmiştir. ilk seçilen Meclis başkanı olmuştur. 

      Böylece 23 Nisan 1920 tarihinde Cumhuriyet in ilanına giden çalışmalar başlatılmıştır. Tohum toprakla buluşmuştur. İşgal edilmiş imparatorluk topraklarında,Yeni filizlenecek olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel taşları döşenmeye başlamıştır. 

       Büyük Devlet Adamı Mustafa Kemal ATATÜRK, Meclisin kuruluş ve çalışmaya başlamasınından duyduğu memnuniyet ve onurunu da geleceğimiz olan Türk çocuklarına armağan etmiştir. Barışın ve geleceğimizin bekçileri olan çocuklarımıza emanet edilen Meclisimiz, maalesef içinde bulunduğumuz bu günlerde 100. Kuruluş yılı kutlamalarını korona virüs tehdidi altında  sokağa çıkma yasağı nedeni ile evlerde kalarak idrak edecektir. 

      Gerçi Meclis Başkanlığı bu yıl kutlama adına orijinal bir etkinliğe imza atacak. Meclis başkanı sayın Prof Dr Mustafa Şentop, bütün Çocuklarımızı ve  vatandaşlarınımızı  23 Nisan Perşembe akşamı saat 21.00 de hep birlikte İstiklal marşımızı söylemeye balkonlara davet ediyor.  Çok orijinal bir aktivite olacağını düşünenlerdenim. Sizde, bizde, çocuklarımızla birlikte bayrağımızı alalım, hep birlikte balkonlara çıkalım, İstiklal marşımızı beraberce terennüm ederek mutlu olalım. 

      Çocuklarımızın hüzünle yaşamak zorunda kalacakları bu “23 Nisan Çocuk Bayramı” nın burukluğunu onlara hissettirmeyelim. Kovid 19 mikrobunun halkımıza, Dünya insanlığına yaşattığı bukorku elemini bir nebze dağıtmaya, moral mıtivasyonumuzu arttırmaya vesile edelim. Gelin çocuklarımıza arkadaş olalım. 

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla kalın. Mutlu olun. 

      Evde kalın, Güvende kalın,Risk almayın

Share
4086 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ORTAK PAYDA

  05 Mart 2021 Yazarlar

         Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.      Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimeler...
 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...