logo

05 Mart 2021

ORTAK PAYDA


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

       Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.

     Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimelerle anlatılmasıdır. Maneviyat, ölçülemeyen değerler ile yaşamayı belirtir. Semboller ile kurallar oluşturulur. Bu kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Maneviyat-maddiyat, birbirini tamamlar.

     İnsanlar, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu ile toplum kurallarına uyarlar.  Allah bir, kul çok ve Allah bütün, kul parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Peygamber bir, ümmet çok ve peygamber bütün, ümmet parça durumu, aitlik duygusu hissettirir.     Peygamberin yerine ümmet toplumu konursa: Ümmet bir, ümmet çok ve ümmet bütün, ümmet parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Millet bir, vatandaş çok ve millet bütün, vatandaş parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Vatan bir, vatandaş çok ve vatan bütün, vatandaş parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Aile bir, aile bireyleri çok ve aile bütün, aile bireyleri parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Aile, toplumun en küçük toplumsal örgütlenmesi olur. Toplum bir, birey çok ve toplum bütün, birey parça durumu, aitlik duygusu hissettirir.

     İnsanlar birinci olarak, aile kavramı ile örgütlendiler. İkinci olarak, ümmet kavramı ile örgütlendiler. Üçüncü olarak, millet kavramı ile örgütlendiler. Dördüncü olarak, toplum kavramı ile örgütlendiler. Bireysel haklar oluşturuldu. Bireysel haklar, toplum kuralı oldu.

     Toplumda, maneviyatın kuralları ve maddiyatın kuralları, bir bütün olur. Toplumda uzlaşma sağlanır. Maneviyat-maddiyat zıtlığı yerine, maneviyat-maddiyat bütünlüğü, oluşturmak gerekir. Maneviyat, ölçülemeyen bilgi oluşturmayı sağlar. Maddiyat, ölçülen bilgi oluşturmayı sağlar.

     Aile kavramı, ataerkil bir özellik taşır. Anne, baba, kardeşler bir topluluk oluşturur. Anne-baba sözü dinlenir. Toplum-birey iletişiminde, toplumun bireyleri eşit olur. Ataerkil ailede eşitlik sağlanamaz. Toplum-birey iletişiminde, eşitlik sağlanır. Ortak payda kurallar ile eşitlik sağlanır.

     Ümmet, millet kavramları, Toplum-birey bütünlüğüne yakın kavramlardır. Ataerkil aile kavramı, toplum-birey bütünlüğüne daha uzak kavram olur. Aile, ana, baba, kardeş, kardeşlerim kelimeleri popülist yaklaşımda kullanılır. Ataerkil ailede, anne-baba sözü dinlendiği için, eşitlik olmaz. Toplum-birey bütünlüğü içinde, bireyler eşit olur. Popülist yaklaşımda, yöneticiler: Anne, baba, bacı, kardeş, kardeşlerim sözleri ile topluma seslenirler.    Popülist yaklaşımda, eşitlik olmaz. Popülist yaklaşım, çoğunluk baskısı altında yaşamayı getirir. Bireysel haklar, dikkate alınmaz.

     Toplumsal ilgi düşüncesi, toplum-birey bütünlüğündeki iletişime dayanır. Topluma katkı düşüncesi ile değerler oluşturulur. Bu değerlere göre kurallar oluşturulur. Semboller ile değerler belirtilir. Toplumsal ilgi düşüncesi ile maneviyat kuralları oluşturulur. Sağduyu, toplumsal ilgi düşüncesi ile oluşturulan bir kavramdır. Toplumda oluşturulan kuralları belirtir.

     Toplum-birey iletişiminde, kamu hakları terimi kullanılır. Kamu hakları kuralları, toplumda ortak payda oluşturur. Kamu hakları kuralları, toplum-birey iletişimini sağlar. Bireyler eşit olur.

Share
373 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...