logo

21 Şubat 2022

Oda seçimleri ve Kestel


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli okuyucular. 

     Kıymetli Dostlar;

     İlçemiz Kestel için belki farkında olmadığımız bir süreç yaşanıyor. Esnaf odalarında seçimler yaşanıyor, yapılıyor. İlçemizde de mevcut iki esnaf odamız var. Biri “Esnaf ve sanatkarlar odası”. Diğeride şöför esnafımızın “Minibüs Kamyon Şöförler ve Otomobilciler Esnaf Odası”. Her iki odamızda da seçimler yapıldı, Yönetimler belirlendi. Tek aday olarak girilen seçimlerde mevcut başkanlar Nusret GÜLSEVDİ ve Meysun AYVA güven tazeleyerek onay aldılar. 

     Meysun başkanın yönetiminden Caner VURGUN arkadaşımız meslek değişimi dolayısı ile ayrıldı. Yerine Gökhan PARMAKLIOĞLU seçildi. Meysun Başkanımıza ve Yönetimindeki çalışma arkadaşlarına şoför esnafın hizmetinde başarılar dilerim. Yeni yeni çalışmalarda bulunacaklarına inanıyorum. Bugüne kadar yaptıkları, yapabileceklerine teminattır. Heyecanla hizmetlerini bekleyin. Göreceksiniz….

     Esnaf ve Sanatkarlar odasında ise,YaşarALP yönetime girerken, mevcut yönetimden Şerif ŞENTÜRK denetim kurulu üyesi oldu. 

      Keşke başkaca adaylarda olsaydı ve tek adaylı olmayan demokratik bir yarışa  şahit olabilseydik. Tek adaylı seçimlerde heyecan ve katılım az oluyor. Nasıl olsa aday tek, kazanacak belli denilerek genel kurula katılım önemsenmiyor. Dolayısı ile yeni hedefler, projeler veya eksiklikler tartışılamıyor, değerlendirilemiyor. 

      Mevcut Esnafımız kendilerinin bağlı oldukları meslek guruplarındaki odalarında kayıtlı olarak sicil alırlar ve mesleklerini icra ederler. Kayıtlı olmak zorundadırlar. Aksi halde kaçak ve kayıt dışı olurlar. 

     Şoför dostlarımızın yeter sayısı olduğu için ayrı kendi ihtisas odaları var. Odaya kayıt olmuş 326 esnafımız mevcut. Ancak, diğer bütün esnaf, tamirci, elektrikçi, kasap, berber, tuhafiye, fırıncı, pazarcı, kahveci vs… ve diğerleri yeter sayıları olmadığı için tek bir karma odaları var. 

    Burada benim önemli bulduğum ve anlam yüklediğim olay, bir sonraki adımda yapılacak olan BESOB Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Birliği genel kuruludur. BESOB başkanlık ve yönetimi seçimleridir. Bursa’daki 104 odanın başkanları Birlik genel kurulunu oluşturmaktadır. Kendi aralarından Başkan seçecekler ve Yönetimi oluşturacaklardır. Çünkü bu seçim kanaatimce ÇATALTEPE- BESOB Büyük Sanayi Sitesi’ninde akibetini yönetecektir. Bu akamete uğratılmış, belirsizliğe garkolmuş, ne olacağı bilinmeyen proje ilçemizin geleceğini şekillendirecek büyüklüktedir. Çok önemlidir. Başlatıldığı 2008 yılından beri şahsen benim ciddi endişelerimin olduğu, lokasyon olarak doğru bulmadığım bir projedir. Bence BESOB’un  otuz yıllık lokantacı başkanı sayın Arif TAK bu projenin altında ezilmiş kalmıştır. Var olan gücünü kaybetmeme adına her toplantıda divanlarda olmayı seçmiştir. Her fırsatta tıpkı Kestelde olduğu gibi görüntü vermektedir. Görüldüğü gibi Divan başkanıdır.     

      Umarım tekrar Birlik başkanlığınına aday olmaz. Olursa kendisini zorlayan bir seçimde acı bir sürprizle karşılaşma ihtimali yüksektir. Çünkü ÇATALTEPE Sanayi alanının mülkiyetini üstlenmiş olan BESKOOP başkanlığı seçiminde havlu atarak adaylıktan vazgeçmiştir. Bu anlaşılamayan  kaçışı henüz çok tazedir Esnaf tarafından unutulmamıştır. 

     BESOB başkanlık ve yönetimi seçimi İlçemiz için, ÇATALTEPE projesi için çok çok önemlidir. Umarım ve dilerim bizim başkanlardan biri bence MEYSUN AYVA Başkan değerlendirilir, yönetimde yer alır. Sanırım bundan da hem esnafımız, hem de Kestel’imiz kazançlı çıkar. 

    Gününüz keyifli bereketli olsun. 

    Sağlıcakla  kalın.  Mutlu  olun. 

Share
375 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...