logo

ÖDP: ”YEREL YÖNETİMLERDE SOYGUN ,RANT VE TALANA HAYIR ”

SAYIŞTAY RAPORUNDA ORTAYA DÖKÜLEN YOLSUZLUKLARIN SORUMLULARI HESAP VERSİN
Özgürlük ve Dayanışma Partisinden yapılan yazılı basın açıklamasında; 2017 yılı Sayıştay denetim raporlarında bi rçok AKP’li belediyenin yapmış olduğu usulsüzlük ve milyonlarca liralık harcama gözler önüne serilmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mal ve hizmet alımı harcamalarında 3.3 milyar lirayı eksik göstermesi, Ordu Büyükşehir Belediyesinin mahalle yollarında toprak işler, sanat yapıları ve üst yapı işleri ile ilgili zabıta müdürünü Tayland’a teknik eğitim için gönderilmesi, Güngören Belediyesinde belediye hizmet araçlarını her hangi bir görev emri olmadan özel işlerinde kullanılması, yakıt giderleri ile otoyol ve köprü ücretlerinin de belediye bütçesinden karşılanması, Arnavutköy Belediyesi’nin piyasa fiyatı 1,72 TL olan 1 metre hortuma 78 TL ödemesi, 648 kişi katılan Bursa gezisine 10 bin kişilik hak ediş ödemesi gibi birçok usulsüzlük bu raporlara yansımıştır.
Sayıştay tarafından hazırlanan bu raporlar doğrultusunda savcıların harekete geçerek bu usulsüz harcamaların sorumluları hakkında soruşturma açılması beklenirken, tam tersi olmuş, raporları hazırlayan Sayıştay Denetim İşleri Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker ‘in görev değişikliği basına yansımıştır. Sayıştay denetimlerinin sonucunda hazırladığı raporları kamu idareleri gelir, gider ve mallar ile bunlara ilişkin hesap ve işlemlerin kanunlara uygunluğunu tespit etmek, mali rapor ve tabloların güvenirliliğine ve doğruluğuna ilişkin görüş bildirmek, mali yönetim ve iç kontrol sistemlerini değerlendirmekle yükümlüdür.
Sayıştay hukuki sorumluğunu yerine getirerek görevini yapmış, raporlarla usulsüzlükleri tespit etmiştir. Yaklaşan yerel seçimler öncesi belediyelerinde çıkan usulsüzlükleri gizleme niyetinde olan, AK , apar topar Sayıştay’da görev değişikliği yaparak, hem olayı örtbas etme, hem de göz dağı verme niyetindedir.
16 yıllık AKP iktidarı boyunca, yerel yönetimler kamucu, halkçı ve hizmet anlayış ile değil yolsuzluk ve rant ile anılır olmuştur. Yaşanan bu yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ancak Herhangi bir çıkar ilişkisi içerisine girmeyecek, halkı yönetime ortak eden, şeffaflık ve hesap verilebilirlik çerçevesinde halkın yerel yönetim harcamalarını etkin denetlediği, kamucu bir yerel yönetim anlayışı ile denetlenebilir.
Özgürlük Dayanışma Partisi olarak, yerel yönetimlerde, bu devrimci anlayış çerçevesinde halkın iktidar olmasını güçlendirecek zeminlerin çoğaltılması ve güçlendirilmesi için mücadele edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.

Share
274 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?