logo

“OTOBÜSLERİN KESTEL’DEN GEÇMESİNİ İSTİYORUZ”

Meysn Ayva
Kestel’den geçen şehirlerarası otobüslerin, bundan böyle ilçeye uğramadan geçmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Bu anlamda, sivil toplum örgütlerinin de imzalayarak destek verdiği konu hakkında bir basın açıklaması yapan Kestel Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Meysun Ayva, şunları söyledi:
“Son bir yıldır raylı sistemin Kestel İstasyonundan hizmet vermeye başlamasıyla Üniversite ve Emek Bölgelerine kesintisiz ulaşım başlamıştır. Bu da ulaşımda halk adına güzel bir hizmettir. Bu hizmete ek olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nin 25.03.2016 Tarihinde aldığı 2016/142 sayılı kararla Bursa Terminal çıkışlı araçlar Bursa Otoyolu, Samanlı Kavşağı, Doğu Yakın Çevre Yolu, Otosansit Kavşağını kullanarak Kestel de ki yolcu indirme bindirme noktasına (Kestel Ara terminaline) gelecek yolcu indirme bindirme işleminden sonra Ankara Yolu güzergahını takiben Bursa’nın doğusunda gideceği ile seyrine devam edecek, Bursa’nın doğu illerinden gelen otobüsler de yine Ankara yolunu takiben Kestel ara terminalinde biletli yolcularını indirdikten sonra aynı güzergâhı takiben Bursa Terminaline giriş yapar, biletli yolcu olmaması halinde Bursa Oto Yolunu kullanmaları, şehir içinde her hangi bir noktadan kalkış ve indirme bindirme yapmamaları şeklinde idi; Bu da Bursa da ikamet eden ve doğu illerine seyahat eden halkımız için büyük kolaylık sağlamıştı.
Ancak aradan iki ay bile geçmeden yine ”UKOME” terörü gerekçe göstererek ikinci bir karar ile bu hizmeti iptal ederek yolcuların Bursa terminalinden önce inişlerini yasaklayan bir karar aldı. Tabii ki bu terör belası için alınan kararlar önemlidir. Ancak; şehirlerarası otobüsler daha Bursa’ya girmeden önce emniyet ve jandarma tarafından didik didik aranmakta olup, gerekli kontroller yapıldıktan sonra Bursa’ya giriş yapmalarına izin verilmektedir. Alınan bu tedbirler de son derece yerindedir. Ancak bu kontrol noktalarında yapılan aramalardan sonra vatandaşı da zorla Bursa Terminaline götürmek işkenceden başka bir şey değildir. Dolayısıyla ulaşımda yapılan hizmetler de ulaştıran, ulaşım olmaktan çıkarak, zamanı çalan, psikolojileri bozan, aynı zamanda trafiğin belli bir ölçüde yükünü artıran eziyetli bir ulaşım olmaktadır. Bunun bedelini de halk ödemektedir. Doğu Bölgelerinden göç ederek Bursa’da ikamet eden 600.000 civarında kişiyle birlikte tüm Bursa halkını da ilgilendiren konu ile ilgili olarak bir çalışma yapan Kestel Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası yaşanan bu sorunun direk muhatabı olan halkımız ve onun temsilcileri olan muhtarlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğini alarak çalışmalarına devam etmekte olup, söz konusu yanlış uygulamanın bir an önce düzeltilerek mağduriyetlerinin giderilmesini Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep ALTEPE’den beklemektedir” dedi.

Share
270 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?