logo

05 Mart 2021

ORTAK PAYDA


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

       Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.

     Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimelerle anlatılmasıdır. Maneviyat, ölçülemeyen değerler ile yaşamayı belirtir. Semboller ile kurallar oluşturulur. Bu kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Maneviyat-maddiyat, birbirini tamamlar.

     İnsanlar, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu ile toplum kurallarına uyarlar.  Allah bir, kul çok ve Allah bütün, kul parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Peygamber bir, ümmet çok ve peygamber bütün, ümmet parça durumu, aitlik duygusu hissettirir.     Peygamberin yerine ümmet toplumu konursa: Ümmet bir, ümmet çok ve ümmet bütün, ümmet parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Millet bir, vatandaş çok ve millet bütün, vatandaş parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Vatan bir, vatandaş çok ve vatan bütün, vatandaş parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Aile bir, aile bireyleri çok ve aile bütün, aile bireyleri parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Aile, toplumun en küçük toplumsal örgütlenmesi olur. Toplum bir, birey çok ve toplum bütün, birey parça durumu, aitlik duygusu hissettirir.

     İnsanlar birinci olarak, aile kavramı ile örgütlendiler. İkinci olarak, ümmet kavramı ile örgütlendiler. Üçüncü olarak, millet kavramı ile örgütlendiler. Dördüncü olarak, toplum kavramı ile örgütlendiler. Bireysel haklar oluşturuldu. Bireysel haklar, toplum kuralı oldu.

     Toplumda, maneviyatın kuralları ve maddiyatın kuralları, bir bütün olur. Toplumda uzlaşma sağlanır. Maneviyat-maddiyat zıtlığı yerine, maneviyat-maddiyat bütünlüğü, oluşturmak gerekir. Maneviyat, ölçülemeyen bilgi oluşturmayı sağlar. Maddiyat, ölçülen bilgi oluşturmayı sağlar.

     Aile kavramı, ataerkil bir özellik taşır. Anne, baba, kardeşler bir topluluk oluşturur. Anne-baba sözü dinlenir. Toplum-birey iletişiminde, toplumun bireyleri eşit olur. Ataerkil ailede eşitlik sağlanamaz. Toplum-birey iletişiminde, eşitlik sağlanır. Ortak payda kurallar ile eşitlik sağlanır.

     Ümmet, millet kavramları, Toplum-birey bütünlüğüne yakın kavramlardır. Ataerkil aile kavramı, toplum-birey bütünlüğüne daha uzak kavram olur. Aile, ana, baba, kardeş, kardeşlerim kelimeleri popülist yaklaşımda kullanılır. Ataerkil ailede, anne-baba sözü dinlendiği için, eşitlik olmaz. Toplum-birey bütünlüğü içinde, bireyler eşit olur. Popülist yaklaşımda, yöneticiler: Anne, baba, bacı, kardeş, kardeşlerim sözleri ile topluma seslenirler.    Popülist yaklaşımda, eşitlik olmaz. Popülist yaklaşım, çoğunluk baskısı altında yaşamayı getirir. Bireysel haklar, dikkate alınmaz.

     Toplumsal ilgi düşüncesi, toplum-birey bütünlüğündeki iletişime dayanır. Topluma katkı düşüncesi ile değerler oluşturulur. Bu değerlere göre kurallar oluşturulur. Semboller ile değerler belirtilir. Toplumsal ilgi düşüncesi ile maneviyat kuralları oluşturulur. Sağduyu, toplumsal ilgi düşüncesi ile oluşturulan bir kavramdır. Toplumda oluşturulan kuralları belirtir.

     Toplum-birey iletişiminde, kamu hakları terimi kullanılır. Kamu hakları kuralları, toplumda ortak payda oluşturur. Kamu hakları kuralları, toplum-birey iletişimini sağlar. Bireyler eşit olur.

Share
110 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...