logo

O GÜN MİLLETİN MECLİSİ – BUGÜN….

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Tam 100 yıl, 1 200 ay,  5 200 hafta, 36 525 gün, 876 000 saat, 52 596 000 dakika … ila ahir.  Hangi zaman ölçüsünü kabul edersiniz bilemem. Ancak bu ölçünüz kadar zaman önce bu ülkenin yetiştirdiği yiğit insanlardan, fedakar kanaat önderlerinden, çevresinde sevilen sayılan insanlardan bir grub, Büyük asker, büyük komutan, büyük devlet adamı, bir vizyon sahibi liderin, önderin Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün yanında durarak 23 Nisan 1920 de MİLLETİN MECLİSİ ni toplamışlar ve açılışını yapmışlardır. 

       Yenilgi ile çıktığımız 1914-1918 Birinci Dünya savaşından sonra İstanbulda bulunan İşgal kuvvetlerinin talepleri üzerine, direniş hareketlerini sindirmek amacıyla, Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı kuvvetleri adına Ordu Müfettişi olarak görevlendirilmiştir.  Ve 19 Mayıs 1919 da yanında bir kaç görevli subay ve askerle beraber Samsun’a, Anadolu’ya çıkmıştır.

      Ancak…. Millet ile birlikte, İşgal edilmiş Anadolu topraklarında kurtuluş ve bağımsızlık ateşi, O gün milletin tamamı adına Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından yakılmıştır.  Amasya genelgesi ile ilan edilen bağımsızlık hareketi, Sivas ve Erzurum Kongreleri ile olgunlaştırılmıştır. Vatanın o bölgelerinde milletin temsilcileri belirlenmiştir. Daha sonra da diğer bölgelerdende belirlenmiş olan milletin vekilleri ile yaklaşık bir yıl kadar sonra MİLLETİN  MECLİSİ Ankara’da toplanarak kurtuluş mücadelesini formal bir yapı olarak sahiplenmiş.  Milletin dertlerini çözme adına müzakerelere başlamıştır. 

     Yapılan bu ilk toplantıda Mustafa Kemal ATATÜRK Meclise başkanlık yaparak idare etmiştir. ilk seçilen Meclis başkanı olmuştur. 

      Böylece 23 Nisan 1920 tarihinde Cumhuriyet in ilanına giden çalışmalar başlatılmıştır. Tohum toprakla buluşmuştur. İşgal edilmiş imparatorluk topraklarında,Yeni filizlenecek olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel taşları döşenmeye başlamıştır. 

       Büyük Devlet Adamı Mustafa Kemal ATATÜRK, Meclisin kuruluş ve çalışmaya başlamasınından duyduğu memnuniyet ve onurunu da geleceğimiz olan Türk çocuklarına armağan etmiştir. Barışın ve geleceğimizin bekçileri olan çocuklarımıza emanet edilen Meclisimiz, maalesef içinde bulunduğumuz bu günlerde 100. Kuruluş yılı kutlamalarını korona virüs tehdidi altında  sokağa çıkma yasağı nedeni ile evlerde kalarak idrak edecektir. 

      Gerçi Meclis Başkanlığı bu yıl kutlama adına orijinal bir etkinliğe imza atacak. Meclis başkanı sayın Prof Dr Mustafa Şentop, bütün Çocuklarımızı ve  vatandaşlarınımızı  23 Nisan Perşembe akşamı saat 21.00 de hep birlikte İstiklal marşımızı söylemeye balkonlara davet ediyor.  Çok orijinal bir aktivite olacağını düşünenlerdenim. Sizde, bizde, çocuklarımızla birlikte bayrağımızı alalım, hep birlikte balkonlara çıkalım, İstiklal marşımızı beraberce terennüm ederek mutlu olalım. 

      Çocuklarımızın hüzünle yaşamak zorunda kalacakları bu “23 Nisan Çocuk Bayramı” nın burukluğunu onlara hissettirmeyelim. Kovid 19 mikrobunun halkımıza, Dünya insanlığına yaşattığı bukorku elemini bir nebze dağıtmaya, moral mıtivasyonumuzu arttırmaya vesile edelim. Gelin çocuklarımıza arkadaş olalım. 

      Gününüz keyifli bereketli olsun. 

      Sağlıcakla kalın. Mutlu olun. 

      Evde kalın, Güvende kalın,Risk almayın

Share
4001 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?