logo

26 Nisan 2021

Onları işimize karıştırmayalım


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım. Tarihi bir hadise, irdelendiğinde doğru sonuca varmanın yolu ilmin ışığında bilimsel yöntem kullanılmalı, kullanılmaz ise doğru tespit yapmanın olanağı olmaz.

    Geçmiş tarihi olayları ön yargısız,  gerçek neyse tarafsız bir şekilde olduğu gibi ortaya konulmalı aksi takdirde  o tarih gerçek tarih olamaz, sahte ve uyduruk tarih olur.

     Bu anlamda, Osmanlı imparatorluğu dönemindeki tarihi vakaları birlikte ele almalı ve kendi tarihi geçenlerimizle  yüzleşmeliyiz, zira bu coğrafyanın tarihi ne Amerika’nın, ne de Avrupa’nın tarihidir. Bu topraklarda yaşayan halkların tarihidir.

     Dolayısıyla en sağlıklı yaklaşım  kendi tarihi gerekçelerimizi bilimsel olarak araştıralım,  bu gerçeklerle yüzleşelim ve birimizle helalleşelim,  geçmişisin yanlışları geçmişte kalsın, biz tarihten ders alalım, çocuklarımızın bizden gurur duyacakları bir miras bırakalım.

     Bu kapsamda ermeni olaylarını irdelemek gerekir.

     Öncelikle, Osmanlı imparatorluğu Türk devleti değil ve Osmanlı oğulları Türk değil, şayet ata erkil bakış açısıyla değil de,  bilimsel olarak bakarsak doğrusu Osmanlı padişahlarının nerdeyse hepsi melezdir. Çünkü, bir çocuğunun oluşumu bir kadınla bir erkeğin genlerinin birleşmesinden meydana geliyor. Yani çocuğun oluşumunda anayla babanın rolü %50, %/50,’dir. Anlayacağınız, bilime göre osmanlı %50 Türk  %50 başka ırktan.

     Şimdi gelin  600 yıllık Osmanlı tarihine bir bakalım, asıl katliam hangi halka yapılmış ve bu katliamlarda  hangi halklar Osmanlıya destek vermiş, görelim .

     Osmanlı,  tarihinin bütün evrelerinde Türkmenlere çok vahşi katliamlar yapmıştır. Türkmenlerden başka tebasındaki diğer halklara son derece yapıcı ve esnek davranmıştır.

     Ne yazık ki, Türkmenlere yapılan katliamlarda Hristiyan halklar, Kürtler ve Araplar Osmanlının yanında yer almışlardır. 

     O vakit, niye kimse Türkmenlere soy kırım bilmem ne yapıldı demiyor. Ayrıca Türkmenlere sunni islam maskesi altında büyük bir kültürel asimilasyon yapılmış ve yarı arap melez topluma çevirmişler. 

     Amerika’ya, Avrupa’ya şu soruyu soruyorum; “Tarihi haksızlığa bu kadar duyarlıysanız,  Osmanlı döneminde en büyük trajediyi yaşayan Türkmenler konusunda niye gıkınız çıkmıyor.” Ayrıca bu yaşanan acılarda Hıristiyanlarında dahli vardır. Açıkçası Türkmenler  finans kapitalistlerin bizim tarihi gerçeklerimizi istismar etmesine izin vermez. Onun için görmezden geliyorlar .

     En doğrusu onları işimize karıştırmayalım. Aksi halde sonumuz felaket olur.

     Türk halkı emperyalist oyunu boşa çıkarmak istiyorsa, en kısa zamanda Ermenistan ile  dostluğunu geliştirecek adımlar atmalı, maddi manavi her türlü ilişkiyi en ileri düzeyde kurmalıdır, emperyalistlerin oyunu boşa çıkarmanın başka bir yolu yoktur.

     Not. Osmanlı yönetim kadrosu ve ordusu Türk değil, devşirmedir. Padişahları da melez olduğuna göre varın siz düşünün.

Share
171 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...