logo

05 Mart 2021

ORTAK PAYDA


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

       Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.

     Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimelerle anlatılmasıdır. Maneviyat, ölçülemeyen değerler ile yaşamayı belirtir. Semboller ile kurallar oluşturulur. Bu kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Maneviyat-maddiyat, birbirini tamamlar.

     İnsanlar, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu ile toplum kurallarına uyarlar.  Allah bir, kul çok ve Allah bütün, kul parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Peygamber bir, ümmet çok ve peygamber bütün, ümmet parça durumu, aitlik duygusu hissettirir.     Peygamberin yerine ümmet toplumu konursa: Ümmet bir, ümmet çok ve ümmet bütün, ümmet parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Millet bir, vatandaş çok ve millet bütün, vatandaş parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Vatan bir, vatandaş çok ve vatan bütün, vatandaş parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Aile bir, aile bireyleri çok ve aile bütün, aile bireyleri parça durumu, aitlik duygusu hissettirir. Aile, toplumun en küçük toplumsal örgütlenmesi olur. Toplum bir, birey çok ve toplum bütün, birey parça durumu, aitlik duygusu hissettirir.

     İnsanlar birinci olarak, aile kavramı ile örgütlendiler. İkinci olarak, ümmet kavramı ile örgütlendiler. Üçüncü olarak, millet kavramı ile örgütlendiler. Dördüncü olarak, toplum kavramı ile örgütlendiler. Bireysel haklar oluşturuldu. Bireysel haklar, toplum kuralı oldu.

     Toplumda, maneviyatın kuralları ve maddiyatın kuralları, bir bütün olur. Toplumda uzlaşma sağlanır. Maneviyat-maddiyat zıtlığı yerine, maneviyat-maddiyat bütünlüğü, oluşturmak gerekir. Maneviyat, ölçülemeyen bilgi oluşturmayı sağlar. Maddiyat, ölçülen bilgi oluşturmayı sağlar.

     Aile kavramı, ataerkil bir özellik taşır. Anne, baba, kardeşler bir topluluk oluşturur. Anne-baba sözü dinlenir. Toplum-birey iletişiminde, toplumun bireyleri eşit olur. Ataerkil ailede eşitlik sağlanamaz. Toplum-birey iletişiminde, eşitlik sağlanır. Ortak payda kurallar ile eşitlik sağlanır.

     Ümmet, millet kavramları, Toplum-birey bütünlüğüne yakın kavramlardır. Ataerkil aile kavramı, toplum-birey bütünlüğüne daha uzak kavram olur. Aile, ana, baba, kardeş, kardeşlerim kelimeleri popülist yaklaşımda kullanılır. Ataerkil ailede, anne-baba sözü dinlendiği için, eşitlik olmaz. Toplum-birey bütünlüğü içinde, bireyler eşit olur. Popülist yaklaşımda, yöneticiler: Anne, baba, bacı, kardeş, kardeşlerim sözleri ile topluma seslenirler.    Popülist yaklaşımda, eşitlik olmaz. Popülist yaklaşım, çoğunluk baskısı altında yaşamayı getirir. Bireysel haklar, dikkate alınmaz.

     Toplumsal ilgi düşüncesi, toplum-birey bütünlüğündeki iletişime dayanır. Topluma katkı düşüncesi ile değerler oluşturulur. Bu değerlere göre kurallar oluşturulur. Semboller ile değerler belirtilir. Toplumsal ilgi düşüncesi ile maneviyat kuralları oluşturulur. Sağduyu, toplumsal ilgi düşüncesi ile oluşturulan bir kavramdır. Toplumda oluşturulan kuralları belirtir.

     Toplum-birey iletişiminde, kamu hakları terimi kullanılır. Kamu hakları kuralları, toplumda ortak payda oluşturur. Kamu hakları kuralları, toplum-birey iletişimini sağlar. Bireyler eşit olur.

Share
163 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...